שיאו של טקס הגירושים ביפאן: ניפוץ הטבעת בפטיש

יותר ויותר זוגות יפאנים נפרדים בטקס מיוחד ופומבי שלעתים מנוהל על ידי "מתכנן הגירושים" הראשון

גרדיאן
ג'סטין מק'קרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
ג'סטין מק'קרי

ריוטה ומאקו קאטו סיימו את שש שנות נישואיהם לא רק בחתימת הסכם גירושים, אלא גם בטקס פרידה פומבי בנוכחות אורחים. הבעל ואשתו לשעבר החלו את האירוע בכך שעלו על ריקשות נפרדות בשבת בבוקר בטוקיו. בשעה שעשו בני הזוג האומללים את דרכם בסמטאות רובע אסקוסה בבירה, שררה אווירה המזכירה הלוויה. שלושת אורחיהם, שני חברים ובן דוד, צעדו מאחורי הריקשות בעיניים מושפלות. מלה לא נאמרה.

בני הזוג קאטו נמנים עם מספר גדל והולך של זוגות יפאנים הבוחרים לסיים את נישואיהם באופן פומבי, לעתים בטקס סוריאליסטי המנוהל בידי "מתכנן הגירושים" הירוקי טראיי, חלוץ בתחום.

טראיי, בן 30, המבצע את מלאכתו בדקדקנות, עוצר את החבורה ב"בית הגירושים", שהוא למעשה מגרש חניה מקורה ליד בניין הרוס שנבחר בכוונה, כדי לשמש סמל להתפרקות נישואי בני הזוג. מאז טקס הגירושים הראשון שניהל באפריל 2009, ערך טראיי יותר מ-60 טקסי פרידה וקיבל 1,000 פניות. עסקיו משגשגים בין היתר הודות לשיעור הגירושים הגבוה ביפאן.

"סיור הגירושים" הנמשך חצי יום עולה 55 אלף ין (כ-2,200 ש"ח) לזוג, לא כולל תשלום בשביל זרי פרחים ומצגת שקופיות של בני הזוג בימים מאושרים יותר. טקסים גדולים, הכוללים עשרות אורחים, נערכים בבתי מלון.

"זוגות עורכים טקס כאשר הם מתחתנים, אז מדוע שלא יערכו טקס כשהם מתגרשים?" שואל טראיי, בשעה שמר וגברת קאטו יושבים בגבם זה לזה וסועדים ארוחת צהריים. השקט מופר לזמן קצר בהרמת כוסית תה - כדי למנוע חלילה חשיפה של כביסה מלוכלכת בציבור בהשפעת אלכוהול. "יש בני אדם שגם לאחר הגירושים מתקשים לקבל את זה שהם כבר לא יחד. הטקס מסייע להם להשלים עם המצב".

אחרי שבני הזוג ונציג האורחים נושאים דברים קצרים, מגיע הזמן לבצע את האקט האולטימטיבי של קתרזיס: ריסוק טבעת הנישואים. באופן מוזר השניים אוחזים ביחד בפטיש עץ אחד, הולמים בטבעת זולה למדי ומצליחים לרסקה בניסיון השני, לקול תשואות רפות. אף על פי שעליהם לאשר משפטית את הפירוד ביניהם, נישואיהם הסתיימו.

הם מניחים את הטבעת השבורה בפתח כלי בצורת קרפדה, הצבוע בוורוד מזעזע, ומחזירים לטראיי את הפטיש המעוטר בציורי קרפדות. דימויי הקרפדות חשובים, שכן הקרפדה מסמלת ביפאן התחלות חדשות.

"הופתעתי עד כמה אושר והקלה חשתי כשהלמתי בפטיש על הטבעת", אמר הבעל, 34, שבתחילה נרתע מהרעיון לציין את גירושיו בפומבי. "בפעם הראשונה יכולתי להביט קדימה לעתיד. זה כמו להיוולד מחדש". "כשראיתי את הטבעת המרוסקת, ידעתי שהכל נגמר", אומרת האשה, בת 31. "קיום הטקס לעיני חברים שהשתתפו בחתונה שלנו יכול להיראות מעשה אכזרי, אבל לפחות זה מוכיח שהיינו מוכנים לשתף פעולה ממש עד סוף הדרך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ