חיסול בן לאדן | ארה"ב פרסמה סרטי וידאו שנתפסו במחבואו של מנהיג אל-קאעדה

בסרטונים שנתפסו במבצע באבוטבאד נראה מנהיג אל-קאעדה בראשונה מאז 2007. גורם אמריקאי: מדובר בשלל המודיעיני הגדול ביותר שנלקח מפעיל טרור יחיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המודיעין האמריקאי פרסם הערב (שבת) חמישה סרטוני וידיאו שנתפסו בבית המסתור של מנהיג אל-קאעדה, אוסמה בן לאדן, באבוטבאד שבפקיסטאן. ברוב הסרטונים, הוא נראה עורך חזרות על הודעות מוקלטות ואף צופה בצילומים של עצמו בטלוויזיה.

מדובר בצילומים הראשונים של בן לאדן מאז סרטון הווידיאו שלו משנת 2007, שהפיצו תומכיו.

גורם מודיעיני אמר עם פרסום הסרטונים כי המתחם בפאקיסטאן שאליו פרץ הכוח האמריקאי וחיסל את מנהיג אל-קאעדה, היה "מרכז פיקוד ובקרה פעיל", שאפשר לבן לאדן לשמור על שליטה מבצעים ואסטרטגית על הארגון. הגורם אמר כי המידע שהכוח אסף באבוטבאד הוא השלל המודיעיני הגדול ביותר שנלקח מפעיל טרור יחיד.

בן לאדן בצילום נוסף שנתפס במחבוא. תצלום: אי-אף-פי

בימים האחרונים, צוותי המודיעין עברו על החומרים שנמצאו בחמשת המחשבים שהוחרמו במתחם, לצד טלפונים ניידים, דיסקים קשיחים ומאגרי מידע נוספים, ציוד וידאו ואודיו להקלטת מסרים.

בין הסרטונים שפורסמו היום, פנייה לארה"ב שהוקלטה בנובמבר 2010, שבה בן לאדן מופיע בבגדים לבנים, זקנו צבוע בשחור. שלושה סרטונים נוספים מתעדים אותו עורך חזרות לקראת ההקלטה. הפנטגון שחרר רק את הדימויים, ללא הפסקול, כנראה מחשש שאם יישמעו דבריו של מנהיג ארגון הטרור, הם ישמשו חומר תעמולה בעבור תומכיו. בסרטון אחר, בן לאדן נראה יושב בכסא, מחזיק בשלט וצופה בעצמו בטלוויזיה בתוכנית בערבית.

אובססיבי לגבי התדמית שלו. תצלום: אי-אף-פי

מעבר לנסיון להציג את בן לאדן כאדם אובססיבי לגבי התדמית שלו, מדובר בהמשך המאמץ של הממשל האמריקאי לשכנע את הציבור שהקומנדו האמריקאי חיסל את בן לאדן - זאת לאחר שהנשיא ברק אובמה החליט לא לשחרר את תמונות גופת מנהיג אל-קאעדה שנורה בחזהו ובמצחו, מעל העין השמאלית.

בן לאדן צופה בצילומי הווידיאו שלו. תצלום: אי-אף-פי

מסר נוסף שהאמריקאים מבקשים להדגיש בימים האחרונים הוא שבן לאדן איבד את השפעתו בעולם הערבי, וכי הצעירים שיצאו להפגין למען חירות וכבוד במדינות שונות במזרח התיכון וצפון אפריקה נשאו מסר הפוך מזה ההרסני של בן לאדן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ