תום שגב | הרשעת דמיאניוק - הגרוטסקיות והמסר

תום שגב
תום שגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תום שגב
תום שגב

יש כמובן משהו גרוטסקי בכך שדנים אדם בן 91 כמו ג'ון דמיאניוק למאסר עולם, אך מאסר עולם היה מיטיב להדגיש את ערכה המוסרי והחינוכי של הרשעתו. במקום זאת נידון דמיאניוק לחמש שנות מאסר וזה גרוטסקי עוד יותר, כי חשבון פשוט מעלה שהוא נדון למאסר שעה וחצי ועוד דקה על חלקו ברצח כל אחד מ-28,060 מאסירי סוביבור. העונש שגזר עליו בית המשפט במינכן מוסיף חוליה לשרשרת ארוכה ומבישה של אי הענשת פושעי מלחמה בגרמניה.

מאז תום מלחמת העולם השנייה הורשעו שם לא יותר מ-6,500 פושעים נאצים; רק מעטים מהם הורשעו בשל חלקם ברצח היהודים. רובם נידונו לתקופות מאסר קצרות יחסית, רבים מהם לא ריצו את עונשם עד תומו.

המשפט הגרמני אינו ראוי על כן לשבח על עשיית צדק, בניגוד לבית המשפט העליון בישראל שזכה לשבחים רבים דווקא מפני שזיכה את דמיאניוק מחמת הספק, לאחר שבית המשפט המחוזי הרשיעו וגזר עליו עונש מוות. דמיאניוק זוכה, כידוע, לאחר שהתביעה הגישה לבית המשפט חומר שהתגלה במהלך ההכנות לשמיעת ערעורו, וחומר זה, שהובא מברית המועצות, הטיל ספק בכך שדמיאניוק הוא אכן "איוואן האיום" מטרבלינקה. למרבה האירוניה הפך דמיאניוק שם נרדף למאבק העקרוני נגד עונש המוות, שהרי לעולם אין לדעת מה עלול להתגלות לאחר שאדם מוצא להורג.

פסק דינו של בית המשפט במינכן מצדיק לכאורה דברים, בעייתיים לכשעצמם, שאמר אהרן ברק, לשעבר נשיא בית המשפט העליון, שנים רבות לאחר שהשתתף בזיכויו של דמיאניוק: "אם לא היה דמיאניוק איוואן האיום אז היה איוואן הפחות איום. הוא היה שם, הוא השתתף בהשמדה".

בית המשפט במינכן קבע שהוא מוסמך לשפוט את דמיאניוק חרף העובדה שהוא וקורבנותיו לא היו אזרחים גרמנים. יש חשיבות אוניברסלית לקביעה זו, בדומה להחלטת בית המשפט הישראלי אשר קבע בזמנו שיש לו סמכות לדון את אדולף אייכמן, חרף העובדה שישראל עוד לא היתה קיימת בתקופת השואה. קביעות אלה ממחישות את הפוטנציאל המרתיע של משפטים כאלה: תפקידם להמחיש לכל אדם צעיר הלובש מדים, בכל מקום ובכל הנסיבות, שיש פקודות "בלתי חוקיות בעליל" אשר אסור לו לבצע, כפי שקובע גם המשפט הישראלי. כל הנותנים יד לפשעי מלחמה צריכים לדעת שביום מן הימים הם עלולים למצוא את עצמם על ספסל נאשמים ולתת את הדין על פשעיהם, גם בעולם חדש שערכיו אינם דומים לערכי העולם שהכירו, גם בארץ שאינה ארצם, אפילו מקץ שבעה עשורים. על כן היתה הצדקה לשפוט את דמיאניוק בגרמניה; לא חרף גילו המופלג, כי אם דווקא בשל גילו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ