גם החתונה המלכותית לא שכנעה את הסקוטים ביתרונות הנתינות הבריטית

בבחירות שנערכו בשבוע שעבר זכתה לראשונה המפלגה הלאומית הסקוטית, השואפת לעצמאות, ברוב בפרלמנט המקומי

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. תושבי סקוטלנד שיגרו לממשלה הבריטית מסר מטלטל השבוע, כשהעניקו למפלגה הלאומית הסקוטית (SNP) את רוב המושבים בפרלמנט הסקוטי. זהו רמז עבה לכך שבעתיד הקרוב ייתכן שנשמע קריאה לעצמאות, שתפרק את האיחוד בן 304 שנים עם אנגליה.

המפלגה הלאומית זכתה ב-69 מושבים בפרלמנט הסקוטי, הקרוי "הולירוד" ובו 129 מושבים, די קולות לאשר עריכת משאל עם בנושא העצמאות. הלייבור, המפלגה הגדולה בסקוטלנד בעבר, זכה ב-37 מושבים בלבד, השמרנים ב-15, המפלגה הליברל-דמוקרטית בחמישה, וכל השאר בשלושה מושבים.

אלכס סלמונד, מנהיג ה-SNP, נראה המום משיעור הצלחתה של מפלגתו, וקרא לה "ניצחון היסטורי". הוא ציין כי בתחילה הוא מתכוון להתמקד בקבלת עצמאות פיננסית גדולה יותר. אולם התוכנית היא להגיע להצבעה על עצמאות מלאה בחלק השני של כהונתו בת חמש השנים של הפרלמנט החדש. ראש הממשלה דייוויד קמרון בירך את סלמונד על ניצחונו הגורף, אולם הבהיר בשיחת טלפון קצרה שהוא ייאבק נגד כל צעד שיוביל לקראת עצמאות.

ב-1998 שינתה בריטניה את דרך הניהול של הממלכה והחלה בביזור השלטון, תהליך שנועד לתת סמכויות רבות יותר לסקוטלנד, ויילס ולצפון אירלנד, אזורים שיחד עם אנגליה מהווים את בריטניה. כיום, ענייני חוץ, הגנה, יחסים בינלאומיים ומדיניות כלכלית נתונים בידי הממשלה הבריטית בלונדון. אולם בתי הפרלמנט העצמאיים השוכנים בקרדיף, אדינבורו ובלפסט עוסקים בענייני חינוך, בריאות, דיור, תרבות ועוד. אצל מספר הולך וגדל של מצביעים באזורים השונים, טעם זה של עצמאות הותיר בפיהם תיאבון לעוד.

תוצאות הבחירות הללו אינן אומרות בהכרח כי עצמאות סקוטלנד קרובה, ואפילו לא שרוב הסקוטים רוצים בה. למעשה, הסקרים בסקוטלנד מראים בקביעות, כי רוב של כ-70% מעדיפים להישאר חלק מבריטניה. ההצבעה הזאת, טוענים פרשנים, קשורה יותר לירידה בכוחו של הלייבור ולמסע הבחירות המוצלח של ה-SNP, שהתרכז בסוגיות סקוטיות פנימיות ולא בסוגיות לאומיות, מאשר סיבות אחרות.

אולם תוצאות ההצבעה מצביעות גם על אפשרויות אחרות. לכל הפחות, נראה כי יותר סקוטים מוכנים לפחות לשקול את האפשרות של עצמאות מבריטניה. אם כי בכל מקרה, הדרך לעצמאות תהיה ארוכה ביותר.

קודם כל, יש לאשר הצעת חוק למשאל עם, ואז ייערך משאל העם. הבחירה ב"לא", תשים קץ, כמובן, לכל העניין, אולם ניצחון של מצביעי "כן" יתניע תהליך אחר לגמרי.

סקוטלנד אינה יכולה להכריז על עצמאותה. כלומר, גם אם במשאל העם ינצח הצד התומך בעצמאות, הפרלמנט הסקוטי יידרש לפתוח במשא ומתן עם הממשלה הבריטית על היפרדות. איש אינו יכול לומר כמה זמן יימשך המשא ומתן הזה, אם הוא בכלל יתחיל אי פעם, אבל אפשר להניח שהוא צפוי להיות ממושך מאוד.

ממשלת בריטניה הודיעה בעבר כי לא תעמוד בדרכו של משאל עם, אבל דעתה תהיה פחות נוחה מאפשרות של פירוק המדינה, כפי שקמרון הבהיר. בשיחה זו הסביר סלמונד בתורו כי הוא מצפה לשינויים משמעותיים במה שנקרא "הצעת החוק הסקוטית", הנמצאת בדיון ברגע זה בממשלה הבריטית.

על פי הצעת החוק, סקוטלנד תקבל שליטה בסכום נוסף בשווי של 13.5 מיליארד אירו, כולל חלק גדול יותר ממס ההכנסה הנגבה בסקוטלנד. בעבר זלזלו ב-SNP בחוק זה והגדירו סכומים אלה בתור "כסף כיס". אולם נדמה כי המפלגה שינתה את הטקטיקה שלה וכעת היא מבקשת לחזק את החוק ולהוציא ממנו עוד הרבה יותר. בעבר טען סלמונד כי במקרה של עצמאות, על סקוטלנד לקבל 95% מהכנסות הנפט שבים הצפוני, הזורמות כיום לאוצר הבריטי, דרישה שקמרון כינה "קלושה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ