חיסול אוסמה בן לאדן | אובמה: השקענו במבצע 60 מיליון דולר, ולא יכולנו לקנות סרט מדידה?

הוושינגטון פוסט מדווח כי בכירי הבית הלבן צפו באחד הלוחמים האמריקאים נשכב לצד גופתו של בן לאדן כדי לאמת את גובהו של המבוקש מספר אחת

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

פרטים נוספים שנחשפו ממבצע חיסולו של אוסמה בן לאדן מגלים כי בניגוד למודיעין המתקדם והטכנולוגיה המפותחת של צבא ארה"ב, יכולות הזיהוי בשטח נותרו מעט מאחור. הכתב והסופר בוב וודוורד חשף בעיתון וושינגטון פוסט בסוף השבוע כי גופתו של מנהיג אל-קאעדה זוהתה באופן מפתיע למדי.

לפי הדיווח, לוויין של סוכנויות הביון האמריקאיות שעקב אחר "המבצר" בו חשדו שהסתתר בן לאדן, גילה במתחם גבר גבוה שמעולם לא עזב את המקום, אך צעד בחצר מדי יום ביומו - כמו אסיר. האנליסטים האמריקאים העניקו לו את הכינוי "הצועד". אנשי המודיעין ידעו כי גובהו של בן לאדן היה כ-190 ס"מ ולכן התעורר החשד כי האיש הוא לא אחר מאשר המבוקש מספר אחת.

בכירי הבית הלבן צופים במבצע החיסול. תצלום: אי-פי

במהלך המבצע, צפה הנשיא האמריקאי ברק אובמה יחד עם צוות הביטחון הלאומי בהתרחשויות באחוזה באבוטבאד. וודוורד מדווח כי לאחר החיסול, הונחה גופתו של בן לאדן על הרצפה ואחד החיילים שגובהו 182 ס"מ התבקש לשכב על הרצפה לצדו, כדי להשוות בין גובהם של השניים. הבדיקה העלתה כי הגופה היתה ארוכה יותר. אובמה פנה בתגובה ליועציו ואמר: "השקענו במבצע הזה 60 מיליון דולר, ולא יכולנו לקנות סרט מדידה?".

שיחת הטלפון התמימה שהובילה למבצע

על פי הדיווח בוושינגטון פוסט, שיחת טלפון תמימה בין בלדרו של אוסמה בן לאדן, אחמד אל-כווייתי, לבין חבר ותיק, היא זו שהובילה את כוחות המודיעין האמריקאיים למקום הימצאו של מנהיג אל-קאעדה.

"אני עם אותם אנשים שהייתי אתם קודם לכן", השיב אל-כווייתי לשאלה בדבר מעשיו בימים אלה. תשובתו סיפקה לאנשי הסי-איי-אי, אשר צותתו לשיחה, את קצה החוט לו היו זקוקים על מנת לאתר את האחוזה בה שהה בן לאדן.

על פי וודוורד, סוכני הביון למדו במהרה שלא רק שהבית לא היה מחובר לאינטרנט או טלפון, אלא גם שכל מי שיצא מהמתחם נסע כשעה וחצי עד שהעז להשתמש בטלפון הנייד שלו. הסוכנים האמריקאים הקימו תחנת מעקב קטנה באבוטבאד, ולאחר חודשים ארוכים של מעקב הוציאו לפועל בשבוע שעבר את מבצע החיסול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ