מסע הנקמה של המורדים בלוב נגד אנשי המשטר הישן

רציחות והוצאות להורג שמבצעים מתנגדי קדאפי

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רויטרס

בנגאזי. לפני כשלושה שבועות מצאו עוברי אורח גופת גבר בפאתי העיר בנגאזי, מעוזם של המורדים בקדאפי. ידיו ורגליו של האיש, שנעלם באותו בוקר לאחר שביקר בשוק, היו כפותות והוא נורה פעמיים בראשו. עשרה ימים לאחר מכן, קרוב לאותו מקום, נתקל רועה צאן בגופת גבר נוסף שנורה למוות בכדור אחד במצחו. חמושים רעולי פנים לקחו אותו מביתו לילה לפני כן מבלי לומר מדוע, כך אמרה אשתו.

השניים, נאסר אל-סירמאני וחוסיין ריית, עבדו בעבר כחוקרים בשירות הביטחון של קדאפי, שהתפרסם באכזריותו כלפי מתנגדים מבית. הרציחות, שעדיין לא נפתרו, נעשו כנראה מתוך נקמה, כך טוענות משפחות הנרצחים, והן מעוררות את החשש לחוליית חיסול העוקבת בבנגאזי אחרי בכירים לשעבר במשטרו של קדאפי.

הרציחות ערערו עוד יותר את הביטחון בעיר שכבר סובלת מפרנויה, שבה מנסים ראשי המורדים בשבועות האחרונים לאתר חשודים בנאמנות לקדאפי או כאלה הנחשבים לגיס חמישי הפועל לחיסול המורדים. אם תימשך האלימות הזו, היא תהיה אתגר קשה לתנועה המנסה להציג תדמית של מדינה חדשה המחויבת לשלטון החוק, בעוד למעשה היא מחסלת את התקוות להעברת השלטון ללא שפיכות דמים אם קדאפי ייכנע.

המורדים טוענים שאנשיהם אינם אחראים לרציחות. התביעה המקומית טוענת שהיא חוקרת יותר מארבע תקיפות, כולל רצח נוסף שבוצע במארס, וכי נבדקת מעורבות של קיצונים מוסלמיים שנכלאו בתקופת קדאפי וכעת מחסלים חשבונות. ואולם, רבים דוחים טענות אלה ואומרים שהרציחות בוצעו בידי מורדים או אפילו נאמני קדאפי המתחזים למורדים.

הרציחות מתרחשות בעיר, שמבחינות אחרות נראית בטוחה יותר ויותר ככל שחולף הזמן. תחנות משטרה שנשרפו בפברואר נפתחו מחדש ומתנדבים צעירים יוצאים לרחובות, מנקים אותם ואוספים את האשפה. ואולם, אפילו ברחובות שקטים, הפחד מפני בגידה גורם לתקריות קטלניות. בשבוע שעבר נחפזו מורדים חמושים לתחנת הרדיו העירונית, לאחר שנפוצה ידיעה כוזבת שהיא נכבשה בידי נאמני קדאפי. נורו יריות ועובר ושב נהרג בטעות כשרובה נפל מכתפו של אחד הלוחמים ונפלט ממנו כדור.

בתוך כך, המורדים בלוב השתלטו ככל הנראה אתמול על נמל התעופה של העיר מיסרתה, אחרי קרבות קשים עם כוחותיו של מנהיג המדינה מועמר קדאפי, ודחו את קריאת האו"ם להפסקת אש. כתב של רשת אל-ג'זירה ציטט אתמול דובר של המוקדים, שאמר לו כי "המורדים כבשו לגמרי את נמל התעופה". עם זאת, עדיין אין אישור רשמי למידע. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון קרא אתמול ל"הפסקת אש מיידית ואמיתית" בלוב, אולם המורדים דחו את הצעה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ