בגלל העימותים האלימים בסוריה, מאות נמלטים ללבנון

בסוף שבוע של מהומות נהרגו יותר מתשעה ועשרות נפצעו; נציבות זכויות האדם של האו"ם גינתה את אלימות השלטונות נגד המפגינים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

יותר מתשעה בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בסוף השבוע בהפגנות נגד משטרו של בשאר אל-אסד, נשיא סוריה. שלשום נהרגו שישה מפגינים מאש כוחות הביטחון הסוריים, שלושה מהם בעיר חומס, השלישית בגודלה במדינה. אתמול נהרגו שלושה בתל-קלקה, הסמוכה לגבול עם לבנון. טנקים וכוחות רגלים של הצבא הסורי פשטו על העיירה בדומה לדפוס הפעולה של הצבא הסורי בערים אחרות כמו דרעא, בניאס וכפרים אחרים במחוז חוראן.

בעקבות הפשיטה של הצבא הסורי, נמלטו מאות בני אדם ללבנון מחשש כי ייפגעו מאש הצבא. נראה כי ההחלטה של הצבא להסתער על תל-קלקה, היא תוצאת ההפגנה שהייתה שם ביום שישי. מאות בני אדם השתתפו בהפגנה, שאותה הובילו עשרות חברי מפלגת הבעת' שפרשו מתפקידם וקוראים להפלת משטרו של אסד.

למרות הניסיונות החוזרים ונשנים של הצבא לדכא את האופוזיציה, הרי שגם בסוף השבוע השתתפו אלפים בהפגנות בכל רחבי המדינה ובכלל זה בבירה דמשק. ואולם, מספר המשתתפים במחאה ושפיכות הדמים היו קטנים בהשוואה לימי שישי קודמים. לדברי עדי ראייה, כוחות הביטחון נסוגו ונמנעו מעימות, ככל הנראה על פי הוראה של אסד להימנע מירי על מפגינים.

במקביל לדיכוי ההפגנות, פרסמה ממשלת סוריה הודעה בדבר כוונתה לפתוח ב"דיאלוג לאומי" כבר השבוע, לפיו ידונו על כינון חוק בחירות חדש ומתן אפשרות למפלגות אחרות לפעול ברחבי המדינה.

בתוך כך, בריאיון לערוץ 2, אמר עבד אל-חלים חאדם, ששימש בעבר סגן הנשיא של בשאר אל-אסד, אולם הפך למתנגד לשלטון, כי השימוש בכוח לדיכוי ההפגנות היה "מופרז וכי לא היה עיר שלא נעשה בה טבח". לדבריו, אפילו ישראל לא התנהגה באלימות נגד אזרחים כמו המשטר הסורי הנוכחי. "משטר אסד ייפול בתוך חודש או חודש וחצי", אמר.

בתימן נהרגו אתמול יותר משישה חיילים, ככל הנראה בהתקפה של אנשי אל-קאעדה נגד כוחות צבא סדירים בעיר רדעא. שלשום נהרגו חמישה חיילים בתקיפה דומה. הכוחות הנאמנים לנשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח, המשיכו בדיכוי ההפגנות נגדו ברחבי המדינה, בין היתר בצנעא הבירה, אולם בעיקר בתעיז שבדרום המדינה. יותר מ-35 בני אדם נפצעו בעימותים בין הצבא למאות אלפי מפגינים שגדשו את רחובות העיר הדרומית, שבה כמעט בכל יום מתרחשות התנגשויות בין הצבא למתנגדי המשטר.

המשך והשיטתיות של אמצעי הדיכוי האכזרי הננקטים נגד מפגינים אזרחים בסוריה, בחריין ותימן קלעו את צמרת האו"ם למצוקה ולתחושות של חוסר אונים מאולץ. תחושות אלה המורגשות במיוחד בקרב בכירים בשלוחות הארגון העולמי העוסקים במעקב אחרי הפרות אדם גברו על רקע ההתעלמות המתריסה והמתמשכת שמפגינים נשיאים ומנהיגי המשטרים במזרח התיכון מפניות חוזרות ונשנות לחדול מהירי באזרחים. כך עולה מהתבטאויות והצהרות שפורסמו בסוף השבוע בז'נווה ובניו יורק.

לשכת נציב האו"ם לזכויות האדם בז'נווה הודיעה שלשום כי מאז פרוץ ההפגנות נגד המשטר בערי סוריה נהרגו בין 750 ל-800 בני אדם. "אנו לא יכולים לאשר באופן ודאי ומוחלט את הנתונים האלה", אמר דובר הנציבות, "אבל אנו מאמינים שהנתונים אלה קרובים למציאות". הודעת הנציבות הצטרפה להצהרות של בכירים בצמרת האו"ם וראשי ארגונים בלתי ממשלתיים שהתריעו ביום מפני "ההסלמה וההחרפה של הפרות זכויות האדם הצוברות תאוצה ברחבי המזרח התיכון".

השתתף בהכנת הכתבה: שלמה שמיר

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ