איראן החלה בהפעלת הכור בבושהר

החברה הרוסית שבנתה את הכור דיווחה כי יחידת הכוח הופעלה ברמה הנמוכה ביותר, והחלה תגובת שרשרת ראשונית בכור

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

איראן החלה בהפעלת תחנת הכוח הגרעינית הראשונה שלה, כך מדווחת היום (שלישי) החברה הרוסית שבנתה את הכור. על פי הדיווח, יחידת הכוח בכור בבושהר הופעלה ביום ראשון "ברמה הנמוכה ביותר".

"זה אחד מהשלבים האחרונים בהפעלה הפיזית של הכור", אמר ולדיסלאב בושקוב, דובר החברה הרוסית אטומסטוריאקספורט.

אתמול אמר חבר בוועדת הפרלמנט האיראני המפקחת על הכור, כי נערכים "ניסויים אחרונים". יממה לאחר מכן הודיעה חברת אטומסטוריאקספורט, כי הופעלה תגובת שרשרת בחלקו הפעיל של הכור. "המשמעות היא שהחלה תגובה גרעינית", אמר דובר החברה.

סוכנות הידיעות האיראנית פארס, דיווחה היום כי הכור בבשוהר יתחיל לספק חשמל לרשת הארצית בתוך חודשיים.

מתחיל לעבוד? הכור בבושהר. תצלום: אי-פי

ביום שישי האחרון התבטא ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, לגבי אפשרות של תקיפה ישראלית של הכור באיראן. "זה הדבר הכי מטופש ששמעתי", ענה דגן, לשאלה אם חיל האוויר צריך לפעול נגד פרויקט הגרעין האיראני. בכינוס של עמותת הסגל הבכיר בשירות הציבורי באוניברסיטה העברית בירושלים, התייחס דגן באריכות לנושא ואמר בהרצאתו כי באיראן קיימת תשתית חשאית בתחום הגרעין הפועלת לצד התשתית האזרחית הלגיטימית, אך רק זו האזרחית היא שעומדת כל העת לפיקוח בינלאומי מטעם סבא"א.

"פגיעה בה היא פעולה בלתי חוקית בעליל מבחינת החוק הבינלאומי", הדגיש ראש המוסד לשעבר, והוסיף כי בניגוד למצב בעת השמדת הכור בעיראק ב-1981, איראן פיזרה את מתקני הגרעין שלה ברחבי המדינה ודבר זה מקשה על האפשרות להוציא לפועל תקיפה יעילה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ