משפחות הרוגי אייר פראנס מתווכחות אם למשות את יקיריהן מהמעמקים

נמצאו שרידי מטוס שהתרסק ב-2009 באוקיינוס

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

פאריס. כמעט שנתיים חלפו מאז התרסקה באוקיינוס טיסה 477 של אייר פראנס מריו דה ז'ניירו לפאריס. באסון נהרגו כל 228 הנוסעים ואנשי הצוות, וגופותיהם של 51 מתוכם נמצאו צפות על פני המים מיד לאחר התרסקותו של המטוס, איירבוס A330, ביוני 2009, כ-800 ק"מ אחרי ההמראה. עתה מוציאים באטיות את גופות הנותרים מבין ההריסות, שנחות על קרקעית האוקיינוס, כמעט ארבעה קילומטרים מתחת לפני הים. אולם לא כל בני משפחות ההרוגים מרוצים מכך.

נלסון מריניו, שאיבד את בנו בהתרסקות והוא נשיא אגודת משפחות הרוגי הטיסה הברזילאים, אמר שהוצאת הגופות מהים תאפשר הקלה מסוימת באבל. "סוף סוף נוכל לקבור אותם", אמר לתקשורת הברזילאית. "כשהגופה הראשונה הוצאה מהמים, הרגשתי שזהו בני", הוסיף, "אני בטוח שכל משפחה הרגישה זאת, וכולנו רוצים בכך".

אבל יש החולקים עליו. הורה לאחד מהצרפתיות שנהרגו בהתרסקות אמר בסוף השבוע בעילום שם לעיתון לה פיגרו הצרפתי כי אתר ההתרסקות הוא מקום קדוש שאין לחללו. "אני רוצה לזכור את בתי כפי שהיא היתה, ולא לקבל שק של שיירים בארון קבורה זעיר", הסביר. "רציתי שקרוליין תנוח בשלום בקרקעית האוקיינוס", הוסיפה קורין קוקה, שבתה בת 24 נהרגה יחד עם חתנה הדייל. "עכשיו הם יחללו את מנוחתם".

ז'ואאו טנקרדו, עורך דין המייצג 14 ממשפחות הרוגי האסון, הסביר כי לקוחותיו מעדיפים גם הם להותיר את יקיריהם על קרקעית האוקיינוס. "אין שום דרך לזהות את הגופות בהריסות שבמעמקים שכאלה, כך אנו מבינים. אז הם עשויים בסופו של דבר לספק את רצונה של משפחה אחת בהוצאת הגופה, אבל לצער משפחה אחרת שרצתה שלא יגעו בגופה", אמר לתקשורת הברזילאית.

למרות הוויכוחים, הוצאת הגופות נמשכת לעת עתה. שתי גופות נמשו מן המים מאז יום שישי. הגופות נשמרו במצב טוב יחסית במים הקרים והדלילים בחמצן שבמעמקים אלה. מקורות הקשורים לצוותי החילוץ מדברים על מראה מחריד של "בובות שעווה", כשמרבית הגופות נראו כאילו נחנטו והן עדיין ישובות במושביהן.

שבר המטוס נמצא בשבוע שעבר, בסיוע צוללת רובוטית הנשלטת מרחוק ומסוגלת לנווט בלחץ המים העצום שבמעמקים שכאלה. יחד עם הגופות, גם שתי הקופסאות השחורות של המטוס נמצאו, וכעת התקווה היא שמציאתן תאפשר להבין טוב יותר את הסיבות לאסון.

למרות הסופה החזקה שבה נתקל, המטוס, מדגם איירבוס A330, בנוי להחזיק מעמד בתנאי מזג אוויר שכאלה, ואפשרות של פעולת נשללה. "בתוך שלושה שבועות נדע חלק מהסיבות להתרסקות", אמר שר התחבורה הצרפתי תיירי מאריאני.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ