נציגי המורדים בלוב ייפגשו היום בבית הלבן עם בכירים בממשל

קדאפי הופיע בטלוויזיה לראשונה מאז הפצצת המתחם שלו, שבה נהרג בנו; כמה שעות מאוחר יותר שוב תקפו מטוסי נאט"ו את המתחם

רויטרס, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, אי-פי

משלחת של נציגי המורדים הלובים, הנלחמים להפלת מנהיג לוב מועמר קדאפי, תבוא היום לביקור ראשון בבית הלבן, כך הודיעה אתמול ארה"ב. הקבוצה, בראשות מוחמד ג'יבריל, ראש הוועד הפועל של המועצה הלאומית העליונה של לוב - ממשלת המורדים - תפגוש את טום דונילון, היועץ לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, ובכירים נוספים בממשל, נאמר בהודעה.

מטוסי נאט"ו תקפו אתמול בבוקר את מתחם מגוריו של קדאפי בטריפולי ושלושה אתרים נוספים, שעות אחדות לאחר שהמנהיג הלובי הופיע בטלוויזיה הממלכתית לראשונה מאז מות בנו לפני כשבועיים. קולות נפץ רמים נשמעו ברחבי טריפולי ואמבולנסים דהרו ברחובותיה לאחר שהתפוצץ הטיל האחרון.

בכירים בממשלה ומהטלוויזיה הממלכתית של לוב אמרו כי מטרת ההתקפות היה באב אל-עזאזיה, המתחם של קדאפי, אך לא מסרו אילו בניינים נפגעו. עיתונאים שנלקחו מאוחר יותר למתחם ראו בניין שנפגע קשה וסימנים נוספים לפגיעת שלושה טילים לפחות.

נאט"ו, שתקפה את טריפולי שוב ושוב השבוע, מסרה אתמול כי בהתקפה נפגע מתחם בונקרים של פיקוד ובקרה ששימש לתיאום התקפות על האוכלוסייה האזרחית בלוב. הטלוויזיה הממלכתית של סין דיווחה כי גם שגרירות צפון קוריאה בטריפולי נפגעה קשות מהתקפת מטוסי נאט"ו. סוכנות הידיעות הסינית הממלכתית ציטטה דיפלומט צפון קוריאני, ששמו לא נמסר, שאמר כי החלונות בבניין השגרירות התנפצו וכי אחדות ממכוניותיה נהרסו.

"ראינו את הדיווחים האלה. איננו יכולים לקבל עליהם אישור עצמאי. נאט"ו מבצעת את כל ההתקפות שלה בדייקנות מרבית כדי למנוע פגיעות באוכלוסייה האזרחית, בניגוד למשטר של קדאפי וכוחותיו", אמר בכיר בברית. הידיעה תעורר ללא ספק זכרונות מתקרית שאירעה ב-1999, כשנאט"ו הפציצה את השגרירות הסינית בבלגרד במלחמתה נגד מנהיג סרביה סלובודן מילושביץ'.

הופעתו של קדאפי בטלוויזיה הלובית שמה קץ לשאלות מה עלה בגורלו מאז נהרג בנו בתקיפה אווירית של נאט"ו. השליט הלובי לא נראה בציבור מאז ההפצצה של המתחם שלו ב-30 באפריל, שבה נהרגו בנו הצעיר ושלושה מנכדיו. שלשום בלילה הוא הופיע בגלימתו החומה שכבר הפכה לסמלו המסחרי, משקפיים כהים וכובע שחור, והוא מלווה בבכירים בממשל.

"כל העולם יראה: אלה הנציגים של השבטים בלוב", אמר קדאפי והצביע על הבכירים ואף ציין את שמם של אחדים מהם. "אתה תנצח", אמר אחד מהם לקדאפי, כשהוא מתכוון להתקוממות המתחוללת במדינה הצפון אפריקאית זה שלושה חודשים נגד שלטונו של קדאפי, הנמשך 41 שנה.

על מרקע מאחורי קדאפי הוקרנה תוכנית בוקר, ששודרה באותו זמן בערוץ הממלכתי של לוב. המצלמה התקרבה אל המרקע ועל אחת מפינותיו נראה התאריך של יום רביעי. כתבי רויטרס השוהים במלון שבו הצטלם השליט סיפרו כי נאטמו חדרים במלון במשך היום לקראת אירוע לא מוסבר, אם כי הם עצמם לא ראו את קדאפי. בעבר, נהג מנהיג לוב לעשות כניסות מרשימות, ותמיד בא בליווי של בעלי תפקידים ועוזרים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ