סוכנויות הידיעות

ז'נווה (רויטרס). המנוסה מהמלחמה בלוב נהפכה מסוכנת כמעט כמו להישאר במקום, לאחר שמאות מהגרים נואשים טבעו בשבועות האחרונים בעת ניסיונם לחצות את הים התיכון ולהגיע לאירופה.

מסוכנויות הסיוע נמסר כי עדי ראייה דיווחו על ספינה ובה בין 500 ל-600 איש שטבעה בשבוע שעבר לא רחוק מבירת לוב טריפולי. גופות רבות נראו במים, וקיים חשש כבד לחייהם. מאז סוף חודש מארס ועד לאירוע זה דווח על היעדרותם של יותר מ-800 בני אדם שניסו להימלט מלוב.

מועצת אירופה קראה אתמול לפתוח בחקירה על מותם של 61 מהגרים שטבעו בשבוע שעבר בים. לפי הגרדיאן, הספינה שהיתה בדרכה מלוב לאי למפדוזה האיטלקי נתקלה בכמה יחידות צבאיות של כוחות נאט"ו, בהן נושאת מסוקים ומטוסים לאחר שהתגלתה בה דליפת דלק והיא נסחפה בים. ואולם, לא נעשה שום נסיון לחלץ את המהגרים, ורוב ההרוגים מ-72 הנוסעים שהיו על הספינה מתו ברעב ובצמא. במועצה כינו את כשלון חילוץ המהגרים "יום שחור" לאירופה.

מליסה פלמינג, דוברת נציבות האו"ם לענייני פליטים, אמרה בתדרוך לכתבים בז'נווה כי אפשר אולי למנוע מקרי מוות נוספים. "אנו קוראים שוב למדינות אירופה להפעיל מנגנונים אמינים ויעילים להצלה בלב ים".

"יצרנו קשר עם גורמים בנאט"ו. ביקשנו מהם להיות מודעים לכך שבעתיד הם ייתקלו במספר גדול יותר של ספינות במצוקה", אמרה פלמינג. לדבריה, כוחות משמר החופים של איטליה ומלטה אינם מסוגלים לשאת בנטל לבד.

רבים מהמהגרים שהצליחו לחצות את הים הגיעו לאי האיטלקי למפדוזה או לאי הסמוך לו, לינוזה. ההערכה היא שעד כה הגיעו לאיים יותר מ-10,000 איש, וכ-2,000 נוספים הגיעו בסוף השבוע האחרון.

בתוך כך, כוחות נאט"ו תקפו אתמול בטילים יעדים באזור טריפולי, בהם ככל הנראה גם את מתחם המגורים של קדאפי. גורמים לוביים אמרו כי במתקפה האחרונה על אזור טריפולי נפצעו משברי זכוכית ארבעה ילדים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ