חיסול אוסמה בן לאדן | צוות 6: מסלול הכשרה רצחני של שנים

אור הזרקורים מופנה לעבר היחידה הסודית שארה"ב אפילו אינה מודה רשמית בקיומה

אליזבת באמילר, גרדינר האריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליזבת באמילר, גרדינר האריס

ניו יורק טיימס

79 בני אדם השתתפו בפעולת החיסול של אוסמה בן לאדן, אבל בסופו של דבר, הצלחת המשימה נזקפת בראש ובראשונה לכ-25 הלוחמים שנחתו במתחם שבו הסתתר מנהיג אל-קאעדה, עלו לחדר השינה שלו בקומה שלישית וירו בו מטווח קצר. הלוחמים, שכבר הפכו לגיבורים לאומיים בארה"ב, לא יצעדו בשום מצעד ניצחון. הם משרתים ביחידה הקרויה צוות שש של הקומנדו הימי, "כלבי הים" של הצי האמריקאי (Navi SEAL's - ראשי תיבות של ,Sea, Air, Land ים-אוויר-יבשה).

צוות שש היא יחידה כה סודית שהבית הלבן ומשרד ההגנה אפילו לא מכירים ישירות בקיומה. לוחמיה רדפו אחר פושעי מלחמה בבוסניה, השתתפו בחלק מהקרבות הקשים ביותר באפגניסטאן, ויצאו למבצע לחילוץ בן ערובה אמריקאי ב-2009, שבו ירו למוות בשלושה שודדי ים סומלים. ואולם הפשיטה המסוקרת שהתקיימה בראשית השבוע בפקיסטאן מיקדה את אור הזרקורים ביחידה.

בצי האמריקאי יש עשר יחידות "כלבי ים", מ-1 עד 5 ומ-7 עד 10; וישנו גם צוות שש, העלית של העלית. חברים לשעבר ביחידה אמרו השבוע שצוות שש נבחר לבצע את המשימה המסוקרת ביותר בהיסטוריה של "כלבי הים" בזכות מיומנות לוחמיו בהפעלה נבונה של כוח קטלני בנסיבות בעייתיות ומעורפלות.

כל הלוחמים ב"כלבי הים" עוברים שנים של הכשרה מפרכת ואלימה, כולל שישה חודשים ידועים לשמצה של אימוני חבלה תת-ימית, ו"שבוע גיהינום" שבו מקבלים הלוחמים ארבע שעות שינה בסך הכל בחמישה ימים וחצי של ריצה, שחייה במי קרח וזחילה בבוץ. 80% אינם מחזיקים מעמד. חייל אחד מת בהכשרה.

אלה שהחזיקו מעמד יכולים אחרי כמה שנים של שירות לנסות להצטרף לצוות שש, שבו מאמנים אותם בין היתר לצנוח מגובה 30 אלף רגל במסכות חמצן או להשתלט על חוטפי אונייה. אבל רק כמחצית מהם מצליחים לעמוד במשימה. כתוצאה מכך, מרבית לוחמי הצוות נמצאים בשנות ה-30 לחייהם, מבוגרים בעשור ממרבית חיילי הצבא.

"כלבי הים" הוקמו ב-1962 בידי הנשיא ג'ון קנדי. ואילו צוות שש נוצר מאוחר יותר, בעקבות הניסיון הכושל לחלץ את בני הערובה האמריקאים באיראן ב-1980. יחידה זו, שהתמחתה עד 11 בספטמבר במשימות מיוחדות בים, הרחיבה מאז את פעולותיה ליבשה והשתתפה במבצעים צבאיים בעיראק ובאפגניסטאן. גודל היחידה מסווג, אבל מעריכים כי מבין 3,000 לוחמי "כלבי הים", 300 משרתים בצוות שש, פי שניים ממספרם לפני 11 בספטמבר.

הלוחמים המהוללים של צוות שש אמנם לא נחשפים בציבור, אבל גם על זהותו של הלוחם בעל ארבע הרגליים שהשתתף במבצע ידוע מעט מאוד, אם כי גורמים בצבא מעריכים כי הכלב שהשתתף בפשיטה על הבית היה רועה גרמני. מכל מקום, עצם השתתפותו במבצע מלמדת על התלות הגוברת בכלבים במצבי לוחמה שבהם מטעני נפץ מאולתרים גורמים שני שלישים מהפגיעות.

לדברי מייג'ור ויליאם רוברטס, ראש המרכז הצבאי להפעלת כלבים במשרד ההגנה בטקסס, הכלב שהצטרף למשימה בפקיסטאן היה ככל הנראה מסוגל לאתר חומרי נפץ במתחם, ואף לרחרח את ידיות הדלתות כדי לזהות אם מולכדו. "לכלבים יש יכולת מדהימה לאתר בני אדם בשטח בנוי", הוסיף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ