לאחר חיסול בן לאדן, ארה"ב תצטרך לשקול אם פקיסטאן היא שותפה למלחמה בטרור

גם המעורבות האמריקאית באפגניסטאן נבחנת מחדש, שעה שהנשיא אובמה צפוי להחליט בקרוב על הסגת כוחות צבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ניו יורק טיימס

הריגתו של אוסמה בן לאדן בעומק פקיסטאן כבר מציתה בארה"ב את הוויכוח על האסטרטגיה האמריקאית באפגניסטאן, בה מוצבים יותר ממאה אלף חיילים אמריקאים הנלחמים בארגון אל-קאעדה. בנוסף, המבצע לחיסול בן לאדן, שהתנהל ללא שיתוף פעולה או ידיעתה של פקיסטאן, העלה תהיות חדשות על מאמצי הממשל האמריקאי להפוך את פקיסטאן לשותפה אמיתית במלחמה בטרור.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מתקרב לתקופה גורלית, שבה הוא אמור להחליט כמה חיילים להסיג מאפגניסטאן ובאיזו מהירות לעשות זאת. חיסול בן לאדן טילטל את הנחות היסוד של רבים בממשל לגבי האופן שבו מתכוונת ארה"ב למנוע מאפגניסטאן להפוך למעוז של טרור. אתמול הודיעו גורמים בממשל כי מחויבותם לאפגניסטאן ולפקיסטאן לא תיחלש לאחר חיסולו של בן לאדן, אולם בשיחות בארבע עיניים אמרו כי מעתה יגבר הלחץ על אובמה להסיג את הכוחות כמה שיותר מהר. ג'ון ברנן, יועצו הבכיר של אובמה למלחמה בטרור, אמר אתמול כי פקיסטאן תישאר שותפה חשובה של ארה"ב במלחמה נגד הטרור, ללא קשר לשאלה אם ממשלתה סייעה באיתורו של מנהיג אל-קאעדה וללא קשר למחלוקות בין שתי הממשלות על האופן שבו יש לנהל את המלחמה בטרור. ברנן הדגיש כי כי נוכחות מוגברת של נאט"ו באפגניסטאן היא עדיין הכרחית כדי למנוע את המצב שבו תהפוך המדינה ל"נקודת ההמראה" של אל-קאעדה. מנגד, גורמים במשרד החוץ האמריקאי ובפנטגון וחברי קונגרס חשובים אמרו כי מות בן לאדן יחדש את הוויכוח על מחירה היקר של המלחמה, הנכנסת עתה לעשורה השני. שאלות אלה יהיו ישירות עוד יותר בשנת הבחירות לנשיאות ועקב הגירעון התקציבי ההולך ומעמיק שממנו סובלת ארה"ב.

"כל שאלה על עתיד המלחמה חייבת להיות מונחת על השולחן", אמר הסנאטור ג'ון קרי, יו"ר ועדת החוץ של הסנאט שיערוך השבוע שימוע על המלחמה בעיראק ובאפגניסטאן. לדבריו, "החיסול פותח את הדלת לבחינה מחדש של אסטרטגיית העברת השלטון באפגניסטאן". במקביל, עולות התהיות על יחסי ארה"ב פקיסטאן. ארה"ב לא העבירה לפקסיטאן שום מידע על התוכנית לחיסולו של בן לאדן בגלל חששה שהפקיסטאנים ידליפו את המידע. ראש הסי-איי-אי ושר ההגנה הבא, לאון פנטה, אמר לשבועון טיים כי היתה סכנה שהדלפה תסכן את כל המבצע.

מותו של בן לאדן ליד איסלאמבאד חיזק את חשדותיה של אפגניסטאן ביחס לפקיסטאן, אליה היא מתייחסת כמחרחרת טרור. "פקיסטאן היא הבעיה, והמערב חייב לשים לכך לב", אמר אתמול עמרואללה סאלח, לשעבר ראש שירותי הביון של אפגניסטאן. למרות השמחה על מותו של בן לאדן, עמרואללה אומר כי הגיע הזמן שארה"ב תתחיל "להתעורר לעובדה כי פקיסטאן היא מדינה עוינת המייצאת טרור".

באפגניסטאן, שבה ישב אוסמה בן לאדן במשך שנים רבות, בה עזר ארגון אל-קאעדה להכשיר מורדים ולשם העביר להם כספים, הורגשה הקלה ובד בבד גם חוסר ודאות כיצד מותו של בן לאדן ישפיע על יחסי הכוח הטעונים במדינה, הקובעים את קווי המלחמה הנוכחית. אישים פוליטיים בכירים קיבלו בברכה את החדשות בדבר מותו, אבל גם הזהירו כי אין לצפות לניצחון צבאי מיידי על הטליבאן, וקראו לארה"ב ולנאט"ו לא לשתמש בזה כעילה לנסיגה.

"אין לראות בחיסולו של בן לאדן כאילו המשימה הושלמה", אמר חניף עטמאר, שר הפנים לשעבר, מהמתנגדים המובהקים לטליבאן. "אל-קאעדה הוא הרבה יותר מאוסמה בן לאדן". "השלמת המשימה פירושה להרוס, לפרק ולהביס את אל-קאעדה. ואין להשתמש במותו כתירוץ לנסיגה קודם זמנה. אדרבה, בזכות המאמץ הזה ותוצאותיו, יש להמשיך באותו הנתיב", הוסיף.

נשיא אפגניסטאן חמיד קרזאי תיאר את חיסולו של בן לאדן כ"עונש על מעשיו" והזכיר כי ממשלתו קוראת זה זמן רב למדינות המערב לצוד טרוריסטים מחוץ לגבולות אפגניסטאן. "העולם צריך להבין דבר שאנחנו אומרים זה זמן רב וחוזרים עליו בכל יום, והוא שאין לראות בפגיעה בכפרים האפגניים מאבק בטרור ולא בהריסת בתיהם של העניים והמדוכאים האפגניים וגם לא בהפצצת נשים וילדים. המאבק בטרור צריך להיעשות במקלטים שהטרור מוצא לו, במחנות האימונים ובמרכזי המימון, לא באפגניסטאן, והיום נוכחו כולם לדעת שצדקנו בדברינו", הכריז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ