שכנים | לאן נעלמה המהפכה המצרית?

ראשי תנועת הצעירים שהביאה להפלת השלטון במצרים, מתחילים לתהות אם כל זה לא ייגמר בשלטון צבאי; התהום הכלכלית שהמדינה מידרדרת אליה רק מגבירה את האי-שקט לקראת הבחירות לפרלמנט

צבי בראל
שכנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
שכנים

לסבלים בשדה התעופה של קהיר נוסף עיסוק מכניס חדש: הם נהפכו לחלפני כספים של אזרחים מצרים שברחו מלוב וחזרו למולדת. זהו עיסוק האסור על פי החוק, אבל למי אכפת. גם לרוכלים ליד כיכר תחריר היתה עדנה. עד למהפכה הם נרדפו על ידי המשטרה, שלא התירה להם לפגוע בהכנסתם של בעלי החנויות. עכשיו בעלי החנויות מתלוננים שמאז 25 בינואר פרנסתם נגזלת. פנייה למשטרה בעניין לא כל כך עוזרת. השוטרים חוששים לפעול נגד אזרחים, גם כאשר אלה עוברים על החוק, מחשש שמיד תפרוץ הפגנה או שהציבור יפגע בהם. ובכל מקרה, כמו גופים רבים אחרים במצרים, המשטרה נמצאת בשביתה חלקית. השוטרים - שרבים מהם עדיין לא חזרו לעבודה אחרי המהומות ומקבלים משכורת בלא לעבוד - תובעים העלאה.

"הפחד מכוחות הביטחון נמוג בעת ההפגנות, וכעת הציבור לא מפחד עוד מהחוק", כתב-התריע מוחמד אל-בעלי באתר ה"6 באפריל", תנועת הצעירים שהיתה הציר המרכזי שחולל את ההפגנות. בכלל, הנהגת ה-6 באפריל מתחילה להבין, שלמהפכה יש גם פנים אחרות, ושלרומנטיקת ההפגנות וה"ביחד" יש פן בעייתי.

ראשי התנועה הודיעו בשבוע שעבר, שהם פורשים "באופן סופי ומוחלט" מקואליציית צעירי המהפכה, הגוף הבלתי רשמי שאיחד בתקופת ההפגנות את כל התנועות ושאף לתרגם את הפעולה העממית למסגרת פוליטית חלופית. הם הסבירו, שהקואליציה לא הצליחה לשכנע את כל התנועות להתאחד, ליצור מכנה משותף פוליטי ולאמץ קו פעולה אחיד. אבל נראה, שהסיבה האמיתית לפרישה היא החלטתה של הנהגת הקואליציה לתמוך דווקא בחברים שסולקו משורות ה-6 באפריל, צעד הפוגע ב"החלטה העצמאית" של התנועה.

בדף הבית של הארגון אפשר כבר למצוא שורה ארוכה של טענות על תוצאות המהפכה עד כה. אחת המרכזיות שבהן היא שהממשלה החדשה שהוקמה אחריה "היא זרוע אזרחית של הצבא במקום להיות ממשלת המהפכה", דבר הבא לביטוי, בין היתר, במינוי מושלי מחוזות שרובם באים משורות הצבא. "אני מעריך שהצבא שואף לכונן דגם קל יותר של משטר מובארק", כתב אל-בעלי, "דגם שתהיה בו פחות שחיתות אבל לא פחות שליטה, כדי לשמר את ההישגים הכלכליים של הצבא". שאיפה זאת, הוא מדגיש, אינה יכולה להתממש לצד דמוקרטיה מלאה, שכן לצבא יהיה קשה לקבל את העיקרון שאף אדם איננו מעל לחוק.

אל-בעלי מזהיר עוד, כי בתוך הצבא עצמו עלולה להיווצר תנועת התנגדות נגד הקצינים הבכירים, אשר נהנו בתקופת מובארק מטובות הנאה כלכליות רבות בעוד שהקצינים הזוטרים והחיילים הפשוטים נותרו דלפונים. הדרך היחידה למנוע מרי צבאי, הוא גורס, היא על ידי בחירות חדשות לכל המוסדות, ובעיקר הקדמת הבחירות לנשיאות, כדי שהממשל יעבור לידיים אזרחיות באופן מלא.

למצוקה הפוליטית של אחרי המהפכה מיתוספת המצוקה הכלכלית הקשה, שרק מעצימה אותה. על פי דו"ח של הבנק העולמי צפויה הצמיחה במדינה להגיע השנה ל-2.3% בלבד, לעומת 5%-7 בתקופת מובארק. כבר עתה החלה ממשלת מצרים במו"מ עם קרן המטבע הבינלאומית, לקבלת הלוואה בסך 3-4 מיליארד דולר. היא גם מקווה שקרן הפיתוח של כוויית, שמעבירה למצרים סיוע בסך 200 מיליון דולר, תגדיל השנה את מכסתה בכ-100 מיליון דולר נוספים.

את עומק המשבר הכלכלי המחיש שר האוצר החדש, סמיר רדואן, כאשר בפגישה עם אנשי עסקים מצרים בסעודיה דיווח, כי מדינתו זקוקה לשני מיליארד דולר בחודשים מאי ויוני רק כדי לשמור על רמת הגירעון בתקציב, אחרת עלול הגירעון הזה לצמוח לרמה של עשרה מיליארד דולר. רדואן סיפר, כי שיתוק התיירות גורם למצרים הפסד של מיליארד דולר בחודש, היצוא פחת בכ-40%, ושיעור הגירעון בתקציב עלול להגיע בשנה הבאה ליותר מ-9% (לעומת 7.9% לפני המהפכה).

דרך מקורית, אם כי חסרת תוחלת לחלוטין, לשפר את מצבה הכלכלי של מצרים מצא עורך דין מצרי בשם מחמוד זידאן, אשר הגיש תביעה משפטית נגד ראש הממשלה, שר האוצר ושר החוץ בדרישה שיקפיאו את תשלום חובותיה של מצרים למדינות שאליהן הוברחו רווחי השחיתות של בכירי המשטר הקודם. זידאן מעריך, שמדובר בכמה טריליוני דולרים, אשר יצאו ממצרים והושקעו או הופקדו במדינות זרות, ומן הדין שמצרים תדרוש את הכספים הללו חזרה או תדרוש לקזז את חובותיה מולם.

לנתונים הכלכליים הקשים תהיה השלכה על מערכת הבחירות לפרלמנט, שצפויה להתקיים בספטמבר, ועל יציבות המערכת הפוליטית אחריהן. המועמדים יצטרכו לא רק להבטיח נסים ונפלאות אלא להסביר כיצד יגשימו אותם, ולאחר שייבחרו - גם לעשות זאת. כך למשל יעמדו למבחן ההבטחות להעלות את שכר המינימום, לשלם פיצויים לבעלי העסקים שניזוקו בהפגנה, ליצור מקומות עבודה חדשים במאות אלפים, ולתת הלוואות נוחות לצעירים למטרות הקמת עסקים או רכישת דיור. כאשר יתברר שהתחייבויות אלה היו טובות לתקופת ההפגנות והבחירות, אך אין מי שיכול לפרוע אותן, עלול לפרוץ גל מהומות חדש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ