פרחים בקנה: מלחמתה של סין ביסמין

העצים והפרחים שליוו את המהפכות הגדולות בהיסטוריה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

אם בכל המדינות היו חוששים מסמלי המהפכות כפי שקורה לסין, קרוב לוודאי ששוק הפרחים העולמי היה סופג מכה קשה. לפי הניו יורק טיימס, מאז זכתה המהפכה בתוניסיה לכינוי "מהפכת היסמין", סימנה המפלגה הקומוניסטית הסינית את הפרח כסכנה פוטנציאלית לשלטון. זאת בעקבות קריאות ל"מהפכת יסמין" סינית שנפוצו ברשת לפני כשלושה חודשים, שעוררו את חשש השלטונות. במארס אסרה המשטרה למכור את הפרח בשווקים סיטונאיים וקמעוניים סביב בייג'ין, ומגדלי הפרחים במדינה ספגו מכה קשה.

מסיבה כלשהי, למחאות סביב הגלובוס דבקו לאורך השנים שמות של פרחים ועצים - אם בניסיון לרכך את המהומות האלימות ולשוות להן מראה נינוח ולא מאיים, ואם בעקבות מהלך הנועד לשייך למחאה שם, צורה וצבע. המחאה האחרונה בסדרה שקיבלה שם פרחוני היא מהפכת הלוטוס במצרים - סדרה של מחאות רחוב המוניות נגד משטרו של הנשיא חוסני מובארק והשחיתות השלטונית שפשטה במדינה. אלו גם הכניסו ללקסיקון המהפכות את המושג "תחריריזציה", עבור הפגנות הענק שהתרחשו בכיכר א-תחריר בקהיר.

הרוח שנשבה בגיאורגיה בשנת 2003 נשאה גם היא שובל ריחני, וקיבלה את השם "מהפכת הוורדים". המפגינים קראו אז להתחדשות לאומית, להתנתקות מההשפעה הרוסית על המתרחש במדינה ולמאבק בשחיתות, והצליחו להדיח את הנשיא המכהן במדינה, אדוארד שוורדנדזה. במקרה הגיאורגי, דבק במהפכה השם עקב העובדה כי מנהיגי האופוזיציה במדינה השתלטו על בניין הפרלמנט במדינה כשהם אוחזים בוורדים.

בשלהי שנת 2005 גם בארזי הלבנון נפלה שלהבת, כאשר גל הפגנות המוניות התפשט ברחובות המדינה. בעקבות רצח ראש הממשלה הלבנוני רפיק אל חרירי, התקוממו האזרחים במדינה בניסיון לפרוק את עול השלטון הסורי שפשה במדינה. המפגינים דרשו להוציא את הכוחות הסוריים מלבנון, להקים ועדת חקירה בינלאומית לבדיקת הרצח ולארגן בחירות חופשיות במדינה.

באותה שנה התחוללה מהפכת הצבעונים בקירגיזסטאן, לאחר הבחירות שנערכו במדינה בחודש מארס. תוצאות המשאל שנערך, בהן זכה הנשיא המיתולוגי אסקר אקאייב, הביאו להתקוממות עממית, שטענו כי הן זויפו. הפגנות המוניות של המתנגדים, שהתרעמו גם על המצב הכלכלי במדינה, הובילו לעימותים עם כוחות הביטחון ולפלישתם של אזרחים למבני ציבור ולחנויות במדינה.

מהפכת הציפורנים התרחשה בפורטוגל בשנת 1974, כאשר המדינה החליפה את אופי שלטונה והתנערה מהשלטון הפאשיסטי בה. כינויה הרשמי של המהפכה הלא אלימה הוא ה-25 באפריל. בתאריך זה יצאו כוחות הצבא למיגור השלטון המקומי הדיקטטורי לטובת מהפך דמוקרטי במדינה. החיילים שמו בקני נשקם פרחי ציפורן, כאות להימנעות מאלימות בזמן המחאה, והעם נקרא לצאת לרחובות עם פרחים אלו כדי לתמוך במורדים שהתנגדו למשטר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ