צבי בראל

המחלוקת בשורות תנועת האחים המוסלמים הגיעה השבוע לשיאה כאשר אחד מראשי התנועה, ד"ר עבד אל-מונעם עבד אל-פתוח החליט לרוץ בבחירות לנשיאות מצרים, שצפויות להיערך בסוף השנה האזרחית, בניגוד להחלטת התנועה לפיה היא לא תציג מועמד לתפקיד. עבד אל-פתוח בן ה-60 מכהן גם כמזכ"ל אגודת הרופאים הערבים - אחת האגודות המקצועיות הגדולות והחזקות במזרח התיכון. בעבר, היה חבר בלשכת ההדרכה של האחים המוסלמים - הגוף המנהל למעשה את התנועה - עד שפרש ממנה בשנת 2009.

באחים המוסלמים התחבטו ארוכות בשאלת הנשיאות, הן על רקע חשש מפני תגובת המועצה הצבאית העליונה שמנהלת עתה את המדינה מאז המהפכה, והן על רקע אידיאולוגי. הנהגתה המסורתית של התנועה גורסת כי התנועה צריכה אמנם להשתתף בפוליטיקה המצרית ואף ייסדה מפלגה בשם "הצדק והחירות" שעתידה להתמודד בבחירות לפרלמנט שיתקיימו בחודש ספטמבר, אבל היא הבהירה כי לא תתמודד על משרת הנשיאות.

עבד אל-פתוח, מייצג את דור הצעירים בתנועה ונחשב לאחד המנהיגים המתונים בה: בראיונות רבים הוא הטיף להקמתה של מדינה דמוקרטית שנשענת על ריבונות העם ולא מדינה דתית; הוא אינו פוסל את מועמדותם של נשים או קופטים לכהונת הנשיאות; ובאשר לישראל, בראיון לעיתון "אל-שורוק" לפני יומיים אמר כי "בעבר הציע להקים בפלסטין מדינה דמוקרטית אזרחית שבה יתגוררו יהודים, מוסלמים ונוצרים". אולם הוא "בטוח שהציונים רוצים רק פתרון של מדינה אחת או שתי מדינות שכנות". כאשר נשאל אם הוא מכיר במדינת ישראל, הוא חמק ממתן תשובה.

עבד אל-פתוח נתמך על ידי פלג בתנועת האחים שהחליט להקים מפלגה מתחרה בשם "אל-נהדה" (התחייה) ואשר החלה לאסוף חתימות כדי לאשרה כחוק כך שתוכל להתמודד בבחירות לפרלמנט. נראה כי גם חלק מתנועות האופוזיציה החילוניות, בהן תנועת כיפאיה עשויה לתמוך במועמדותו של עבד אל-פתוח. בינתים הודיע נציג "הקבוצה האסלאמית", אחת התנועות הרדיקליות הדתיות, כי גם היא תתמוך בו.

מועמדותו של עבד אל-פתוח מוצגת כאשר מצרים מתמודדת עם מתיחות בין דתית אלימה. בשבת מתו 12 בני אדם ו-240 נפצעו ברובע גיזה שבקהיר ובשכונת אימבאבה נשרפה כנסיית הבתולה מריה. על פי הדיווחים הראשונים הוצתה הכנסייה בידי גורמים שמוגדרים "סלפים" - תנועה שמאגדת סביבה פונדמנטליסטים מוסלמים - שטענו כי בכנסיית מאר מינא בגיזה מוסתרת בידי הכמרים צעירה שהחליטה להתאסלם בניגוד לעמדת הכנסייה. צעירה זו, עביר טלעת, התאסלמה כבר בחודש ספטמבר והתכוונה להינשא ליאסין תאבת, החשוד העיקרי בשריפת הכנסייה. לפני יומיים הסגירה את עצמה עביר לשלטונות הצבא וביקשה את הגנתם.

עתה חוששים בעדה הקופטית - המונה כ-10 מיליון איש - מהידרדרות למלחמת אזרחים במדינה. כשאלה הן התחושות בקרב הקופטים, התמודדותו של איש תנועת האחים המוסלמים לתפקיד נשיא המדינה - גם אם הוא נחשב ל"ידיד הקופטים" - עלולה להלהיט את הרוחות ולהציב אתגר קשה במיוחד בפני ההנהגה הצבאית של המדינה. על רקע זה צפויה היום כיכר תחריר לארח את אחת ההפגנות הגדולות שהיו עד כה - המכונה הפגנת שמונה המיליונים - כדי למחות על הפגיעה בקופטים, וגם להניף סיסמאות מאחדות כמו "קריאה לאינתיפאדה פלסטינית", "יום הנכבה" ו"הגנת המהפכה משאריות המשטר הקודם".

בתוך כך, אתמול נחקרה לראשונה אשתו של חוסני מובארק, סוזאן, במסגרת חקירות בכירי המשטר הקודם בחשד לשחיתות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ