סמואה החליטה לקפוץ יום קדימה בזמן

ממשלת האי הודיעה על כוונתה למחוק יום אחד מלוח השנה שלה כדי להתאים את ימי השבוע שלה לאלה של אוסטרליה וניו זילנד

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

מדינת סמואה שבדרום האוקיינוס השקט מתכננת לקפוץ יממה לתוך העתיד. לא מדובר במדע בדיוני. ממשלת האי הודיעה על כוונתה למחוק יום אחד מלוח השנה שלה, ולעבור מצד אחד של קו התאריך הבינלאומי לצדו השני, כדי להתאים את ימי השבוע שלה לאלה של אוסטרליה וניו זילנד.

סמואה שוכנת באמצע האוקיינוס השקט, 32 ק"מ בלבד ממזרח לקו התאריך הבינלאומי. כאשר בצד הקו שבו שוכנת סמואה עדיין יום שלישי, בעוד שבצדו השני כבר יום רביעי. עקב כך, קשה לתושבי סמואה לתקשר עם שכנותיה של ארצם ומדינות מזרח אסיה שמקדימות אותה ביום.

הדבר קשה במיוחד למוסדות פיננסיים, מאחר שכאשר עולה השחר בסמואה ביום ראשון, באוסטרליה ובמזרח אסיה כבר החל יום שני. כך, לדברי מקורות מקומיים, הם מאבדים ימי עסקים וכסף רב. לכן מתכננת הממשלה להזיז קדימה את לוחות השנה שלה, ככל הנראה ביום חמישי 29 בדצמבר, כך הודיע ראש הממשלה טואילפה סייללה מלילגאוי לקבינט שלו.

סמואה תאבד יום כי היא תקפוץ ישירות מיום חמישי ליום שבת, וכל התושבים שיום הולדתם אמור לחול ביום שישי 30 בדצמבר, יוכלו לחגוג אותו ביום חמישי או בשבת 31 בדצמבר.

בכך מתכוננת סמואה להפוך על פיה החלטה שהתקבלה לפני 119 שנים: לאחר ביום אחרי מדינות האזור, כדי להתאים עצמה לחוף המערבי של ארה"ב. ואולם, כעת התברר לממשלה שהאינטרסים של המדינה תואמים יותר לאלה של אזור אסיה הפסיפית והיא רוצה לחזור לצד המערבי של קו התאריך הבינלאומי.

"כל מדינה רשאית להחליט כיצד לנהוג", אמר דיוויד ממפורד, מ"קולינס ברתולומיאו" המו"לים של האטלסים של קולינס וטיימס. "לאחר מכן, עליה לפרסם את החלטתה ולדווח עליה לקהילה הבינלאומית ולמשרטטי המפות". קו התאריך הבינלאומי ואזורי הזמן הסטנדרטיים נקבעו ב-1884 בוועידת המרידיאנים (קווי האורך) הבינלאומית.

בוועידה זו הוחלט לקבוע 24 שעות ביממה, עם ימים שמתחילים בחצות בקו האורך 0 מעלות - כבוד שהוענק לגריניץ' שבלונדון. עקב כך, קו האורך 180 מעלות, שהוא קו התאריך המדומה המפריד בין שני ימים, עובר באוקיינוס השקט. ואולם, הוועידה לא קבעה במדויק את מהלכו של קו התאריך, וכתוצאה מכך הוא מתפתל במקומות רבים בין ארצות וקבוצות איים.

במשך השנים התעלמו מדינות רבות מהתקן הבינלאומי וקבעו שעון משלהן, כדי להדגיש את זהותן הלאומית, כדי ליצור קשרים פוליטיים או כדי שהשעון שלהן יתאים לזה של שכנותיהן, כפי שעושה הפעם סמואה.

ראש ממשלת סמואה כבר מנסה לנצל את הלוח החדש למטרות תיירותיות. הוא פרסם הודעה בה נאמר כי מבקרים יוכלו לחגוג את אותו היום פעמיים משום שסמואה האמריקאית, השכנה, תמשיך לפעול בהתאם ללוח הקודם. זהו חידוש נוסף של ראש הממשלה, שב-2009 הורה לשנות את הצד שבו נוהגים בכבישים מימין לשמאל, כדי להתאים את הכבישים לאוסטרליה וניו זילנד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ