אחרי מחלוקות, החמאס ופתח חתמו על הסכם הפיוס הפלסטיני

לאחר ויכוחים ומחלוקות, חתמו החמאס ופתח על הסכם הפיוס. אבו מאזן: ישראל צריכה לבחור בין התנחלויות לשלום

אבי יששכרוף
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף
ג'קי חורי

יו"ר הרשות הפלסטינית ותנועת פתח מחמוד עבאס (אבו מאזן) וראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל חתמו היום (רביעי) בקהיר על הסכם הפיוס הפנים-פלסטיני.

הטקס התעכב בשל התעקשותו של אבו מאזן להיות הנואם היחיד באירוע - כך דיווח עימאד אלאפרנג'י, עיתונאי פלסטיני שנכח באולם. אלאפרנג'י, שהעביר את הדיווח לרדיו א-שאמס, סיפר כי יו"ר הרשות הפלסטינית התעקש להיות זה שמציג את מדיניות אש"ף, בין היתר בכל הנוגע למדיניות החוץ בהסכמים עם ישראל.

לדברי אלאפרנג'י, על פי הסיכום הקודם, משעל היה אמור לנאום מיד אחרי אבו מאזן. יו"ר הרשות הפלסטינית טען מצידו כי לאחר הסכם הפיוס הוא הנשיא היחיד של אש"ף, ואין שני דוברים לארגון. שני הצדדים יצאו למפגש עם מתווכים מצרים והצליחו להגיע להסדר ומשעל אכן נאם לבסוף לאחר אבו מאזן.

משעל: מעוניינים במדינה ריבונית ועצמאית על בסיס שטחי 67'

במהלך הטקס, אמר אבו מאזן כי עם החתימה על הפיוס, יהפכו הפלסטינים את "הדף השחור של מחלוקות העבר ביניהם". הוא התייחס גם למשא ומתן מול ישראל ואמר כי היא צריכה לבחור בין התנחלויות לשלום.

משעל, מצידו, הוסיף כי "החמאס היה מוכן לשלם כל מחיר עבור פיוס פנים-פלסטיני". לדבריו, "הקרב היחידי של הפלסטינים הוא נגד ישראל. אנחנו מעוניינים במדינה ריבונית ועצמאית על בסיס שטחי 67', אך לא נוותר על זכות השיבה". משעל הבטיח כי ארגונו יפעל למען שחרור האסירים הפלסטינים, "ואני מקווה שזה יהיה בהקדם".

"נתנו לשלום מאז מדריד ועד היום 20 שנה, ואנו מוכנים להסכים בינינו ובתמיכת מדינות ערב להעניק לו הזמנות נוספת", אמר משעל בהתייחס לוועידת מדריד ב-1991. "אבל, אחים יקרים, ישראל לא מכבדת אותנו, ישראל דחתה את כל היוזמות שלנו, ישראל דוחה במכוון את זכויות הפלסטינים, דוחה את חברי הפתח כמו גם את חמאס... היא רוצה את האדמה וטוענת כי היא רוצה שלום", אמר משעל.

משעל הוסיף כי "אנחנו לא רוצים להכריז מלחמה על אף אחד". לדבריו, ברצונם לשרטט אסטרטגיה חדשה שתביא ל"נסיגתו של נתניהו מאדמותינו ולהכרה בזכויותינו".

בטקס החתימה לקחו חלק גם נציגי המועצה הצבאית העליונה במצרים, שנחשבים לפטרוני "מסמך הפיוס", וכן בכירים משלל הארגונים הפלסטיניים, שחתמו כבר אתמול על ההסכם. המסמך כולל הסכמה לפיוס ולהקמת ממשלת אחדות, שתורכב ממומחים עצמאיים. גם ראש הממשלה יהיה עצמאי ולא מזוהה עם החמאס או הפתח.

חברי הכנסת הערבים אחמד טיבי, מוחמד ברכה וטאלב א-סאנע, השוהים בקהיר, הוזמנו גם הם על ידי המצרים להשתתף בטקס החתימה. בהודעה שפרסמו הבוקר השלושה, נמסר כי ההודעה הועברה אליהם על ידי המצרים כאות הערכה על השתתפותם במאמצים בשנים האחרונות למען הפיוס.

מסמך ללא פרטים בעייתיים

על פי ההסכם, הפרלמנט הפלסטיני, שבו לחמאס יש רוב גדול, ישוב לפעול, על אף שתקופת כהונתם של חבריו כבר פגה בינואר 2010. סמכויות ממשלת המומחים יהיו להכין את הבחירות לפרלמנט, הנשיאות והמועצה הלאומית של אש"ף, שייערכו שנה מהיום - 4 במאי 2012. כמו כן תהיה הממשלה אחראית על שיקום עזה בעזרת הכספים שהבטיחה הקהילה הבינלאומית להעביר לרצועה במקרה שתכהן ממשלה שתכיר בהסכמים עם ישראל ובזכותה להתקיים.

ואולם, על אף החגיגיות שניסו הנוכחים לשוות לאירוע, הרי שהמחלוקות והפערים בין שני הארגונים עדיין גדולים, ו"מסמך הפיוס" הוא מסמך עקרונות בלבד ללא כניסה לפרטים הבעייתיים. לדוגמה, אין לעת עתה הסכמה על זהותו של ראש הממשלה העתידי וגם לא על זהותם של השרים שיכהנו בממשלה. עבאס הבטיח בשבוע שעבר שבתוך כמה ימים תיוודע זהותם. אולם ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה אמר רק שלשום שלארגונו יש כמה הצעות באשר לזהותו של ראש הממשלה הבא.

אחת הדילמות הקשות מבחינת עבאס היא גורלו של ראש הממשלה של הרשות סלאם פיאד. פיאד זוכה לתמיכה נרחבת בקהילה הבינלאומית ולזכותו נזקפות רבות מהרפורמות שנעשו ברשות בשנים האחרונות, אם במישור הביטחוני ואם במישור הכלכלי. הוא ידוע בקשריו המצוינים עם הממשל האמריקאי, עם הרביעייה הבינלאומית ואפילו עם בכירים ישראלים.

מקורות בחמאס הבהירו בימים האחרונים כי הארגון יתעקש שפיאד לא ימשיך בתפקידו, ושלתפקיד ייבחר תושב רצועת עזה. משמעות היענותו של עבאס לדרישות חמאס היא שהסיוע הכספי לרשות מוטל בסכנה, בעיקר מצד הקונגרס האמריקאי, שכבר מתחיל להביע תרעומת על הקמת ממשלת טכנוקרטים יחד עם החמאס.

חאלד משעל ועמר מוסא בפגישתם אתמול בקהיר. תצלום: רויטרס

פיאד מצדו מנסה בימים האחרונים לשדר תחושה של עסקים כרגיל. שלשום אמר במסיבת עיתונאים ברמאללה כי ההחלטה של ישראל לעכב את העברת כספי הרשות תקשה עליו לשלם את משכורות פקידי הממשלה בזמן. לדבריו, ההחלטה מסבכת את המצב הפיננסי הקשה גם כך של הרשות. הוא אמר כי מדובר בהחלטה פוליטית בלבד, וקרא למדינות התורמות להפעיל לחץ על ישראל כדי לשנות את החלטתה.

"אין מדובר בכסף ישראלי או בתרומה. זהו כסף פלסטיני וישראל נדרשת על פי ההסכמים הכלכליים להעביר אותו לרשות הפלסטינית". פיאד אמר כי הרשות עשויה לפנות לבנקים כדי לקבל מהם הלוואה על מנת שתוכל לשלם את המשכורות, כמו גם חובות אחרים. הוא הדגיש כי "העם הפלסטיני לא ירעב ולא ייכנע ללחצים".

סוגיה אחרת שמסתמנת כבעייתית עוד יותר, היא זו של כוחות הביטחון של החמאס ושל הרשות. לא ברור מה יעלה בגורלם תחת ממשלה חדשה עצמאית, על אף שההערכה הרווחת היא שאף אחד מהצדדים לא יפרק את מנגנוניו. נוסף על כך, על פי ההסכם אמורים החמאס והפתח לשחרר את האסירים הפוליטיים שבהם הם מחזיקים - אנשי פתח בעזה ופעילי חמאס בגדה. אך שחרור של אסירי חמאס בגדה ייצור משבר ביטחוני עם ישראל. בינתיים דיווח אתמול אתר חמאס כי כוחות הביטחון של הרשות עצרו ארבעה מפעילי הארגון במחנה הפליטים עסכר שליד שכם, וחקרו עשרות אחרים בכל רחבי הגדה.

דו"ח מסווג של משרד החוץ: הסכם הפיוס הוא הזדמנות חיובית לישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ