השכנים: אנשי בן לאדן היו מנומסים

בעיירה הקטנה אבוטאבד בפקיסטאן התקשו להאמין כי האדם המבוקש בעולם שחוסל בידי האמריקאים חי מתחת לאפם

ניו יורק טיימס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
גרדיאן

אבוטאבד. אפשר לסלוח לתושבי אבוטאבד על היותם מבולבלים: שלשום, כאשר שכבו לישון, היה עדיין יישובם כפר פסטורלי קטן, עיירה נאה של חיילים ובתי ספר, השוכנת למרגלות ההימלאיה מצפון לבירה איסלאמבאד; ואולם, כשהתעוררו למחרת, היא הפכה לפתע למקום קודר וידוע לשמצה, שבו מצא המבוקש מספר אחת בעולם, לא רק מסתור, אלא גם את מותו. לכאורה, הבית ששימש מחבוא לאוסמה בן לאדן בעיירה הציורית, לא היה שונה בהרבה ממרבית הבתים בשכונה אמידה זו, הסמוכה לאקדמיה צבאית.

למעשה, מדובר במבנה גדול פי שמונה מהבתים הממוצעים בסביבה שמוקף גדרות אבן גבוהות וחוטי תיל. לדברי השכנים, איש כמעט לא יצא מהבית; ואף שבכיר בממשל נשיא ארה"ב אמר שערכו נאמד ביותר ממיליון דולרים, הוא לא היה מצויד בקווי טלפון. כך או כך, תושבי השכונה לא חשדו כלל שבין יושביו, חי לו המנהיג המבוקש. חלקם מתקשים להאמין לכך אפילו עכשיו. "לא ייתכן שזה היה אוסמה בן לאדן", אמר בתדהמה אזהר חואן בן 32, על השכן שאותו לא ראה. "המקום הזה מלא אנשי צבא ומודיעין, אי אפשר לחיות פה שנים בלי שאיש יידע על כך".

גם ג'יבראן חאן, בן 23, תושב השכונה, מתקשה להעלות על דעתו שבן לאדן אמנם התגורר בבית הענקי בשכונה; הוא היה משוכנע שאיש אמיד פשוט רכש לעצמו אחוזה רחבת ידיים, המשקיפה אל הגבעות הסמוכות. חאן, לא נתקל מעולם במישהו מדיירי הבית, אבל הוא מכיר אחרים שפגשו בהם. "אחד מחבריי סיפר לי שכמה גברים גבוהים ומזוקנים שגרים בבית, סיפרו לו שבאו לפני כמה שנים מפשאוואר, בעקבות סכסוכים שהיו להם שם. הגברים, שבהם נתקל חברו במאפיה המקומית, נראו לו פקיסטאנים והיו תמיד מנומסים. שכנים אחרים שהתגוררו בסמוך, סברו שיושבי הבית מעדיפים להישאר בד' אמותיהם מטעמים דתיים, אף שבחוגי המשפחות האדוקות ביותר בפקיסטאן, הגברים נוהגים לרוב להתרועע ביניהם.

"אוסמה? מה אכפת לי ממנו, עוד יציר כפיה של אמריקה", פלט מכונאי מקומי שעמל על תיקון אחת המכוניות. "לא אכפת לנו ממנו. מחירי הנפט עולים, האוכל מתייקר והמנהיגים שלנו מושחתים. זה כל מה שמעניין אותנו".

פרשן מודיעין פקיסטאני מעריך שבן לאדן בחר להסתתר באבוטאבד, השוכנת במרחק של כ-55 ק"מ בלבד מאיסלאמבאד, משום שהעריך שסוכנים זרים והמל"טים האמריקאיים יתקשו לאתר אותו ולפעול בעיירה בעלת מוסדות צבא חשובים. תושבי השכונה שעמדו ליד מחסומי המשטרה, סיפרו שהבחינו שמשהו חריג מתרחש כששמעו, קרוב לחצות, את רעם המסוקים, ואחריו את קולות הירי. לדבריהם, לאחר שאחד מהמסוקים שראו התרסק, התקרב למקום מסוק אחר, וכעבור זמן קצר החריד פיצוץ את השכונה. בפיצוץ, שנעשה ביוזמת האמריקאים, הושמד המסוק הפגוע, כדי למנוע אפשרות שישמש לאיסוף מידע רגיש על המשימה.

לדברי פקיד ממשלתי המתגורר בסביבה, המסוקים התקרבו למקום באורות כבויים. "לא נראה שהשתייכו לצבא פקיסטאן", אמר. "אחד המסוקים הנמיך כל כך טוס, שנדמה היה שהוא עומד לנחות על המרפסת הבית שלנו".

רופא המתגורר במרחק של כשלושה קילומטרים מהמתחם, סיפר שהתושבים היו המומים מהחדשות ונסערים מהמשך האלימות במדינה. העיירה הציורית, שהוקמה בידי הבריטים כאתר נופש, מושכת אליה גם היום תיירים העושים את דרכם צפונה מאיסלאמבאד, לטיול בהרים. הרופא, שביקש לדבר בעילום שם, השווה את ביתו ל"בית קטן בערבה" וסיפר שרבים מתושבי המקום הם בעלי השכלה. בתו בת העשרה נראתה נסערת. "זה המקום האחרון שבו היה עולה בדעתנו שהוא הסתתר", אמרה. "שום דבר לא קורה פה". אמה, לעומת זאת, רואה את ההתקפה כהסגת גבול. "המדינה כולה אחוזת חרדה, פשוטו כמשמעו, ואנחנו לא יכולים להפנות אצבע מאשימה אל אף אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ