אחרי ההרג והמעצרים, האופוזיציה חסרת ההנהגה בסוריה מתייאשת

לקראת הכרעה? לפי הערכות, רק אחוז מהאוכלוסייה משתתף בהפגנות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

שוב מגיע יום שישי, וכמו בשבעת השבועות האחרונים, צפויות גם היום להתקיים הפגנות המוניות בערי סוריה אחרי התפילה במסגדים, כחלק ממערכת ההתשה נטולת ההכרעה. אתמול דיווחו אגודות לזכויות אזרח בסוריה כי השלטונות המשיכו לעצור מאות בני אדם בבניאס ובלאטקיה, וגם דיווחים על ירי באש חיה על אזרחים מעידים כי דבריה של בות'ינה שעבאן, יועצתו היעילה של בשאר אסד, שלפיה "הממשלה שולטת במצב", אינם משקפים את המציאות.

טנקים סובבים ברחובות ומניין ההרוגים הגיע רק ביומיים האחרונים ל-24, ובסך הכל מוערך מספר ההרוגים עד כה בכ-750 בני אדם, מספר הפצועים מגיע לאלפים רבים ומספרם של העצורים קרוב לעשרת אלפים. דיווחים מן הערים חומס, דרעא ולאטקיה מספרים על עשרות בתים שנהרסו בהפגזות הצבא, החשמל והמים מנותקים בשכונות בחומס וחיפושים מבית לבית שכוללים התעללות קשה מתקיימים בשעות היום והלילה.

אל מול הצבא הסורי מתקשים האופוזיציה והמפגינים להציג כוח משמעותי. לפני כמה שבועות דנו כמה מפעילי האופוזיציה שיושבים בחו"ל באפשרות להגיב בנשק מול התקפות הצבא. אתרי אינטרנט אשר ציטטו מדבריהם מסרו כי יש נשק קל בידי אזרחים. התקווה היתה שתגובה מזוינת עשויה לעודד חלק מאנשי הצבא הסורי לערוק ולהצטרף למפגינים, כפי שהיה בלוב. אולם העוצמה שהפגין הצבא הסורי ובעיקר אחדות שורותיו, שלפחות עד כה לא התערערה, פסלו את האפשרות הזאת.

קושי אחר של האופוזיציה הוא לכונן מפקדה או הנהגה משותפת שתתאם את פעילות כל הארגונים. ראש האגודה הסורית לזכויות אדם, עבד אל-כרים אל-ריחאוי, הסביר בראיון לעיתון אל-שורוק כי "מתוך כ-20 מיליון אזרחי סוריה, רק כ-200 אלף משתתפים בהפגנות".

פעילת זכויות האדם סוהיר אל-אתאסי, אשר נעצרה כמה פעמים, אמרה אמנם לאתר "פעילי הדעה" האופוזיציוני כי "מי שעושה חצי מהפכה דומה למי שחופר את קברו במו ידיו". המשורר הסורי הנערץ אדוניס אמנם כתב כי "מה שמתחולל בסוריה היה צפוי כי מה שקורה הוא העתק למה שקרה כבר בעבר, כאשר ילד לומד נדקר ברוח השלטון ואת הראש החושב מפלחת חרב השליט". אבל גם הם וקבוצה של אינטלקטואלים סורים אמיצים אשר כבר בשנת 2000 שיגרו לבשאר אסד, שרק החל את כהונתו, עתירה גדושה תביעות לדמוקרטיה ורפורמות כלכליות, יודעים שאין די בעתירות ובשירה כדי להפיל את המשטר.

לכאורה קיימת קואליציה רופפת של תנועות מחאה, אשר משגרות את מסריהן דרך פייסבוק ויוטיוב. אולם פעיליהן נאלצים להישאר אלמונים, שלא כמו במצרים, ובכך הם מקלים על השלטונות לשלול מהם את הלגיטימיות ולהאשימם בפעילות למען ה"אויב", האמריקאי, האירופי או הישראלי. היעדר הנהגה, ובעיקר החשש מפני השתלטות גורמי ממשל על תנועות המחאה מבפנים, גורם לכך שבכל עיר מתקיימת לה תנועת מחאה עצמאית, אשר לעתים משמשת במה לחיסול חשבונות פנימי בין כנופיות או אליטות באותה עיר, בלי שהמאבק הלאומי יתורגם למערכה לאומית.

גם היעדר תמיכה משמעותית מבחוץ מתסכל את המפגינים, אם כי חלקם אינם בטוחים שתמיכה כזאת רצויה. כך למשל פוסל אדוניס את ההתערבות האמריקאית, אשר לדבריו נחשפה במלוא חולשתה בניסיון לפתור סכסוכים באזור, מפלסטין דרך עיראק ועד לוב. מנגד מתפלאת אל-אתאסי על כך שמדינות אירופה וארה"ב עדיין לא הטילו סנקציות אישיות על אסד עצמו.

בימים האחרונים נראה כי האיחוד האירופי נע לכיוון סנקציות אישיות אבל אלה אינן משכנעות את המפגינים ביעילותן. אסד ממילא אינו מתכוון לנסוע לשום מקום. ובינתיים, כמו שהבהיר ראמי מחלוף, מעשירי המדינה ומקורבו של אסד, המשטר ימשיך לדכא את ההפגנות עד הסוף.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ