גרדיאן
רויטרס

אחרי שבועות של דיכוי ביד קשה של הפגנות נגד המשך שלטונו, הושבע אתמול נשיא אוגנדה יוברי מוסווני לכהונה רביעית. משטרת אוגנדה השתמשה באלימות ובגז מדמיע כדי לפזר את אלפי התומכים של מנהיג האופוזיציה קיזה בסיגייה, שהפגינו בעת ההשבעה.

בסיגייה ואשתו ויני נופפו לאלפי תומכיו ממכוניתם, בזמן עשו את דרכם לקמפאלה. התומכים הרבים עמדו בצד הדרך ועשו סימן "וי" לניצחון אל מול נוכחות כבדה של אנשי ביטחון. בשבועות האחרונים, ערכו בסיגייה ותומכיו סדרת הפגנות נגד המשך שלטונו של של מוסווני והמחירים המאמירים במדינה.

שלשום פרצו בבירה קמפאלה מהומות לאחר שבסיגייה דיווח כי נאסר עליו לשוב למדינה. ראש האופוזיציה סיפר כי חיכה לעלות לטיסה בניירובי, קניה, כאשר הודיע לו עובד בכיר בחברת התעופה קניה איירווייז, שהמטוס לא יורשה לנחות באוגנדה אם בסיגייה יהיה עליו. חדשות אלו הביאו לחידוש ההפגנות בקמפאלה, המשטרה דיכאה אותן בעזרת גז מדמיע. הדבר קרה יום אחד לאחר שמאות בני אדם ניסו לקיים עצרת, שגם עליה הוטל איסור, והותז על המשתתפים חומר ורוד.

ממשלת אוגנדה הכחישה את מעורבותה בעניין. "לממשלת אוגנדה אין כל קשר לתוכניות הנסיעה של ד"ר בסיגייה מקניה או מכל מדינה ריבונית אחרת", הודיע דובר מטעם הממשלה פרד אופולוט. דובר של קניה איירווייז דיווח כי בסיגייה לא הורשה לעלות למטוס "בשל סיבות בטיחותיות". לבסוף נמצא מטוס אחר שהסכים להשיבו למולדתו.

מוסווני ניצח בבחירות שנערכו בפברואר בפער גדול, ובסיגייה, היריב הגדול ביותר של המנהיג הוותיק, אמר כי התוצאות זויפו. בסיגייה ומנהיגי אופוזיציה אחרים סירבו להכיר במוסווני כנשיא. בסיגייה נעצר ארבע פעמים מאז החלו ההפגנות בשל התייקרות הדלק והמזון בחודש אפריל. הוא נסע לניירובי, בירת קניה, לקבל טיפול רפואי משנפצע במעצרו לפני שבועיים. בסיגייה היה רופאו של מוסווני בזמן מלחמת הגרילה, שהעלתה את מוסווני לשלטון ב-1986, אולם השניים הסתכסכו ומאז הם יריבים.

מוסווני, העומד בראש המדינה 25 שנה, הבטיח לנהוג ביד קשה לדיכוי המהומות. לדבריו, הבצורת והעלייה במחיר חבית דלק בעולם הן האשמות בגל ההתייקרויות באוגנדה. ממשלתו של מוסווני הואשמה שהיא מנסה להסיט את תשומת הלב מהמהומות באמצעות חידוש של הצעת חוק מעוררת מחלוקת נגד הומוסקסואליות. ההצעה מבקשת להחמיר את החוק הקיים ולהטיל על הומוסקסואלים מאסר עולם.

"מוסווני יודע שאף על פי שהפעולות שנוקט משטרו אינן קבילות, המדינות התורמות אינן יכולות להרשות לעצמן להפנות לו עורף, כל עוד הוא חוסך מהן את הטיפול בסומליה", אמר פיטר פאם, פרשן לענייני אפריקה.

נשיא אוגנדה יוברי מוסווני

בן 67 מנהיג אוגנדה מאז 1986 נבחר בפברואר לכהונה רביעית עלה לשלטון לאחר חמש שנות מלחמת גרילה נגד הנשיא הקודם אובוטה, שקודם לכן היה בעל בריתו במאבק נגד אידי אמין, שליט אוגנדה בשנות ה-70

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ