חיסול אוסמה בן לאדן | הסוד שארה"ב לא הצליחה לשמור

בחמ"ל שעקב אחר חיסול בן לאדן הוסכם שלא לשחרר פרטים מבצעיים, אך כדברי גייטס "למחרת הכל התפרק". 300 לוחמים חיים עכשיו בפחד

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

הטליבאן הודיע היום כי שני פיגועי ההתאבדות מחוץ למרכז האימונים של כוח צבאי בפקיסטאן במחוז חרזאדה, במרחק של כשעה נסיעה מאסלמבאד הבירה, שגבו חייהם של 80 בני אדם לפחות, זה "מעשה הנקמה הראשון" על חיסולו של מנהיג אל-קאעדה אוסאמה בן לאדן. אהסנולה אהסן, דובר הטליבאן בפקיסטאן, איים בפיגועים נוספים, גדולים יותר, בפקיסטאן ואפגניסטאן.

סגן דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר אמר היום (שישי) בתדרוך כתבים, כי "הטרוריסטים מראים שוב ושוב, שהם האויב האמיתי של העם וממשלת פקיסטאן. אנו מעריכים את ההקרבות שהמדינה עושה במאבק נגד הטרור, ונמשיך לעמוד לצד פקיסטאן במאבק המשותף שמטרתו להביס את אל-קאעדה והארגונים המזוהים עמה".

לצד המלחמה המתמשכת בטרור, למשרד ההגנה יש כעת אתגר נוסף - להבטיח את שלומם של "כלבי הים". לאחר שהודלף שם הצוות שהשתתף בחיסול - צוות 6, הכולל רק כשלוש מאות בני אדם, - עלה המתח בקרב הקהילה, שלחלק גדול מהם יש משפחות וילדים, והם מתגוררים במקום אחד שלא קשה לאתרו. שר ההגנה רוברט גייטס אמר ביום חמישי באירוע בבסיס פורט לז'ון בצפון קרוליינה כי "אנו מאוד מודאגים לגבי בטחון המשפחות של החיילים, כולל יחידות העלית המעורבות במשימות כאלה. בלי להיכנס לפרטים, אני יכול להגיד שנפגשתי עם הצוות ביום חמישי שעבר והם אמרו שהם מודאגים לגבי זה, במיוחד לגבי בני המשפחה שלהם. ישנה מודעות מוגברת לאיום הנקמה, בגלל המבצע. אך אני חושב שנעשה מאמץ עקבי ויעיל להגן על זהויות של אלה שהשתתפו במבצע, וזה גם יימשך".

גייטס אמר שבחדר המצב בעקבות המבצע סוכם שלא ישוחררו פרטים מבצעיים על חיסולו של בן לאדן - אך "כל זה התפרק כבר למחרת".

הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש התייחס לראשונה לחיסולו של בן לאדן, ואמר באירוע ביום רביעי בלאס וגאס שהוא קיבל את הטלפון מהנשיא ברק אובמה באמצע ארוחה עם אשתו ושני חברים במסעדה. "אובמה אמר בפשטות: "אוסאמה בן לאדן מת". בוש אמר שהוא "לא שמח יותר מדי" לשמוע חדשות על חיסולו של בן לאדן, כי הצורך לתפוס אותו "לא נולד משנאה", אלא מהצורך למצות עמו את הדין.

פורנו במתחם של הטרוריסט מספר 1

שלוש אלמנותיו של אוסאמה בן לאדן תוחקרו בידי צוות אמריקאי, בנוכחות של עמיתיהם הפקיסטאנים. הנשים, כך דיווחו לכתבים מקורות פקיסטאנים, הפגינו עוינות כלפי האמריקאים, כשהאשה המבוגרת דיברה בשם שלושתן, וכי החקירה לא הוסיפה הרבה פרטים חדשים. האמריקאים גם ביקשו מהפקיסטאנים להעביר אליהם חומרים נוספים שנמצאו במתחם לאחר שהחיילים האמריקאים עזבו את המתחם אחרי מבצע שנמשך 38 דקות ב-1 במאי, - אך אחד הגילויים עורר מבוכה קלה, כשהתברר שבמתחם היה מוחבא גם אוסף של קלטות פורנו, שלא ברור מי היה צופה בהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ