קרע בצמרת ההנהגה האיראנית

המנהיג העליון חמינאי לנשיא אחמדינג'אד: קבל את סמכותי או התפטר

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

הקרע בצמרת ההנהגה האיראנית הולך ומעמיק. אתרי האינטרנט באיראן דיווחו אתמול כי המנהיג העליון, עלי חמינאי, הציב אולטימטום לפני הנשיא אחמדינג'אד: עליו להודיע בתוך ימים ספורים אם הוא מקבל את הוראת חמינאי ומבטל את פיטורי שר המודיעין, הידר מוסלהי, או להתפטר מתפקידו. מנגד, ממשיך אחמדינג'אד לטעון כי מינויי ופיטוריי שרים בממשלתו הם בסמכותו על פי החוקה וכי כל התערבות מבחוץ, כולל זו של חמינאי, מנוגדת לחוקה.

הסכסוך החל לפני כשבועיים, כאשר אחמדינג'אד פיטר בהודעה קצרה את שר המודיעין שלו, המקורב לחמינאי. חמינאי הורה לשר המודיעין להישאר בתפקיד, ואחמדינג'אד הגיב בהחרמת שתי ישיבות ממשלה. רק ביום ראשון שב לעבודתו - אבל לא התיר לשר המודיעין להשתתף בישיבה. מקורביו ניסו להסביר כי אחמדינג'אד בסך הכל בא מאוחר לישיבה וכי שר המודיעין הקדים לעזוב, ולכן לא ישבו יחד באותה הישיבה, אבל ההסבר התקבל בגיחוך הראוי.

עד היכן ימתח אחמדינג'אד את החבל? האם הוא טועה בקריאת המפה הפוליטית של איראן, או שהוא באמת מאמין שכוח עליון (ואולי מעשה קסמים) יטה את הכף לטובתו, בסכסוך חסר התקדים שהתגלע בינו לבין חמינאי? הקרע ניכר עכשיו בין שני האישים ויוצר קואליציות חדשות שלא נצפו קודם. כך, למשל, מפקד משמרות המהפכה - הגוף שנחשב לתומך המוצק ביותר בנשיא - הזהיר בשבוע שעבר כי "אין לקבל סטיות מן הסדר שמודרכות על ידי ג'ינים, פיות ודמונים". היה בכך רמז לשמועות שלפיהן אחמדינג'אד נעזר בקוסמים ומגידי עתידות. אנשי המשמרות הציגו קו ברור ולפיו הם תומכים בחמינאי ולא באחמדינג'אד. גם חכמי הלכה שמרנים כמו מסבאח יאזדי, שתמכו עד כה בנשיא, הבהירו לו שעליו לציית למנהיג העליון "שעומד מעל החוקה".

חילוקי הדעות בין חמינאי לאחמדינג'אד אינם חדשים, אבל עד כה התאמץ חמינאי למצוא פתרונות של פשרה שלא יחשפו את המחלוקת. הפעם נראה כי אחמדינג'אד נגס נתח גדול מכפי יכולתו לעכל. לא מדובר רק בפיטורי שר המודיעין, אלא בצעד שמגלם כנראה את שאיפתו של הנשיא לשמר את כוחו באמצעות נאמניו, גם אחרי פרישתו מן הנשיאות בעוד כשנתיים. על פי ההערכות באיראן, הנשיא שואף להכשיר את מקורבו וחתנו, אספנדיאר רהים משאי, לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-2013, ולעצב את דמותו של הפרלמנט בבחירות שיתקיימו בשנה הבאה. בכך, יוכל אחמדינג'אד לשמר את מדיניותו גם כאשר ייעדר מכס הנשיאות וארבע שנים מאוחר יותר יוכל לשוב ולהתמודד על המשרה.

יש המעריכים כי שאיפתו של אחמדינג'אד מרחיקת לכת עוד יותר, והוא חותר למעשה לצמצם את כוחם של חכמי ההלכה עד כדי נטרול יכולתם להתערב בחיים הפוליטיים. לצורך זה היה עליו להיפטר תחילה משר מודיעין לא נאמן, אשר מחזיק לא רק במידע על אויבים מבחוץ אלא גם במידע על נאמניו של אחמדינג'אד. לכאורה, עולה שאיפה זו בקנה אחד עם חלק מדרישות האופוזיציה הליברלית, שקוראת לדמוקרטיזציה של המשטר, אולם למעשה מתכוון אחמדינג'אד להקים דיקטטורה נשיאותית שאין בינה לבין דמוקרטיה דבר.

בין אם שאיפות אלה יוגשמו או לא, ובין אם יחזור בו אחמדינג'אד ממריו - הנזק שהוא מסב למנהיג העליון ולשיטת המשטר הוא עצום. הוא מאלץ את חמינאי לפעול כפוליטיקאי אינטרסנט במקום לשמר את מעמדו כמנהיג עליון חסר פניות, ומציג בפניו דילמה יוצאת דופן: אם יתערב חמינאי, הרי שיפעל בניגוד לתוצאות הבחירות שהוא עצמו טרח עליהן; אם לא יתערב, ואחמדינג'אד לא יחזור בו - תאבד משרת המנהיג העליון מכוחה. בינתיים מפעילים חמינאי ותומכיו את שיטת הפעולה המוכרת: כמה מנאמניו של אחמדינג'אד נעצרו ובאתרי האינטרנט מפיצים דיווחים על מעשי השחיתות של משאי שנעשים לכאורה בידיעת הנשיא.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ