משאל עם היסטורי לשינוי שיטת הבחירות בבריטניה

ניק קלג מהמפלגה הליברל-דמוקרטית כפה את המשאל, שמאיים על יציבות הקואליציה, על ראש הממשלה קמרון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לונדון. לראשונה בתולדותיה, תקיים היום בריטניה משאל עם לשינוי שיטת הבחירות. את משאל העם כפה ניק קלג, מנהיג המפלגה הליברל-דמוקרטית, על ראש הממשלה דיוויד קמרון. קיום המשאל היה תנאי מרכזי להצטרפות מפלגתו לקואליציה, ויכריע אם להחליף את השיטה הנהוגה כיום, שיטת הבחירות האזורית-רובית לפיה "המנצח לוקח הכל", בשיטה המכונה AV (הצבעה חלופית), שבה המצביעים מדרגים מועמדים לפי סדר עדיפות. לתוצאות המשאל עשויות להיות השלכות על המשך יציבות הקואליציה.

השיטה הקיימת מטיבה עם המפלגות הגדולות וגורמת לכך שלמפלגה שזכתה בבחירות יש כמעט תמיד רוב מוחלט בבית התחתון. הבחירות האחרונות היו יוצאות דופן, והמפלגה השמרנית בראשות קמרון נאלצה להקים קואליציה עם מפלגתו של קלג. המפלגה הליברל-דמוקרטית שנפגעת מהשיטה הרובית שואפת זה שנים לשנות את שיטת הבחירות לשיטה יחסית יותר, שתשמור על עקרון הייצוג. ההצבעה החלופית צפויה לחזק מפלגות קטנות.

מנגד, מתנגדי השיטה החדשה אומרים שהשיטה הקיימת בדרך כלל מייצרת ממשלה יציבה יותר ולאורך ההיסטוריה שיקפה את רצון הציבור, במובן זה שממשלות לא פופולריות הוחלפו בבחירות. לטענתם שיטת "המנצח לוקח הכל" פשוטה וקלה יותר להבנה.

ההערכות הן שמתנגדי השינוי צפויים היום לניצחון מובהק. עם זאת במחנה המתנגדים קראו אתמול לבוחרים לא לגלות שאננות ולצאת להצביע. מאחר ששיעור המצביעים צפוי להיות נמוך ביותר והקמפיין לא זכה להתעניינות רבה של הציבור, יש המזהירים שייתכן כי תומכי השינוי יצליחו להביא לאישורו הודות למוטיבציה הגבוהה שלהם.

בתקופת הקמפיין התעוררו מתחים בין השותפות הקואליציוניות, כאשר המפלגה הליברל-דמוקרטית האשימה את שותפיה מהמפלגה השמרנית בניהול תעמולה בוטה נגד השינוי, שלטענתה גלשה לקמפיין פוליטי מלוכלך נגדה.

בה בעת קמרון ניסה להדוף את טענות סגן ראש הממשלה, קלג, שלפיהן ההצבעה במשאל על רפורמה בשיטת ההצבעה תשנה את אופי ממשלת הקואליציה, בלי קשר לתוצאותיה. הקואליציה, הבטיח קמרון אתמול, "תישאר מלוכדת וחזקה מאוד".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ