צפוף בפריימריז בארה"ב: ניוט גינגריץ' נכנס למרוץ

הארכי-שמרן ויו"ר בית הנבחרים לשעבר יכריז שברצונו להחליף את אובמה בבית הלבן ב-2012

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

זירת הקרב בין המתמודדים לתפקיד נשיא ארה"ב בבחירות 2012 ממשיכה להתמלא, לפחות מהצד הרפובליקאי. היום צפוי להכריז רשמית על מועמדותו גם יו"ר בית הנבחרים לשעבר ניוט גינגריץ'.

בדומה למיליארדר דונלד טראמפ, עוד מועמד רפובליקאי פוטנציאלי, גם גינגריץ', בן 67, רחוק מלהיות בלב הקונסנסוס במפלגה הרפובליקאית. אולם להבדיל מטראמפ, שנתפש כדמות חדשה בזירה הפוליטית, גינגריץ' הוא פוליטיקאי מאוד ותיק. הוא התמנה לתפקיד יו"ר בית הנבחרים ב-1995, בתקופת כהונתו של הנשיא ביל קלינטון, כשהרפובליקאים כבשו את הבית אחרי 40 שנות שלטון דמוקרטי. עם זאת, לגבי שניהם תוהים פרשנים אם יוכלו להיות מתחרים רציניים לנשיא אובמה, או שהם רק עושים רעש כי הם רוצים לשמור על מעמדם ככוכבי תקשורת.

מאז עזב את תפקידו בבית הנבחרים, על רקע שערורייה של ניהול רומן וגירושים, גינגריץ' לא נח לרגע. הוא מרצה, מפרשן ב"פוקס", מפרסם ספרים (יותר מ-20) וסרטי וידיאו, וגם מוביל ארגון בשם "פתרונות אמריקאיים לזכות בעתיד".

מעבר למחלוקת של הרפובליקאים לגבי כמה השקפות שלו (למשל, נכונותו להילחם נגד התחממות כדור הארץ - עמדה לא ברורה מאליה במחנה השמרני), אחד הטיעונים המרכזיים של מתנגדיו הוא שהמפלגה חפצה בשינוי. גינגריץ', גם אם ראשו תמיד מלא רעיונות חדשים (כולל הקמת מושבה על הירח), הוא לא שם חדש.

באשר לתוכניותיו בתור נשיא, לאחרונה הציע גינגריץ' לנשיא הבא שייכנס לבית הלבן, בינואר 2013, לחתום כבר ביום הראשון בתפקיד על כמה צווים, בהם העברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים.

"יש לכבד את הבחירה של כל מדינה ריבונית לגבי עיר הבירה שלה. ישראל היא המדינה היחידה שארה"ב מפלה אותה לרעה בנושא הזה", אמר גינגריץ'. "עם ישראל בחר בירושלים בתור עיר הבירה שלו, אך ארה"ב משאירה את השגרירות שלה בתל אביב. עלינו להבהיר שאנו מכבדים את זכות האזרחים של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון לנהל משא ומתן על עתיד הבירה שלהם".

***ניוט גינגריץ'

בן 76 *מראשי האגף השמרני במפלגה הרפובליקאית * כיהן כיו"ר של בית הנבחרים האמריקאי בשנות ה-90 *נשוי בשלישית. נישא לשתי נשותיו האחרונות לאחר שניהל עמן רומן בהיותו נשוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ