רומן פריסטר

כתב הארץ בוורשה

האנטישמיות בפולין מרימה באחרונה את ראשה, ומוכיחה כי גם ראשי השלטון אינם חסינים מפניה. שר החוץ של פולין, רדוסלב שיקורסקי, הכריז באחרונה על מלחמת חורמה נגד מחברי גילויי דעת אנטישמיים המופיעים לעתים קרובות באתרי האינטרנט של העיתונים והשבועונים הנפוצים במדינה. כבר בשנה שעברה העיר השר לתובע הכללי של פולין כי 80% מהתלונות על ביטויים אנטישמיים נגנזים בבתי המשפט בטענה כי לא ניתן לאתר את מחבריהם. עתה, באיגרת שנייה ואישית לתובע הכללי אנדז'יי סרמט מציין השר כי הביטויים האנטישמיים נקראים גם מחוץ לפולין ופוגעים קשות בדימויה כמדינה דמוקרטית. לדבריו, עקב כך ראוי להתייחס במלוא הרצינות לתופעת הפצת האנטישמיות.

חלק מהפרסומים האנטישמיים מכוונים נגד שיקורסקי עצמו, ונגד אשתו היהודייה, העיתונאית והסופרת האמריקאית זוכת פרס פוליצר, אן אפלבאום. השר הגיש לתביעה הכללית תלונה אישית נגד כמה מפרסמים, בהם ההוצאה המכובדת "פולס ביזנסו". בכתב התלונה שנוסח בידי עורך דין פרטי שנשכר במיוחד למטרה זו צורף העתק לדוגמה של הטקסט שנלקח מאחד האתרים, לפיו "רדוסלב שיקורסקי, בעלה של יהודייה אמריקאית זה דורות, עוין כל דבר שהוא פולני. שיקורסקי שייך לבונים החופשיים ומשמש סוכן שמופעל בשלט רחוק על ידי משפחתו היהודייה של רעייתו בניו-יורק". במקביל שלח שיקורסקי ללשכת התביעה הכללית ציטוטים מאתרים אחרים, בהם נאמר כי "היטלר החל במלאכה, אנו נסיים אותה", או: "בקרוב יגיע הזמן ששוב יהיה על היהודים להסתתר בבורות ובעליות הגג".

בשבוע שעבר התייצב שיקורסקי בלשכת התביעה המחוזית בוורשה והגיש עדות מפורטת על הממצאים שהגיש לתובע הכללי. כאשר נודע ברבים על מעורבותו בעניין התפרסמו באינטרנט הערות אנטישמיות רבות נגד השר. "אנחנו יודעים שסבתא שלך היתה יהודייה ושמקומך בתא הגזים", נכתב. השר דורש מכותבי ההתבטאויות פיצוי סמלי של 20 אלף זלוטי ופרסום התנצלות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ