30 אלף בני אדם מתים משימוש בסמים בכל שנה ברוסיה

מדוודב מכריז מלחמה על מגפת הסמים

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב הכריז בחודש שעבר בישיבת המועצה המדינית על תמיכתו בחוק פדרלי שיחייב מבדקי התמכרות לסמים כבר בבית הספר. עד אשר יקבל המסמך תוקף חוקי, השלטונות בכל אזור יקבלו החלטה לגבי הבדיקות באופן עצמאי. מומחים אחדים סבורים שמדובר בהפרת זכויותיהם של התלמידים, ואילו אחרים טוענים כי אלה יחשבו היטב אם להתנסות בסמים אם ידעו שהם עומדים להיבדק.

בעשור האחרון גדל מספר המאובחנים בהתמכרות לסמים ברוסיה ב-60%. לפי הערכות, הילדים בבתי הספר מתחילים להתנסות בסמים כבר בגיל 11-12, ולכן עשויות הבדיקות לכלול גם תלמידים בגילים אלה. לדברי טטיאנה ביטנבה, עיתונאית ומומחית בנושא, הורים שלא יסכימו שילדיהם ייבדקו ייאלצו לדווח על כך בכתב. "לא מעט משפחות שמסרבות להתיר שהילד ייבדק חוששות מחשיפה מיותרת. כך נוצר מצב אבסורדי שבו כופים בדיקות, ומנגד פועלים לביטול מוסד הפסיכולוגים בבתי ספר - מוסד שבאופן מעשי צריך להיות מעורב בטיפול בהתמכרויות בני הנוער".

אולם גם באוניברסיטאות שבמדינה הצליח המצב העגום למשוך את תשומת לבו של הנשיא. לדברי ביטנבה, "ההנהלה באוניברסיטאות השונות תחליט בעצמה אם לסלק סטודנט כזה מיד או לתת סיכוי. בקרוב, עם התקבל החוק, החלטה אדמיניסטרטיבית בנושא תהיה ברורה".

איום ביטחוני

ב-20 השנים שמאז פירוק ברית המועצות גדל מספר צרכני הסמים ברוסיה פי 22 בקירוב. 90% מהם משתמשים בסמים קשים המיוצרים באפגניסטאן. כמות הסמים שמוזרמת לרוסיה מאז 2001 גדלה פי 40 - ובאופן מעשי, אספקת הסם מאפגניסטאן מבטיחה כבר עתה "רזרבה" של טריליון מנות - כמות שמסוגלת לספק את צרכיהם של כל הנרקומנים במדינה במאה השנים הבאות.

הודעתו של מדוודב בחודש שעבר לא היתה הפעם הראשונה שבה התריע מפני חומרת המצב. עוד בספטמבר 2009, כאשר קיבלו השלטונות בארצו נתונים מוצקים על גידול חריג במספר הנרקומנים וההשפעה הקטלנית של הסמים החדשים על האוכלוסייה - רובה ככולה משתייכת לדור הצעיר - הגדיר הנשיא את הבעיה "איום ביטחוני כלפי רוסיה".

הנתונים שהגיעו לשולחנו של מדוודב, והתבססו על מחקר המשרד למעקב ומאבק בהתמכרות לסמים, היו מהממים ומדכאים עוד בשנת 2009. כבר אז היו רשומים במדינה חצי מיליון מכורים, וספק אם נתון זה תאם את המציאות. כעת, לדעת רוב המומחים ברוסיה, מספר צרכני הסמים כבר חצה את רף ה-2-2.5 מיליון - מתוך 140 מיליון תושבי המדינה. מנתונים רשמיים התברר כי לקראת סוף 2010 התברר כי מספר הנרקומנים מאז 1996 גדל פי תשעה והגיע ל-600 אלף. בנוסף נרשם כי שני שלישים מצרכני הסמים הם מתחת לגיל 30.

בנאומו התייחס מדוודב לעובדה כי אלפי אתרי אינטרנט מפרסמים ללא מפריע מתכונים לייצור סמים בשיטות הזמינות לכל תלמיד מתחיל לכימיה. מדוודב דרש "לטפל בחומרה" באתרים האלה, ואף הפנה את כעסו אל בעלי המועדונים והדיסקוטקים המאפשרים שימוש וסחר בסמים בשטחם. מעתה אמור איום סגירה לעודד את בעלי המועדונים להפסיק להתעלם מהתופעה.

אין דרכי מניעה

מדוודב עצמו כבר השמיע הערכות נתונים המצביעות על מספר עצום של מכורים - יותר משני מיליון. נתונים נוספים מצביעים על היותם של כמעט כל חולי האיידס במדינה צרכני סמים. "אתגר לבריאות האומה", אמר הנשיא הרוסי, כאשר התברר שמדינתו הפכה למטרה מספר אחת למשלוח סמים אפגאניים.

ד"ר ויקטור איבאנוב, העומד בראש הרשות הפדרלית לאיתור סמים והמלחמה בהם, התריע כבר לפני יותר משנה שצריכת הסמים מחסלת מדי יום 80 בני אדם ברחבי רוסיה, וכי האובדן השנתי מגיע ל-30 אלף. אם זה לא מספיק, מדי שנה מצטרפים למעגל ההתמכרות לא פחות מ-80 אלף איש. "המצב חמור", אמר אז איבאנוב. "אסון לאומי הולך ומתקרב. רוב הנרקומנים הם בני 18-39, גיל המוות הממוצע הוא 28". אתמול הוסיף איבאנוב ואמר כי לטעמו, על משמר הגבול הרוסי לחזור ולהתייצב בין אפגניסטאן לטג'יקיסטאן, מאחר שההברחות מגבול זה מגיעות ל-800 טון הרואין בשנה.

המצב הנוכחי באפגניסטאן והיעדר שלטון מרכזי חזק הופכים את רוסיה למטרה מאוד נגישה עבור יצרני הסמים וספקי סמים כבדים - גם כמדינת מעבר בדרך למערב אירופה. בנוסף, חיבור ישיר או עקיף בין התארגנויות ותנועות פוליטיות כמו "האליאנס הצפוני" באפגניסטאן, "התנועה האיסלאמית של אוזבקיסטאן ותנועת האופוזיציה הטאג'יקית, "חיזב-א-תחריר", מאפשר לספקי הסמים להבריח כמויות אדירות דרך 7,000 הקילומטרים של הגבול הרוסי-קזאחי והגבול "השקוף" שבין רוסיה לאוקראינה.

בחמש השנים האחרונות נשפטו לפחות חצי מיליון איש ברוסיה בחשד לעבירות הקשורות בסמים, ולא פחות מ-6,554 מאורות סמים נסגרו. אולם העוסקים בבעיה בממשל הרוסי מודים בתסכול כי אין להם כמעט אף דרך למנוע או להשפיע על פעילותן של יותר מאלף מעבדות הסמים הפועלות בשטח אפגניסטאן. אך גם מעבדות הסמים בשטח רוסיה הן אתגר עבור הרשויות: בסנט פטרסבורג, למשל, הוחרמו חצי טון אמפטמינים מתוצרת עצמית, ומאסרים בסדר גודל של 9-12 שנים מאחורי הסורגים אינם מרתיעים את ארגוני הפשע האתניים אשר שולטים בעסק באזורים נרחבים.

עשה זאת בעצמך

באחרונה שוטף את רוסיה גל סמים חלופיים, המהווים אלטרנטיבה קטלנית וזולה לסמים המוכרים. אחד מהם, דזאמורפין, מיוצר מתרופות המכילות קודאין. סם זה חזק פי כמה מהרואין, ותוחלת החיים של המכורים אליו אינה עולה בדרך כלל על שמונה חודשים משלב ההתמכרות.

שני סוגי סמים חדשים נוספים זכו לכינויים "מלח" ו"קרוקודיל". סמים אלה טרם הוכרזו באופן רשמי כאסורים למכירה במדינה, על אף שנאסרו לשימוש במערב אירופה. "מלח" ("סול" ברוסית) הוא עיוות של המילה "סוליום", או 250- JWH - שדרוג מסוכן של החומר 218-JWH. "קרוקודיל", המבוסס על החומרים סדאלגין וטטראלגין, מסוכן עוד יותר. השפעתו פגה אחרי שעתיים והמכורים לו שורדים בין שישה לשמונה חודשים. את הכינוי שלו קיבל הסם מאחר שהעור של המשתמשים בו מתקלף והופך דומה לעור תנין.

"אצלנו מחשיבים לנרקומן גם מי שנגע בסם פעם בודדת", הסבירה ביטנבה, "אך הערכה של מיליון נרקומנים נראית לי מדויקת, פחות או יותר. הנתונים האחרונים גם מספרים על יותר מ-900 אלף נגועי איידס, כמעט כולם משתמשים בסמים. הנתונים בהחלט מדאיגים אך למרבה הצער, כדי לטפל בבעיות מסוג זה קוראים אצלנו לשוטרים ולא לרופאים. עם מערכת רפואית לא יעילה כמו שלנו, אפשר להבין את הרצון לנקוט אמצעים אדמיניסטרטיביים כדי 'להציל את המולדת', אבל זה עלול לא להספיק ללא תכנון וסיוע מצד המומחים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ