חיסול בן לאדן | נשיא ארה"ב ברק אובמה בתפקיד הסנדק

נשיא ארה"ב הצטייר כרכרוכי, אבל חיסול בן לאדן מציב אותו לצד דמותו של מייקל קורליאונה כמנהיג קר רוח שלא מפחד ללחוץ על ההדק

ניו יורק טיימס
מורין דאוד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
מורין דאוד

וושינגטון. אין פלא שבכירי הגנרלים טוענים שהוא בעל עצבים של ברזל. לאחר שהורה לכוחות הקומנדו הימי לצאת לתוכנית נועזת כדי לחסל את אוסמה בן לאדן, לבש ברק אובמה חליפת ערב ונשא נאום מבדח במסיבת הכתבים והכוכבים, שהתקיימה באולם נשפים בוושינגטון במוצאי שבת.

לו היינו רואים כיצד הכל נחשף בזמן אמת, האפקט יכול היה להיות דרמטי בדומה לקטע מהסרט החביב על הנשיא, "הסנדק", שבו מייקל קורליאונה מופיע בכנסייה כסנדק בטקס ההטבלה של אחיינו, שעה שאנשיו מתנקשים בחיי אנשי מאפיה אחרים. בסך הכל צריך להחליף את "תעזבו את המסוק, תביאו את הגופה" בציטוט מהסרט "תעזבו את הנשק, קחו את הקנולי".

התזמון היה טוב והקהה במידת מה את ההערות הלא מחמיאות של אחד מיועצי אובמה, שתיאר את הנשיא כניגודו של ג'ון ויין המוביל את אמריקה המושמצת והנזופה הרחק מראש השולחן העולמי. היועץ עלום השם תיאר את דוקטרינת אובמה בלוב כ"מצעידה לאחור", התבטאות מעוררת חמלה. אולם כעת הוכיח הנשיא שהוא מסוגל להנהיג ולהצעיד את ארה"ב קדימה. הוא אמר כי מי שמכנה אותו רכרוכי טועה, וכי יש גרעין נוקשה מתחת לקליפה של ביישנות וחוסר ביטחון.

דיק צ'ייני ושרה פיילין, שהיתה דוחה במיוחד ולא טרחה להזכיר את שמו של אובמה בדברי ברכה שלה, ניסו לסחוט מעט אשראי לטובת ממשל בוש. ואולם, אין ספק שהצדק שהיה אמור להיעשות עם קרובי הנספים ב-11 בספטמבר נעשה באיחור כיוון שבוש החליט על מעקף מגלומני דרך בגדאד.

כדי להצדיק את המעבר לסאדאם ואת פריסת הכוחות בעיראק הפסיקו בוש ומקורביו להזכיר את שמו של אוסמה, והפחיתו בחשיבותו. וכאשר הבית הלבן אינו מתעניין במשהו, הסי-איי-אי הולך בעקבותיו. ב-2005 לא היה בידי האמריקאים מידע מספיק, והסי-איי-אי פירק את יחידת בן לאדן שהוקמה כדי להביא ללכידתו. רק ארבע שנים לאחר אסון התאומים, הוסיף ממשל בוש כוחות נוספים באפגניסטאן ופקיסטאן.

בראשון, בלשכתו שבאגף המזרחי, הבהיר הנשיא אובמה כי הצליח לגרש את רוחות הרפאים האדיפליות ומסיחות הדעת. "לאחר כניסתי לתפקיד הוריתי לליאון פנטה, מנהל הסי-איי-אי, להציב את חיסולו של בן לאדן או לכידתו בעדיפות ראשונה במלחמה באל-קאעדה", אמר.

הסיפור החל בסוכני הסי-איי-אי שרשמו את לוחית הזיהוי של מכוניתו של הבלדר של בן לאדן בפשוואר. פשוואר היא עיר של תעלומות, מפורסמת בשל סודותיה. היא גם ידועה בשל שווקיה, בעיקר שוק מספרי הסיפורים. וזה בדיוק המקום שבו עומד אובמה ברגע זה. כעת יהיה עליו למצוא את דרכו בנפתולי שוק הסיפורים המתעתעים, ובה בעת לטפל במחוקקים הזועמים על 20 מיליארד הדולרים שהוזרמו למדינה שבה הסתתר בן לאדן ברוב נוחיות מאז 2001.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ