העיתונאי שראיין את בן לאדן: "פקיסטאן תשלם את מחיר הניצחון האמריקאי"

בראיון ל"הארץ" פוסל חמיד מיר את הטענות של מומחים ופרשנים במערב כי המודיעין של ארצו סייע למנהיג אל-קאעדה להסתתר

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

חיסולו של אוסמה בן לאדן הפתיע מאוד את חמיד מיר. אך העיתונאי הפקיסטאני הוותיק ורב המוניטין אינו מתפלא על עצם העובדה שבן לאדן מצא בסופו של דבר את מותו.

"זה היה צפוי", הוא אומר בראיון ל"הארץ" ממקום מושבו בבירת פקיסטאן איסלאמבאד. "מה שהפתיע אותי, ממש לא ייאמן מבחינתי, זה שהוא הסתתר במרחק של 90 קילומטרים מביתי באיסלאמבאד. כששמעתי את החדשות והתחלתי בבדיקה עיתונאית, נדהמתי עוד יותר שמחבואו היה במרחק של כקילומטר מהאקדמיה הצבאית של פקיסטאן".

בהזדמנויות הקודמות נאלץ חמיד מיר לנסוע אלפי קילומטרים ולעבור מסע תלאות של בדיקות וחיפושים על גופו כדי ליצור קשר עם מייסד ארגון אל-קאעדה והטרוריסט המבוקש ביותר בעולם. לחמיד מיר יש יותר "שעות" מכל איש תקשורת אחר בחברתו של בן לאדן. הוא ראיין אותו שלוש פעמים.

שלושה ראיונות

בפעם הראשונה ב-1997 באפגניסטאן, שאליה שב לעוד ראיון כעבור כשנה. בפעם השלישית והאחרונה זה קרה בנובמבר 2001, בעיצומה של המלחמה שהכריזה ארה"ב על שלטון הטליבאן באפגניסטאן ועל אל-קאעדה. ראיונות אלה וידע נוסף אפשרו לו "להיכנס" לראש של בן לאדן, ועל סמך זאת לפרסם ביוגרפיה של בן התפנוקים הסעודי שהיה לרב טרוריסטים.

"בשתי הפגישות הראשונות שלנו הוא התבטא בתקיפות בלתי רגילה כלפי האמריקאים, כולל אזרחים חפים מפשע. אך בראיון השלישי, כאשר אמרתי לו שרבים במערב מתנגדים למלחמה של ארה"ב באפגניסטאן, ושאלתי אם הוא סבור שכל המערבים והאמריקאים הם רעים, הוא אמר שלא כולם רעים. זו היתה הפעם הראשונה שהוא היה מוכן להודות שלא כל האמריקאים הם רעים. זה היה שינוי עצום, ואני זוקף לזכותי כעיתונאי את העובדה שאילצתי אותו להודות שבעצם הוא טעה בעבר".

בתשובה לשאלה אם לדעתו שירות הביון הפקיסטאני ISI שיתף פעולה עם אל-קאעדה ועזר להסתיר את בן לאדן, כפי שטוענים פרשנים ואנשי מודיעין אמריקאים, מעריך העיתונאי הפקיסטאני כי אלה טענות סרק. "יש הפרזה במערב ובהודו בהערכת יכולותיו של ISI. כארגון ביון הם לא הצליחו למנוע התקפה ב-2009 על המטה הכללי של צבא פקיסטאן, וכעת נכשלו לדעת שבן לאדן הסתתר כל כך קרוב לאקדמיה הצבאית. בעבר הם ניהלו באזור מבצעים מוצלחים שהסתיימו במעצרם של אנשי אל-קאעדה, כולל ב-2004 במעצרו של פארג' א-ליבי, אחד הבכירים בארגון ומהקרובים לבן לאדן. האזור שבו הסתתר בן לאדן היה מוכר ל-ISI היטב. אך הוא גם היה מוכר לבן לאדן שביקר בו לראשונה כבר ב-1979 ואחר כך עוד כמה פעמים".

"אל-קאעדה עדיין חי"

לטענתו, העובדה שהביון הפקיסטאני היה בעצמו קורבן של הטרור של אל-קאעדה מסבירה למה לא הגיוני שהוא סייע לו. "יותר מ-60 מאנשי ISI נהרגו בפיגועים ובמבצעים נגד הטרור. בן לאדן שנא את הביון הפקיסטאני, והאשים אותו שאין לו עניין להביס את הודו בקשמיר. יתר על כן היה זה המודיעין הפקיסטאני שעצר את חאליד שייח מוחמד ואת א-ליבי והסגירם לאמריקאים, ששאבו מידע חשוב ורב ערך בחקירותיהם. כולל מידע שסייע במצוד אחר בן לאדן".

עם זאת, מיר מודה שארה"ב אינה מאמינה בשירות הביטחון הפקיסטאני. "הסי-איי-אי לא בוטח ב-ISI. אך גם הם לא מאמינים בסי-איי-אי וסבורים שהאמריקאים עוזרים לארגון הבלוצ'י ג'ונדאללה, שפועל נגד איראן ופקיסטאן. יש אצלנו גם הערכות שהאמריקאים מעלימים עין מפעילות הביון ההודי באפגניסטאן".

החיסול של בן לאדן לא משמח את מיר. "בן לאדן מת, אך לא אל-קאעדה. לאל-קאעדה יש כעת קדוש. הם ינסו להתנקם בפקיסטאן, ואנשים נוספים חפים מפשע צפויים למות. אנו הפקיסטאנים נשלם את החשבון הסופי על הניצחון הגדול של אמריקה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ