נטשה מוזגוביה
ארה"ב

לא ברור אם זיכרון הטבח באוניברסיטת "וירג'יניה טק" ב-2007, כשסטודנט אחד עם רובה הרג 32 בני אדם בקמפוס, מתחיל לדעוך בארה"ב. אולם השנה, מחוקקים בלא פחות מ-20 מדינות העלו הצעות חוק שנועדו לאפשר לשאת נשק בשטחי האוניברסיטאות. שבע הצעות כבר נפלו (באריזונה, המושלת ג'ן ברואר הטילה לפני שלושה שבועות וטו על החוק), אך בטקסס עתידו של החוק נראה די מובטח. בעזרת הרוב הרפובליקאי אישר שלשום הסנאט של טקסס את החוק המאפשר לשאת נשק מוסווה בקמפוסים - והוא צפוי לעבור כעת גם בבית הנבחרים המקומי. הצעת חוק נוספת תאפשר למחוקקים המקומיים לשאת נשק מוסווה גם בכנסיות, בתי חולים ובאירועי ספורט. אם כי אישור זה לא יכלול גם את שאר הציבור.

בשימועים הסוערים שנערכו טרם אישור הצעת החוק, אמרה הסנאטורית הדמוקרטית ג'ודית זפריני, שהיתה סטודנטית בעת שצלף הרג 12 בני אדם באוניברסיטת טקסס ב-1996, כי ריבוי מחזיקי הנשק בזירת אירוע אלים תסבך את תגובת המשטרה, וכי דווקא זה יגדיל את הסיכון לאסון נוסף. לטענתה, תוהו ובוהו ישרור אם המשטרה תבוא לקמפוס בעקבות דיווח על ירי ותמצא במקום כמה נושאי נשק שונים. "החוק הזה יוביל לאלימות מוגברת ואסונות שניתן היה למנוע אותם", אמרה, "קשה לי אפילו לדמיין את הזוועה שתתרחש אם החוק יאושר".

תומכי הצעת החוק הביאו לדיונים בסנאט עדים שסיפרו את מקרי תקיפה ואונס שחוו בשטחי הקמפוסים במדינה. גם כמה ניצולי הטבח בווירג'יניה טק עלו לדוכן העדים. יוזם החוק, הסנאטור הרפובליקאי ג'ף וונטוורת, טוען כי ההחלטה תהפוך את המוסדות להשכלה גבוהה לבטוחים יותר. "זה יחדיר ספק לראשו של היורה הפוטנציאלי", אמר וונטוורת. "צריך לאפשר לסטודנטים להגן על עצמם. בווירג'יניה טק, מלבד היורה לא היה אף אחד עם נשק. אני מנסה למנוע הישנות המצב הזה".

עם כניסתו של הנשיא הדמוקרטי ברק אובמה לתפקיד, חסידי הנשק חששו שהוא יגביל את זכויות נשיאת הנשק. אולם בפועל, אובמה חתם על החוק המאפשר לתושבים לקחת נשק לפארקים הלאומיים ולשאת אותו במזוודות ברכבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ