בכיר אל-קאעדה ניצל מניסיון חיסול בתימן

תקיפה ראשונה של מל"ט אמריקאי בתימן מאז 2002

מארק מאצטי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק מאצטי

ניו יורק טיימס

וושינגטון. פחות משבוע לאחר חיסול אוסמה בן לאדן בפקיסטאן, ניצל אחד מראשי אל-קאעדה, אנואר אל-אוולקי, מהתקפת מל"ט אמריקאי באזור מבודד בדרום תימן. לדברי גורמים אמריקאיים, אל-אוולקי, איש דת קיצוני ויליד ארה"ב, שעל פי ההערכות מסתתר בתימן, שרד במתקפה. ואולם, לפי ההערכות כמה מאנשי אל-קאעדה בתימן, בהם שני אחים החשודים כקצינים בדרגת ביניים בארגון נהרגו. משרד ההגנה האמריקאי סירב להגיב על הדיווחים כי אל-אוולקי היה יעד ספציפי להתקפה.

מדובר בהתקפת המל"ט האמריקאית הראשונה שביצעו האמריקאים בתימן מאז 2002, אז פגעו אנשי סי-איי-אי במכונית שבה נסעו קיצונים, בהם גם אזרח אמריקאי שככל הנראה קיים קשרים עם אל-קאעדה. התקפת המל"ט היתה חלק מתוכנית סודית של הפנטגון ללכידת אנשי אל-קאעדה בחצי האי ערב, החשודים כי ניסו לבצע פיגועים שכשלו בארה"ב, בהם התוכנית לפוצץ מטוס לקראת נחיתו בדטרויט ב-25 בדצמבר 2009.

ארה"ב רואה בתא אל-קאעדה בתימן אחד הפעילים והמסוכנים ביותר בעולם. אל-אוולקי לא נחשב למעורב בתכנון פיגועים, אולם סומן כמטרה בידי המודיעין הצבאי האמריקאי כיוון שגייס קיצונים דוברי אנגלית שהיו אמורים לבצע פיגועים ברחבי העולם. לדרשותיו הקנאיות שמשודרות בסרטוני וידיאו ביוטיוב יש קהל צופים ברחבי העולם, והוא אף כונה "הבן לאדן של האינטרנט".

ממשל הנשיא ברק אובמה אישר בצעד נדיר את חיסולו של אל-אוולקי, זאת למרות היותו אזרח אמריקאי. אל-אוולקי נולד בארה"ב ובמקביל ללימודיו במוסדות הלימוד במדינה, נסע למחנה אימונים של המוג'אהדין באפגניסטאן.

כוחות קומנדו מיוחדים היו אחראים לפעולה בתימן, והסתייעו בסי-איי-אי. בשנתיים האחרונות תקפו כוחות הצבא האמריקאי יעדים שונים בתימן, וירו טילי שיוט מספינות וממטוסי הצי.

התקיפה ביום חמישי היתה הראשונה שבוצעה בתימן בידי הכוחות האמריקאיים זה כשנה. במאי 2010 נהרג בשוגג מנהיג אזורי המזוהה עם הממשלה, והפנטגון הורה על השעיית ההתקפות.

אל-אוולקי

בן 40, יליד ארה"ב במקביל ללימודיו השתתף גם באימוני כוחות המוג'אהדין באפגניסטאן ? מטיף ביוטיוב למלחמת קודש נגד המערב ותומך בפיגועי התאבדות ? מכונה "בן לאדן" של האינטרנט

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ