שב"חית | ללכוד את הרוח

חייל אמריקאי לשעבר בווייטנאם, הרלין ג'רונימו, תובע מאובמה את עלבונו של סבא-רבא שלו, לוחם חופש אפאצ'י. שם הסב הפך לצופן המבצע להריגת בן לאדן

עמירה הס
שב"חית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
שב"חית

אנשי הצבא והמודיעין האמריקאים, שהעניקו את שם הצופן ג'רונימו לאוסמה בן לאדן (או למשימה להורגו) - לא חשבו על פרנסיס דה ג'רונימו, יליד המאה ה-17, שהטיף בנאפולי והוכרז כקדוש ב-1839. מתיישבים וחיילים ספרדים/מקסיקאים דווקא כן חשבו על הקדוש (הטרי יחסית) כשהתפללו אליו למען ישועתם. הם חרדו לחייהם בשל לוחם אפאצ'י בשם גויאהקלה (הישנוני, או המפהק), שב-1852 תקף עם חבריו מחנה צבאי מקסיקאי: אותה יחידה ששנתיים קודם לכן רצחה עשרות נשים וילדים של האפאצ'י, בהם אמו של המפהק, אשתו ושלושת ילדיו הקטנים. היגון שלו נהפך עם הזמן לשנאה נוראה, כך כתבו עליו.

איכשהו, שם הקדוש דבק בו, לפחות לפי חלק מהספרות על הלוחם/הגיבור/המחבל האפאצ'י, שנולד לפני 1830 וחי את 15 שנותיו הראשונות עם משפחתו המורחבת חסר דאגות, בלי שההגירה הלבנה תפגע בהם. לפי גרסה אחרת, המקסיקאים המפוחדים קראו לעזרה לג'רום הקדוש (הירונימוס הקדוש), מתרגם הברית החדשה ללטינית, שמת בבית לחם במאה החמישית.

כך או כך, מספרים שבמלחמת העולם השנייה צנחנים אמריקאים צעקו "ג'רונימו" כשקפצו מהמטוסים. וגם הם לא חשבו על קדוש קתולי. הם חשבו על בן האפאצ'י, שנולד במה שיהפוך אחר כך לאזור הגבול בין אריזונה למקסיקו, ושבו במשך דורות בני עמו לחמו וסחרו לחילופין עם המתיישבים הספרדים.

בשנות ה-50 וה-60 הקדיש ג'רונימו את חייו לפשיטות לשם מחיה, נקמה ונדודים. הוא התחתן עם שתי נשים. אחת מהן, ובנם המשותף, יירצחו גם הם בידי חיילים לבנים. משנות ה-70 עד אמצע שנות ה-80 הוא התנגד לגורל שהממשלה האמריקאית ייעדה לעמים הראשונים: גירוש (שגבה חיים רבים) וריכוז בשמורות, מובלעות מבודדות ומרוחקות, בדרך כלל באזורים צחיחים, בלי גישה למים ולאדמה פורייה.

אנשים כמוהו כונו בידי הרשויות רנגאדים (עריקים, סוטים מדרך הישר), או "עוינים" - Hostiles. לוחמי חופש הוא כמובן המונח הראוי. השמורה באריזונה, שבה רוכזו קבוצות אפאצ'י מאזורים שונים, נקראה סן קרלוס. הוא שהה בשמורה, נמלט עם לוחמיו, הצבא האמריקאי רדף אחריו, הוא הסגיר עצמו מסיבות שונות, הובל לשמורה, שוב נמלט, שוב הסגיר עצמו. נע בין אריזונה למקסיקו עם קבוצת לוחמיו. כן, הם לפעמים הרגו גם מתיישבים אזרחים.

"נהגנו בחוסר אכפתיות עם חיינו שלנו", הוא יגיד בזיקנתו, "כי הרגשנו שידו של כל אדם היתה נגדנו. אם היינו חוזרים לשמורה, היינו מוכנסים לכלא ונהרגים; אם היינו נשארים במקסיקו, הם היו ממשיכים לשלוח חיילים כדי להילחם בנו; כך שלא היה לנו אכפת מאף אחד, ולא ביקשנו טובות מאף אחד".

גנרל אחד התפטר בשל כישלונותיו לאלף את ג'רונימו ולהחזירו לשמורה. הגנרל נלסון מיילס, שלכד אותו ב-1886, אמר עליו: "אחד הגברים היותר מבריקים, נחרצים ונחושים שאי פעם פגשתי". מיילס הקצה 5,000 חיילים ו-500 גששים ילידים למשימת תפיסתו של ג'רונימו, שאתו היו כ-20 לוחמים. אבל לא קרב הביס אותו. שליחו של מיילס איתר אותו (בעזרת שני גששים-ילידים. בני העמים הראשונים הבינו ללבם: זו היתה הדרך היחידה לעזוב את השמורות החונקות). השליח בישר לו שהשמורה סן קרלוס פורקה וכל תושביה הועברו למין מאסר בפלורידה. כלומר, הסכמתם לגור בשמורה והתנגדותם לדרכו של ג'רונימו - לא הגנו עליהם מפני גלות שנייה.

תיכנע וניתן לך לראות אותם, הבטיחו לו ולעמיתיו-קרוביו. טקס הכניעה נחתם ב-4 בספטמבר. בקרון רכבת להובלת בקר הוסעו הוא וחבריו לטקסס, ומשם לפלורידה, למאסר במבצר נטוש באי סנטה רוזה. בניגוד להבטחה, לא התאפשר לו לראות את בני משפחתו. הנשים והילדים של משפחתו המורחבת הוגלו למרחק של 500 ק"מ. הוא הוחזק שנתיים בבידוד. אחר כך הוא וחבריו הועברו לבית סוהר באלבמה, שם הם יכלו להיפגש לראשונה עם המשפחות, אסירות כמוהם. עבודת פרך הושתה על האפאצ'ים השבויים. הם חלו בדלקת ריאות ושחפת, רבים נתקפו בדיכאון מתמשך. 19 מבין 352 מתו בשמונת החודשים הראשונים למאסרם.

השתדלויות של יפי נפש הביאו ב-1894 להעברתם לסוג של מאסר מרוכך בדרום אוקלהומה. שם, ב-1909, מת ג'רונימו מדלקת ריאות. הוא נשאר בזיכרון כמי שאיש לא הצליח לתפוס, כפי שאמר עליו אחיין ואח לנשק: "איך אפשר ללכוד את הרוח?"

ב-5 במאי השנה, כמה ימים לאחר הריגת בן לאדן, הרלין ג'רונימו, נינו של המפהק, הגיש בשמו ובשם צאצאים אחרים של הלוחם האפאצ'י, הצהרה לסנאט האמריקאי:

"ברור מאליו שלהשוות את ג'רונימו עם אוסמה בן לאדן זו השמצה בלתי נסלחת של אמריקה הראשונה (Native America) ומנהיגה הידוע ביותר בהיסטוריה... כבנו של הנכד של ג'רונימו, שלחם כחייל אמריקאי... במלחמת העולם השנייה, וכמי שבעצמו לחם בווייטנאם, אני מתכבד לבקש מהנשיא, מפקדנו העליון, או שר ההגנה שלו, הסבר מלא לשימוש המביש הזה בשמו של סבי-רבי, התנצלות מלאה על העלבון החמור - אחרי כל מה שהאמריקאים-הילידים סבלו - ומחיקה מלאה של השם ג'רונימו, בשימושו זה, ממסמכי ממשלת ארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ