תצלומי אוויר: צפון קוריאה מרחיבה את הגולאגים

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל מעריך כי כ-200 אלף איש כלואים במחנות המעצר לאסירים פוליטיים

גרדיאן
טניה בראניגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
טניה בראניגן

בייג'ין. מספר מחנות המעצר לאסירים פוליטים בצפון קוריאה צמח משמעותית בעשור האחרון וכיום כלואים בהם כ-200 אלף איש, זאת לפי דיווחי אמנסטי אינטרנשיונל.

לפי הערכות, אלפי אסירים כלואים בגולאגים בצפון קוריאה בגין "אשמה קבוצתית", זאת בהתאמה לשיטת הענישה הקולקטיבית, שלפיה קרובי משפחה מואשמים יחד עם בן המשפחה שעבר על החוק. מי שהואשמו בפשעים חמורים או בפשעים נגד המשטר נמצאים תחת שמירה ומעקב בלתי פוסקים. על פשעים קלים, כגון ביקורת על מדיניות הממשלה או חציית גבול, מטילים עונשי מאסר הנעים בין חודשים אחדים לעשר שנים.

"מאות אלפי אנשים חיים ללא זכויות והיחס אליהם הוא כאל עבדים", אמר מנהל אמנסטי בדרום-מזרח אסיה, סם זאריפי. לדבריו, "בקוריאה ימונה בקרוב מנהיג חדש, קים ז'ונג און, ואנו חוששים מתקופה של אי יציבות פוליטית". הוא הוסיף כי הדאגה הגדולה של אמנסטי נובעת מהרחבת שטחיהם של מחנות המעצר. צילומי הלוויין שהושוו עם צילומים שנעשו לפני עשור הראו שבאחד המחנות נוספו לא פחות מ-15 ביתני אסירים.

הוועדה הדרום קוריאנית לזכויות אדם העריכה כי כ-200 אלף איש מרצים עונשי מאסר במחנות בתנאים קשים במיוחד. אסיר לשעבר שריצה את עונשו בין 2000 ל-2003 סיפר כי האסירים קיבלו בכל יום שלוש ארוחות שהורכבו מ-200 גרם דייסת תירס בלבד. לדבריו, אסירים שלא סיימו את מטלותיהם לא זכו לקבל אוכל כלל.

מאמנסטי נמסר כי רק שלושה אנשים הצליחו להימלט מתחום המעקב הצמוד במחנות ולצאת מצפון קוריאה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ