האמריקאים התכוננו לאפשרות של עימות צבאי עם הפקיסטאנים אחרי חיסול בן לאדן

היחסים בין המדינות היו תמיד מורכבים. אולם הם נהיו מתוחים עוד יותר בעקבות חיסולו של אוסמה בן לאדן בשבוע שעבר

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

עשור לאחר פרסום מאמרו "למה הם שונאים אותנו?" על שער המגזין "ניוזוויק" אחרי פיגועי 11 בספטמבר, פרסם השבוע פאריד זכריה ב"טיים" מאמר בכותרת: "איך אנחנו יכולים להאמין להם?". אפילו האמריקאים שאינם מתעניינים בחדשות ניחשו כי המאמר עוסק בפקיסטאן - המקבלת סיוע צבאי נדיב של ארה"ב - בעיקר מחשש לצלילתה אל תוהו ובוהו שייגמר באסון, בגלל הנוכחות המשמעותית של קיצונים למיניהם בשטחה, והנשק הגרעיני שברשותה.

היחסים בין המדינות היו תמיד מורכבים. אולם הם נהיו מתוחים עוד יותר בעקבות חיסולו של אוסמה בן לאדן בשבוע שעבר. הפקיסטאנים, שלא יודעו מראש על המבצע, התלוננו על פגיעה בריבונותם, ואילו האמריקאים תהו מה בעלי הברית שלהם ידעו על דייר המתחם המסתורי באבוטבאד.

חשיפת זהותו של ראש תחנת הסי-איי-אי בפקיסטאן בסוף השבוע לא הוסיפה נחת לאמריקאים, שחשדו שמדובר בהדלפה מכוונת של סוכנות הביון הפקיסטאנית כנקמה על המבוכה שספגו. ראש הנציגות החדש נכנס לתפקידו לפני חמישה חודשים בלבד - בעקבות חשיפת זהותו של קודמו, שגם היא הודלפה על פי חשד האמריקאים בידי המודיעין הפקיסטאני. ביום שישי הוזכר שמו בתחנת טלוויזיה פקיסטאנית פרטית, ולמחרת פורסם בעיתון "ניישן". אנשי המודיעין לשעבר ניסו להרגיע את החששות והסבירו כי אנשי הסי-איי-אי עובדים הרבה פעמים בשמות בדויים, כך שאם לא פורסמה תמונתו, לא בהכרח יש חשש לחייו. נכון לעכשיו, האיש, ששיחק תפקיד מפתח במעקב אחר המתחם של בן לאדן, נשאר בתפקידו בפקיסטאן.

אך עם כל המתיחות ביחסים, המצב יכול היה להיות גרוע בהרבה, לו התממשו הפחדים של האמריקאים, והפקיסטאנים היו מספיקים להגיב לפלישת החיילים הזרים לשטחם. החשש מתקיפה פקיסטאנית של כוח לא מזוהה במרחק של 120 ק"מ מעיר הבירה היה כה גבוה, שכוח המשימה פיתח תוכניות מפורטות לתגובה במקרה של תקיפה מצד הפקיסטאנים. "האפשרות לפתוח באש לא נשללה. היינו עושים כל מה שדרוש כדי להוציא את הלוחמים שלנו משם", דיווח אתמול אחד מבכירי מערכת הביטחון לכתבים. אנשי צוות הביטחון הלאומי של אובמה היו בכוננות לטלפן למקביליהם הפקיסטאנים למקרה של חיכוך בין הכוחות. כמה מטוסים אמריקאיים היו באוויר כדי לענות לתקיפה נגד מסוקי כוח המשימה שנחת באבוטבאד - אם כי לא במרחב האווירי של פקיסטאן, אך הם בהחלט היו מוכנים להיכנס אליו במקרה חירום. גם כמה מסוקי חילוץ היו בהיכון. חצי שעה לאחר שאחד משני המסוקים הראשונים שנחתו במתחם נוטרל בגלל תקלה טכנית, מסוק עם צוות רפואי נחת באבוטבאד.

מסלולו של בן לאדן, לו היה נתפס בחיים, כך התפרסם אתמול, היה זהה לזה שעברה גופתו: לאפגניסטאן, ומשם לספינת הצי האמריקאי. שם המתין לו צוות של רופאים, חוקרים, מתורגמנים ואף משפטנים, להבטיח שאם יום אחד יועמד לדין, הראיות נגדו לא יידחו כבלתי קבילות בבית המשפט.

למרות המתיחות המוצהרת, "גרדיאן" הבריטי פרסם אתמול כי הנשיא ג'ורג' בוש ונשיא פקיסטאן לשעבר, הגנרל פרבז מושארף (המתגורר כיום בלונדון) הגיעו להסכם סודי לאחר הימלטותו של מנהיג אל-קאעדה מהמערות בטורה בורה ב-2001. לפי הפרסום, בהסכם נקבע כי ארה"ב רשאית לערוך מבצע חד-צדדי בפקיסטאן נגד בן לאדן, סגנו איימן א-זוואהירי או כל מי שיחליף אותו - וארה"ב תאפשר לפקיסטאן להביע בפומבי מחאה נגד המבצע. כמו כן, שיתוף הפעולה המודיעיני בין המדינות לא נפסק. חוקרים אמריקאים יקבלו ככל הנראה אפשרות לחקור את נשותיו של בן לאדן, שנמצאות בידי הפקיסטאנים, כך הודיע ביום שלישי שר הפנים של פקיסטאן, רהמן מאליק. הוא התנה את החקירה בהסכמת מדינות המוצא של הנשים - תימן וסעודיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ