במבצע השתתפו מסוקים חמקנים שלא נחשפו עד כה

מסוקים ללא רעש

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

צילומים מסתוריים מהריסות המסוק האמריקאי שלקח חלק במבצע חיסולו של אוסמה בן לאדן ביום ראשון מעלים את האפשרות שהכוחות המיוחדים האמריקאיים השתמשו בדגם סודי של מסוק "חמקן", בעל יכולת התחמקות ממכ"ם ועם רעש מופחת. זו הפעם הראשונה שנחשף לציבור מסוק מסוג זה.

על פי הפרסומים האמריקאיים, ארבעה מסוקים לקחו חלק במבצע באבוטאבאד בצפון פקיסטאן. אחד המסוקים פגע בחומת המתחם של בן לאדן ונחת נחיתת חירום. לפני הטיסה חזרה לבסיס באפגניסטאן, הכוחות האמריקאיים נאלצו לפוצץ אותו, ולהותיר מאחוריהם את שרידיו.

האמריקאים לא סיפקו פרטים לגבי דגם המסוק שנעשה בו שימוש, אך צילומי עיתונות שבהם נראים חלק מלהבי הרוטור של המסוק אינם דומים לשום מסוק צבאי מוכר. הדבר גרם לדיונים ערים באתרי אינטרנט העוסקים בתחום התעופה, כשההשערות הן שמדובר ככל הנראה בחלקים ממסוק "בלקהוק" (MH-60) שהוסב במיוחד למשימות קומנדו שקטות עם כיסויים מיוחדים מעל הלהבים. על פי ההערכה, כיסויים אלה אמורים להפחית את הרעש שגורם המסוק, וכך להגביר את יתרון ההפתעה עם נחיתת הכוחות המיוחדים. עוד, חלק הצילומים מראים חומר הנראה כבד עבה בהריסות המסוקים. ייתכן שמדובר בחומר הסופג את אותות מכ"מ המערכות להגנה אווירית ומקשה על גילויו המוקדם של המסוק.

ארה"ב ניסתה להשתמש במסוקים חמקנים בעבר. באמצע שנות ה-90 פיתח הצבא האמריקאי כמה אבות טיפוס של המסוק קומנצ'י, מסוק סיור, שהיה בתקופתו צעד מהפכני בטכנולוגיית חמקנות. ואולם, ב-2004 ביטל משרד ההגנה את תוכנית הפיתוח שלו, והבטיח להשתמש בטכנולוגיה שפותחה למען הקומנצ'י במסוקים אחרים.

מאז פועל הממשל להדמים את מסוקי הבלקהוק שבשירות הצבא, אבל מעולם לא פורסמה תוכנית רשמית לייצור מסוקים חמקנים. שרידי המסוק בפקיסטאן הם העדות הראשונה שראה הציבור למסוק פעיל שעבר שינוי והפך לחמקן.

תושבי אבוטאבאד, שם חי בן לאדן במסתור, סיפרו לרשת אי-בי-סי האמריקאית כי הם לא שמעו את המסוקים בליל הפשיטה עד שהם היו ממש מעל ראשם. כיסויי הרוטור, יחד עם העיצוב השונה שלו, מבליעים את רעש המסוקים המתקרבים, סיפר לאי-בי-סי ביל סוויטמן, מומחה לטכנולוגיה צבאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ