האופוזיציה בקנדה נמחקה: לאזרח נמאס ממערכות בחירות

סטיבן הרפר, השמרן אוהד ישראל, זכה לראשונה ברוב בפרלמנט

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
תוצאות הבחירות

לפני חמישה שבועות הפילו חברי האופוזיציה בפרלמנט הקנדי את הממשלה בהצבעת אי אמון, בעקבות כישלונה לחשוף את העלויות המלאות של תוכניות המאבק בפשיעה ורכישת מטוסים חמקנים מארה"ב. כתוצאה מכך, ראש הממשלה השמרן סטיבן הרפר ביקש לפזר את הפרלמנט ולצאת לבחירות, בפעם הרביעית בשבע השנים האחרונות (הסיבוב האחרון התקיים לפני שנתיים וחצי בלבד).

תוצאות הבחירות החפוזות גרמו להלם בקרב הליברלים שבאופוזיציה. הציבור, שמאס כנראה בבחירות האינסופיות, הצביע בעד רוב שמרני בפרלמנט. הרפר, העומד בראש המפלגה השמרנית ומכהן כראש ממשלה מאז 2006, נאלץ להתמודד היום עם מצב של ממשלת מיעוט שמרנית, מול רוב עוין בפרלמנט. עתה הוא יקבל יד חופשית, למשך ארבע שנים לפחות, ויוכל להעביר את אותה חקיקה נגד פשיעה שהפילה את הממשלה הקודמת שלו.

בבחירות, שנערכו ביום שני עם שיעור הצבעה של כ-60%, היתה היציבות השלטונית הנושא המכריע. מפלגתו של הרפר זכתה ב-167 מושבים מתוך 308 בבית הנבחרים. המפלגה הדמוקרטית החדשה (סוציאל-דמוקרטים) קיבלה רק 102 מושבים, והליברלים, מפלגת האופוזיציה המובילה עד כה, התכווצו ל-34 מושבים בלבד. ההישג היחיד במחנה השמאל היה שלראשונה נבחרה לפרלמנט נציגה של המפלגה הירוקה, אליזבת מיי. גם המפלגה הבדלנית הקוויבקית ספגה מהלומה קשה, כשקיבלה ארבעה מושבים בלבד.

מבחינת מדיניות הפנים, הרפר ידחוף לצמצום מעורבות הממשלה, כולל בתחום הבריאות והחינוך. המחנה הליברלי מתח ביקורת על התוכנית של ממשלת הרפר לרכוש 65 מטוסי אף-35 - שעלותם ועלות התחזוקה שלהם יכולה להגיע ל-24 מיליארד דולר בעשורים הקרובים. לטענתם, אין לקנדה צורך אמיתי בטייסת המתקדמת, אלא אם הממשלה מתכוונת להיגרר אחרי וושינגטון ולתת יד למעורבותה של ארה"ב בחלקים בעייתיים שונים של העולם.

לבחירות אלה יש משמעות מסוימת גם לישראל, במיוחד כשמכהנת בה ממשלת ימין. ממשלת קנדה בראשותו של הרפר סירבה עוד ב-2006 להכיר בניצחון החמאס בעזה - אפילו לפני שארה"ב הספיקה לעשות זאת.

הקהילה היהודית בקנדה חלוקה בנושא ישראל. בקנדה מתגוררים כ-350 אלף יהודים, באוכלוסייה של כ-34 מיליון בני אדם. יש בקרבם גם ליברלים שמבקרים בחריפות את מדיניות ישראל בשטחים, ואחראים ליוזמות של חרם על התנחלויות ומוצריהן. "שבוע האפרטהייד הישראלי", שהתפשט בשנים האחרונות בארה"ב ואירופה, התחיל ב-2005 בטורונטו.

אולם ראש הממשלה הרפר ידוע בתמיכתו האיתנה בישראל - ותומכיו בקרב הקהילה היהודית טוענים שזה מה שעזר לו לגייס קולות של יהודים ליברלים רבים, שם ישראל עלתה בתור סוגיית בחירות מובהקת. על השינוי העידו בין השאר חילופי התפקידים בין מחוקקים ליברלים ליהודים שמרנים בשני מחוזות בטורונטו. תומכיו של הרפר העריכו שגם אם הקהילה היהודית לא קובעת את תוצאות הבחירות, ייתכן שהיא שיקפה את הלך הרוח בקנדה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ