האו"ם: בין 750 ל-800 הרוגים בסוריה

נציבות זכויות אדם של האו"ם פרסמה היום הודעת גינוי לאלימות המשתוללת בסוריה. דובר הנציבות: מגמה מדאיגה במזה"ת

הארץ
שלמה שמיר
כתב "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שלמה שמיר
כתב "" בארה"ב

בין 700 ל-850 בני אדם נהרגו עד כה בסוריה מאז התחילו ההפגנות נגד הממשלה ואלפי בני אדם נאסרו - כך טוען נציב זכויות האדם של האו"ם בז'נווה. "אנו לא יכולים לאשר באופן ודאי ומוחלט את הנתונים האלה", אמר דובר הנציבות. "אבל אנו מאמינים שהנתונים אלה קרובים למציאות".

הודעת נציבות זכויות האדם של האו"ם שפורסמה היום השתלבה בהצהרות של בכירים בצמרת האו"ם וראשי ארגונים בלתי ממשלתיים שהתריעו היום מפני מה שהוגדר על ידם "ההסלמה וההחרפה של גילויי הפרות זכויות האדם הצוברות תאוצה ברחבי המזרח התיכון".

לשכת נציב זכויות האדם של האו"ם פירסמה לפני שעה קלה הודעה מיוחדת המביעה "דאגה עמוקה" מהמתחולל בסוריה, תימן ובחריין - "מקומות שהפרות זכויות האדם מחריפות כתוצאה מהתגובות של הממשלות למחאות הנמשכות למען דמוקרטיה ורפורמות ובגין צעדי הדיכוי הקטלניים הננקטים".

עוד נטען בהודעה, "קיימים דיווחים מדאיגים ביותר (על היקף הפרות זכויות האדם) ואנו מפצירים בממשלות במזרח התיכון להפגין ריסון ולחדול מהפעלת כוח נגד מפגינים וממעצרים המוניים במטרה להשתיק את המפגינים".

דובר נציבות זכויות האדם רופרט קולוויל אמר היום לעתונאים בזנ'ווה כי מתקבלים דיווחים על מאסרים של מאות בני אדם בבחריין - כולל מאסרים של פוליטיקאים באופוזיציה ופעילים של זכויות אדם. הדובר טען כי המשטר בבחריין מונע מהנעצרים הליכים חוקיים. "קיבלנו מידע על התעללות ועינויים באסירים ועד כה מתו ארבעה מאלה שנאסרו באחרונה".

הדובר גילה כי מזכ"ל האו"ם באן קי-מון שוחח באחרונה פעמים אחדות בטלפון עם נשיא סוריה בשאר אסד ובשיחה האחרונה שהתקיימה השבוע דחק בו לגלות שיתוף פעולה עם משלחת האו"ם שצפויה להגיע לסוריה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ