חיסול בן לאדן | צבא פקיסטאן: נקטין את הכוח האמריקאי במדינה

ההודעה הראשונה של הצבא מאז חיסול בן לאדן נועדה להתמודד עם הביקורת מבית על כך שהוא אפשר לארה"ב להפר את הריבונות של פקיסטאן

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

צבא פקיסטאן הורה היום (חמישי) לצמצם את הנוכחות הצבאית האמריקאית - בצעד מחאה ברור על הפעולה החד-צדדית של ארה"ב באבוטאבד, שבה חוסל מנהיג אל-קאעדה, אוסמה בן לאדן. כמו כן, הודיע הצבא כי הוא ישקול מחדש את שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני שלו עם ארה"ב, אם וושינגטון תבצע פעולות נוספות מסוג זה.

הצבא ספג ביקורת קשה מבית, על כך שלא מנע את הפרת ריבונותה של פקיסטאן. כמו כן, הוא עשוי להתמודד עם האשמות בינלאומיות על כך שאפשר למבוקש מספר 1 להסתתר במשך שנים בבית מגורים במדינה.

הודעת הצבא, הראשונה שפורסמה מאז הפשיטה ביום שני, נועדה להתמודד עם שתי הטענות. בהודעה נאמר כי הוחלט להקטין את כמות אנשי הצבא האמריקאי השוהים בפקיסטאן למינימום ההכרחי. לא נמסרו פרטים נוספים, ודובר של הצבא סירב להרחיב. כמו כן, לאור הביקורת הבינלאומית, הצבא הודה בליקויים בגיבוש המודיעין על שהותו של בן לאדן בפקיסטאן, גם אם טען שהעביר מידע מודיעיני ראשוני על בן לאדן לסי-איי-אי ואילו סוכנות הביון האמריקאית לא יידעה את פקיסטאן על מודיעין נוסף שאספה בהמשך.

ראש הסי-איי-אי, לאון פאנטה, אמר יום לאחר ההתנקשות בראיון למגזין טיים כי ארה"ב לא העבירה לרשויות בפקיסטאן מידע על המבצע לחיסול בן לאדן, בשל החשש שהם יזהירו את "מטרות המבצע" ויסכנו את הצלחת תקיפת הכוחות האמריקאיים.

לארה"ב יש בערך 275 אנשי צבא גלויים בפקיסטאן בכל זמן נתון, חלקם מסייע לאמן את צבא פקיסטאן. לא ניתן היה להשיג תגובה מיידית מצבא ארה"ב.

נראה כי הודעת הצבא האמריקאי מנוגדת למסר המרגיע מצדה של שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון. השרה אמרה מוקדם יותר היום כי היחסים בין ארה"ב לפקיסטאן אינם תמיד קלים, אולם הם היו פרודוקטיביים בעבור שני הצדדים. "נמשיך בשיתוף פעולה בין הממשלות שלנו, הצבאות שלנו, גופי אכיפת החוק, והחשוב מכל - בין העם האמריקאי לעם הפקיסטאני", הצהירה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ