לואיזיאנה מצפה להצפה הגדולה

כוח מהנדסים של צבא ארה"ב החלו להציף באופן יזום כ-12 מיליון דונמים בדרום המדינה במטרה להגן על הערים לאורך נהר המיסיסיפי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

כוח מהנדסים של צבא ארה"ב החל להציף הלילה (שבת) 12 מיליון דונם בדרום לואיזיאנה בניסיון להגן על ערים לאורך נהר המיסיסיפי. כ-25 אלף בני אדם עזבו את בתיהם מיד בתחילת ההצפה היזומה.

המהנדסים מקווים כי פתיחתו התעלה לסילוק מים, הנמצאת צפונית לעיר באטון רוז', תביא להסטת מי הנהר מניו אורלינס וערים אחרות באזור. אם לא יעשו כן, אזור נרחב בדרום לואיזיאנה יוצף. מפלס נהר המיסיסיפי הגיע השנה לשיאים שלא נראו מזה עשורים והחל לגרום לשטפונות שלטענת רשויות לואיזיאנה הן הגרועות ביותר מאז 1927.

הכנות לקראת ההצפה. תצלום: רויטרס

ההחלטה לפתוח את התעלה, שנפתחה רק פעם אחת בעבר ב-1973, התקבלה על ידי נשיא נציבות נהר המיסיסיפי, הגנרל מייקל וולש. כמעט כל תושבי דרום לואיזיאנה ציפו לה ביומיים האחרונים, והחלו להסתגל לפיתרון הקשה אך ההכרחי.

לפי התוכנית, שערי התעלה נפתחו כשהנהר הגיע לשיעור זרימה של 42,500 מטר מעוקב בנקודת "רד ריבר לנדינג" צפונית לבאטון רוז'. פתיחתו תתעל את המים מהמיסיסיפי המוצף לאגן נהר אצ'פאליה במרכז לואיזיאנה, וכך תימנע הצפתם של באטון רוז', ניו אורלינס וערים נוספות.

ההצפות הגרועות ביותר מזה עשורים. תצלום: אי-פי

כוח המהנדסים התריע כי אם לא יפתחו את התעלה, ניו אורלינס עלולה להיות מוצפת בעד שישה מטרים של מים. רוב המים ימצאו את דרכם לאדמות ביצה ואגמים, אך ההצפה עלולה לפגוע בכמה אלפי בתים וחוות במחוז קייג'ון. חוואים באזור עלולים לאבד את כל יבוליהם בשנה בה מחירי היבולים גבוהים.

תושבי העיר בוט לה רוז, הנמצאת במסלול מי התעלה, סיפרו היום כי קיבלו הוראות לפנות את בתיהם ולהתכונן להיעדרות ארוכה. "הם אמרו לנו לעזוב כאילו דיברו על עזיבה סופית, לא על עזיבה לשם חזרה", סיפרה אחת התושבות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ