תבוסה למפלגה הליברל-דמוקרטית בבריטניה: משאל העם על שינוי שיטת הבחירות נדחה ברוב גורף

המפלגה התומכת בניתוק סקוטלנד מבריטניה זכתה לרוב בפרלמנט המקומי

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. הציבור בבריטניה דחה ברוב גורף הצעה לשנות את שיטת הבחירות במדינה, שהובאה למשאל עם ביום חמישי שעבר, כך עולה מתוצאות המשאל שהתפרסמו שלשום בערב. תוצאות משאל העם הן מהלומה קשה לתקוות המפלגה הליברל-דמוקרטית להנהיג רפורמה בתחום. המפלגה אף ספגה הפסדים קשים בבחירות מקומיות ואזוריות ברחבי בריטניה. נוסף על כך, בסקוטלנד, המפלגה הסקוטית הלאומית (SNP), התומכת בקיום משאל עם על עצמאות סקוטלנד מבריטניה, זכתה ברוב בפרלמנט הסקוטי.

המפלגה הליברל-דמוקרטית בראשותו של ניק קלג נפגעה משיטת הבחירות הרובית הקיימת המיטיבה עם המפלגות הגדולות. לכן, לאחר הבחירות האחרונות היא כפתה על המפלגה השמרנית בראשותו של דיוויד קמרון, קיום משאל עם על שינוי שיטת הבחירות כתנאי להצטרפות לקואליציה. ואולם, לפי התוצאות, האפשרות לעבור לשיטת הצבעה חלופית, שהיתה מעניקה למפלגות קטנות סיכויים רבים יותר לזכות בשלטון - נדחתה בהפרש עצום, כאשר 67.9% מהמצביעים התנגדו לשינוי ורק 32.1% הצביעו בעד השינוי.

מנהיג הליברל-דמוקרטים וסגן ראש הממשלה קלג, שהיה הכוח המניע העיקרי מאחורי היוזמה לשינוי, והציב את עריכת המשאל כתנאי מוקדם להצטרפות מפלגתו לקואליציה בראשות המפלגה השמרנית אחרי הבחירות ב-2010, הודה שהתוצאה היא "מכה קשה לכל אלה כמוני המאמינים שיש צורך ברפורמה פוליטית".

לא ברור מה היקף הנזק שגרם הקמפיין המר שהתנהל לקראת המשאל. אולם בין השותפות הקואליציוניות שורר כעת מתח רב, ורבים מחברי המפלגה הליברל- דמוקרטית המאוכזבים כועסים על הטון הפראי ועל "הטקטיקה המלוכלכת" שנקטו חברי המפלגה השמרנית נגד שינוי שיטת הבחירות. במיוחד הם זועמים על מעורבותו האישית של ראש הממשלה דייוויד קמרון בקמפיין.

קמרון ומפלגתו התנגדו בעקביות לשינוי שיטת הבחירות ומעולם לא הציגו עמדה שונה, אולם הליברל-דמוקרטים סבורים שהם פעלו בצורה לא הוגנת ומתקפותיהם על הרפורמה הפכו למתקפות פוליטיות על הליברל-דמוקרטים.

"זעם עצום שורר בקרב הליברל-דמוקרטים על הטקטיקות שבהן השתמש מחנה המתנגדים", אמר לבי-בי-סי שר האנרגיה כריס הון, מהמפלגה הליברל-דמוקרטית. וינס קייבל, השר לענייני עסקים מהמפלגה הליברל-דמוקרטית התבטא בצורה חריפה עוד יותר, ואמר לעיתון גרדיאן כי "חלק מאיתנו לא תלו ציפיות גבוהות בשמרנים, אבל הם התגלו כאכזריים, ערמומיים ושבטיים לגמרי".

עם זאת קייבל נזהר לא להרחיק לכת יותר - סימן לכך שהליברל-דמוקרטים לא מתכוונים לפרק את הקואליציה בעקבות האירועים האחרונים. "אבל זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לעבוד איתם", המשיך קייבל. "אני חושב שהם תמיד היו כאלה, ועם זאת עליך להתנהל בצורה עניינית ומקצועית ולעבוד עם אנשים שהם לא אלה שהיית בוחר באופן טבעי כחבריך, וזאת המשמעות של התנהלות בוגרת בפוליטיקה".

בסקוטלנד, המפלגה הסקוטית הלאומית הודיעה כי היא שואפת לערוך משאל עם על עצמאות סקוטלנד בתוך חמש שנים. לחלוקת בריטניה יכולות להיות השלכות לגבי חלוקת ההכנסות משדות נפט וגז בים הצפון ולגבי חברות גדולות בסקוטלנד, כמו הבנק המלכותי של סקוטלנד, ש-83% ממנו בבעלות ממשלת בריטניה.

הבחירות, שתוארו על ידי מנהיג SNP אלכס סלמונד כ"היסטוריות", מבטיחות לו כהונה שנייה ברציפות כראש ממשלה. סלמונד עמד בראש ממשלת מיעוט מאז הבחירות הקודמות לפרלמנט ב-2007, שהעניקו למפלגתו ניצחון בהפרש זעום.

SNP זכתה ברוב עם 69 מושבים מ-129 מושבי הפרלמנט, מפלגת הלייבור זכתה ב-37 מושבים, המפלגה השמרנית ב-15, והליברל-דמוקרטים זכו בחמישה מושבים.

אחד הצעדים הראשונים שהממשלה החדשה תנסה לקדם הוא חיזוק הצעת חוק בנושא סקוטלנד, שנידונה כעת בפרלמנט הבריטי בלונדון וכוללת הרחבת הסמכויות הכלכליות של הפרלמנט הסקוטי. מסקר שפרסם עיתון הדיילי מייל של סקוטלנד בחודש שעבר עולה כי 43% מהסקוטים מעדיפים לשמור על המצב הקיים לעומת 33% התומכים בעצמאות מבריטניה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ