ניו יורק טיימס
רוג'ר כהן

בנגאזי. אוסמה בן לאדן מת - וכך גם המזרח התיכון הישן. שניהם מתו באותו זמן וטוב שכך. בן לאדן שאף להחזיר את ההיסטוריה לאחור ולכונן מחדש תיאוקרטיה מוסלמית. הוא מת כדמות שולית בטרנספורמציה המהירה לעבר פלורליזם וביטוי עצמי המתחוללת עתה בעולם הערבי.

בן לאדן הגיע לבגרות כאשר העולם הערבי עבר מלאומנות נאצריסטית, לגילוי של זהות של איסלאם פוליטי, שהיה צורה רבת עוצמה של התרסה נגד המערב. מותו אירע בשעה שמהפכות פוסט איסלאמיות מתוניסיה ועד קהיר מדיחות רודנים בשמם של ערכים דמוקרטיים שנשללו תקופה ארוכה מהערבים. רובם המכריע של המהפכנים מחפשים כעת אחר איזון הגיוני בין מודרניות לדת. הגאווה הערבית השתחררה מהתסביך שלה עם המערב.

מלחמת הקודש של בן לאדן שאבה את כוחה מתחושת ההשפלה של ערבים לנוכח מה שנתפש בעיניהם כדומיננטיות ואגרסיביות של המערב. בן לאדן ליבה את העוינות הזאת והפך אותה ליכולת של אל-קאעדה לבצע מעשי רצח המוניים ניהיליסטיים. הוא מת בשעה שהערבים כקבוצה מתרחקים מהפוליטיקה של זעם ונקם, הממוקדת כלפי חוץ, ונעים לעבר פוליטיקה חדשה של אחריות וממשל ייצוגי.

היום אני בבנגאזי, היכן שאזרחים לובים אמיצי לב, הנחושים לכונן חברה הגונה, נאבקים ברודן ערבי, מועמר אל-קדאפי, שבתקופות מסוימות פעל כטרוריסט ורוצח ומאוחר יותר טען להישגים במלחמה נגד אל-קאעדה, כדי לזכות בתמיכת המערב. רודנותו, שחייבת להסתיים, הזינה את אותה קיצוניות שנגדה התיימר קדאפי להילחם. בן לאדן שגשג בזכות הרודנות הערבית והצביעות של האמריקאים, שהתבטאה בתמיכתם בדיכוי.

המעבר מהזעם הערבי ההתאבדותי של פיגועי ה-11 בספטמבר למהפכת בנגאזי בלוב ולשאר המהפכות וההתקוממויות הסוחפות את האזור, טומנת בחובה תקווה. הדרך עוד ארוכה - רשת אל-קאעדה עדיין קיימת - אולם הצעד הראשון היה הקשה ביותר: פריצת התודעה הערבית השבויה, ניצחון האקטיביות על הפסיביות, הבסת הפחד. האידיאולוגיה של בן לאדן שנצבעה בגוונים ורודים היתה מקור נחמתם של המקופחים, החלשים והמיואשים. גבר צעיר שיש לו עבודה, אפשרות להצביע בבחירות ועתיד, אינו זקוק לבתולות בגן עדן.

זהו יום של ניצחון לנשיא האמריקאי הצעיר, ששינה את מדיניות ארה"ב, נפטר מהמונח הנורא של קודמו "המלחמה העולמית בטרור", והתמקד כקרן לייזר בטרוריסטים הנחושים לפגוע בארה"ב ובבעלות בריתה. בן לאדן הצליח למשוך את אמריקה החבוטה של ג'ורג' בוש אל רשת הקורים שטווה. אובמה זיהה את הצורך להשתחרר מהמלחמות ולטפח את יחסי ארה"ב עם הרוב המוסלמי המתון.

איך אפשר להשלים את המשימה ולחסל לא רק את בן לאדן, אלא גם את תנועתו? יש להדיח את קדאפי בתוך זמן קצר וללא רחמים. יש לסייע להתבססות המהפכות הערביות באמצעות תמיכה ומימון. הדמוקרטיה הערבית חייבת להיות מלווה במתן הזדמנויות לערבים. יש לסיים את המלחמה באפגניסטאן ברגע שיתמלאו דרישות הביטחון הבסיסיות של ארה"ב. יש להביא את ישראל, בעלת הברית הקרובה ביותר של ארה"ב באזור להבין כי התגובה למזרח תיכון שונה אינה יכולה להיות היצמדות לאותה מדיניות נטולת שינוי. בדומה לישראל, גם פלסטין צריכה להתקדם ולהסתגל לעידן החדש באזור שלאחר אוסמה, של אחריות וייצוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ