כתב אישום חדש בפרשת רצח חרירי, בשל "גילויים חדשים ומשמעותיים"

טרם ידוע אם מדובר בכיוון חדש של החקירה או מידע שהתקבל בעקבות המהומות בסוריה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

דניאל בלמר, התובע בבית הדין המיוחד של האו"ם החוקר את נסיבות מותו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, העביר לשופט כתב אישום מעודכן במקום כתב אישום שהעביר לפני כמה חודשים.

בלמר הודיע כי כתב האישום החדש הועבר בעקבות גילוי עדויות חדשות. לדבריו, מדובר בהחלפה של כתב אישום שכבר נכתב ב-11 במארס, כדי "שיכלול גורמים מהותיים חדשים שלא היו נגישים עד כה". עם זאת, לא ברור אם מדובר בכיוון חדש של חקירה, מה מקור העדויות החדשות ואם יש להן קשר למצב הפוליטי הרגיש בסוריה. ייתכן שמדובר בהמשך של קו החקירה הקיים המתמקד בבכירים בחיזבאללה שעל פי כל העדויות היו מעורבים בהתנקשות. על פי הדיווחים בכלי התקשורת, כתבי האישום יפנו אצבע מאשימה לעבר עימאד מורנייה, שעמד בראש המנגנון הצבאי של חיזבאללה וכן נגד גיסו מוסטפה באדר א-דין. אל-חרירי נהרג בפיצוץ בבירה ביירות בפברואר 2005.

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, הזהיר מפני התגברות המתיחות הפוליטית בלבנון לנוכח הפרסום הצפוי של כתבי האישום. עד כה נמנע בית הדין בהאג מלפרסם את תוכן כתבי האישום, שצפויים להתפרסם רק לאחר שהשופט הבודק יאשרם. כתב האישום החדש צפוי לגרום לעיכוב נוסף בפרסום.

המתיחות הפוליטית בלבנון פרצה בעקבות נאומו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, שהודיע לפני כשמונה חודשים שבית הדין הבינלאומי יאשים את חיזבאללה בחיסול. נסראללה הודיע אז כי ארגונו לא יסכים שפעיליו יואשמו ברצח. בית הדין המיוחד, הוא גם הסיבה המרכזית להחלטתו של ארגון החיזבאללה להפיל את ממשלתו לשעבר של סעד אל-חרירי, בנו של רפיק אל-חרירי. הארגון השיעי דרש מראש הממשלה כי יפסיק את מימון בית הדין הבינלאומי, להחזיר את השופט מטעם לבנון היושב בהרכב בית המשפט ואף להעמיד לדין חשודים בזיוף עדויות במסגרת חקירת הרצח של אל-חרירי האב. בינואר פרשו שרי חיזבאללה ושר נוסף, ובכך הביאו להפלת ממשלת אל-חרירי הבן. לאחר התייעצויות שקיים הנשיא מישל סולימאן החליט להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נג'יב מיקאתי הנחשב לפרו-סורי. ואולם, מיקאתי טרם הצליח להקים עד כה ממשלה חדשה.

בית הדין

לבקשת לבנון, הקים האו"ם בית דין מיוחד שמטרתו לחקור מי האחראים להתנקשות בראש הממשלה לשעבר, ב-2005. בתחילת החקירה הואשמו בכירים בסוריה, אך מאז ההערכות הן שהאשמה תוטל ברובה על החיזבאללה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ