אוסמה בן לאדן שלח אלפי מיילים בזמן שהסתתר באבוטבאד

גורמי מודיעין רשמיים דיווחו כי הטרוריסט שחוסל השתמש בשיטות פשוטות וקפדניות שאפשרו לו להיות מעורב פעיל בתוכניות אל-קאעדה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

אוסמה בן לאדן שחוסל בתחילת השבוע שעבר, הצליח לשלוח הודעות רבות בשנים שבהן הסתתר באחוזה בה שהה באמצעות שימוש באנשי קשר ודיסקים קשיחים זולים. כך הצליח להימנע מהשארת חתימה דיגיטלית לאנשי המודיעין האמריקאים שניסו לעלות על עקבותיו בעשור האחרון.

שיטתו של בן לאדן היתה זהירה, איטית וקפדנית ואיפשרה לו להפוך לכותב אי-מיילים פורה, למרות שבאחוזה בה שהה לא היו קווי אינטרנט או טלפון. שיטתו, כפי שנמסרה לסוכנות הידיעות אי-פי על ידי גורמי מודיעין רשמיים היתה פשוטה. בן לאדן כתב את ההודעה והעבירה לכונן זיכרון חיצוני, אותו נטל שליח למקום מרוחק וציבורי, ממנו נשלחה ליעדה. התגובות להודעותיו הועברו אליו בדרך זהה.

בן לאדן. שלח אלפי מסרים לפעילי אל-קאעדה. תצלום: אי-פי

השיטה, שהסתמכה על משמעת ואמון, הותירה אחריה ארכיון דיגיטלי נרחב ובו אלפי הודעות וכתובות דואר אלקטרוני שונות שבהן השתמשו בן לאדן ומכותביו. לדברי גורמי המודיעין שמסרו את הפרטים בעילום, גם ותיקי המודיעין האמריקאי התפעלו מיכולתו של בן לאדן לשמר תהליך איטי ומדוקדק כל כך לאורך זמן.

ארה"ב אמנם חשדה כמה שנים כי בן לאדן משתמש בשליחים ליצירת קשר עם גורמים באל-קאעדה, אך לא חזתה את היקף ההתכתבויות כפי שנחשפו בחומרים שהותיר אחריו ושנלקחו על ידי החיילים שחיסלו אותו.

עדיין לא ברור אם כתובות הדוא"ל והטלפונים שנתפסו רלוונטיים למאמצי המודיעין האמריקאים שכן ידוע כי פעילי אל-קאעדה מחליפים אותם לעתים מזומנות. גורמי המודיעין הרשמיים העריכו כי הרשימה הארוכה של כתובות אלקטרוניות צפויה לגרור צווים מיוחדים שיורו לספקי האינטרנט בארה"ב לספק מידע על תכתובות אלקטרוניות.

האחוזה בה חוסל בן לאדן. היה פעיל הרבה לאחר מה שהעריכו האמריקאים. תצלום: אי-פי

הכמות הגדולה של התכתובות הביאה לגיוס דוברי ערבית ברחבי קהילת המודיעין האמריקאית במטרה לחקור אותן מהר ככל הניתן. עם זאת, נראה כי התיעוד אינו חושף פעילויות טרור מתוכננות אלא מוכיח בעיקר כי בן לאדן נשאר מעורב במבצעי אל-קאעדה זמן רב לאחר ההערכה המוקדמת בארה"ב, לפיה הוא העביר סמכויות לסגנו איימן אל-זוואהירי.

לדברי גורמי המודיעין, לקבצים שנמצאו יש פוטנציאל לעזור באיתור פעילים מרכזיים באל-קאעדה. כן ציינו כי החשיפה עשויה לגרום לטרוריסטים לשנות את שגרתם, מה עשוי להופכם לפגיעים יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ