גל מעצרים במצרים לאחר מות 12 בעימותים בין-דתיים

על רקע התערערות ביטחון הפנים וחולשת השלטון המרכזי, תקפו מוסלמים בקהיר כנסייה כי חשדו שמתאסלמת מוחזקת שם בכוח. 190 נעצרו בניסיון להשיב את הסדר

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

עימותים אלימים בין מוסלמים לנוצרים קופטים במצרים הסתיימו אתמול במותם של 12 בני אדם. מדובר באחד האירועים החמורים במדינה מאז המהפכה, המשקפים את התערערות ביטחון הפנים במדינה וחולשתו של השלטון המרכזי.

התקרית התרחשה אתמול לפנות בוקר בפרבר של קהיר, אימבבה, שעה שהמון של מוסלמים קיצונים התנפל על כנסייה קופטית בטענה שהנוצרים מחזיקים שם אשה שהתאסלמה. 12 בני אדם משתי הדתות נהרגו ועוד מאות נפצעו. בניין מגורים שבו יש רוב נוצרי וכנסייה נוספת הוצתו בידי ההמון. השלטונות המצריים הכריזו על עוצר בפרבר ושר המשפטים המצרי, עבד אל-עזיז אל-גינדי, הודיע כי הרשויות יפגינו יד ברזל נגד כל מי שינסה ליזום אירועים אלימים. 190 בני אדם נעצרו.

ההתקפה האלימה מצד המוסלמים הקיצונים הפכה להתנגשות אלימה בין הצדדים, שעה ששתי הקבוצות החלו ליידות אבנים ובקבוקי תבערה אחת לעבר השנייה. טרם ברור מי פתח בשימוש באש חיה, אולם כל צד האשים את יריבו במעשה. המשטרה הצבאית ניסתה לעצור את האלימות, אולם לא נחלה הצלחה מרובה. ממשלת מצרים בראשות עיסאם שרף, כינסה ישיבה דחופה של הקבינט לאחר שראש הממשלה ביטל את נסיעתו המתוכננת למפרץ הפרסי. שר המשפטים המצרי הוסיף כי העימותים הדתיים מובילים לשיתוק של המדינה. שעות לאחר התקרית, המשיכה המתיחות באזור, שעה שקיצונים מוסלמים ביקשו לנקום את מות חבריהם.

מנהיגים נוצרים ומוסלמים ניסו להרגיע את הרוחות ולהפסיק את האלימות. אחד מאנשי הדת המוסלמים הבכירים אף טען כי כמה מתומכיו של הנשיא המודח, חוסני מובארק, הם שאחראים לליבוי הרוחות. קבוצת קופטים הפגינה מול השגרירות האמריקאית בקהיר בדרישה להתערב כדי למנוע פגיעה בזכויות הנוצרים במדינה. בהפגנה אחרת של נוצרים קופטים מול בניין הטלוויזיה המצרית, קראו המפגינים למועצה הצבאית להתפטר בגלל אוזלת היד שהפגינה באירועים.

נישואים בין דתות שונות במצרים אינם מקובלים ומהווים לרוב מקור לאלימות. אם נוצרייה מתחתנת עם מוסלמי, היא מגורשת מהכנסייה. אשה מוסלמית אינה רשאית להתחתן עם נוצרי. הגירושים אסורים לפי הכנסייה הקופטית, ונשים רבות ממירות את דתן כדי להפסיק את נישואיהן.

בתוך כך, מזכ"ל הליגה הערבית, עאמר מוסא, אמר כי אם ייבחר לנשיא מצרים בכוונתו לנהל מדיניות ביקורתית יותר כלפי ישראל מאשר זו שניהל מובארק. "למובארק הייתה מדיניות מסוימת משלו, ואינני חושב שאנחנו חייבים ללכת אחריה", אמר. ההצהרה של מוסא מצטרפת להודעה של מנהיג האחים המוסלמים במצרים, מוחמד בדיע, שקרא לפלרמנט הבא לבחון מחדש את הסכמי השלום עם ישראל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ