בגלל ההגירה, אירופה שוקלת לשנות את מדיניות הגבולות הפתוחים

דנמרק הודיעה כי תבדוק מסמכים במעברי הגבול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כתבת "הארץ" באירופה

לונדון. כשההמונים בתוניסיה התקוממו נגד ממשלתם המושחתת לפני כמה חודשים, מנהיגים ברחבי אירופה קמו לכבודם ומחאו להם כפיים. מנגד, כשכ-30 אלף תוניסאים התחילו להגיע לנמלי איטליה ומלטה כפליטים, זמן קצר אחרי פרוץ המהפכות, התגובה באירופה לא היתה נלהבת כל כך.

המדינה הראשונה שהזדרזה לפעול נגד זרם הפליטים היתה צרפת, ששלחה שוטרים לרכבות הנוסעות בין איטליה לצרפת כדי לבדוק את תעודות הזהות של המהגרים ולחקור אותם אם יש להם כרטיסי חזור. כעת, נוקטת דנמרק צעד נוסף ושנוי במחלוקת לאחר שהודיעה כי תחל בבדיקת מסמכים בגבולותיה עם גרמניה ושוודיה בניסיון לפקח על הנכנסים.

זהו רק קצהו של קרחון. מאחר שגל המהגרים התוניסאים והלובים לאירופה הולך וגובר, החלו באירופה לדון באפשרות לבחון מחדש את הסכם שנגן המתיר תנועה חופשית בגבולות שבין כ-25 ממדינות אירופה. רוב מדינות האיחוד האירופי (פרט לבריטניה, אירלנד, קפריסין, בולגריה ורומניה) הן חלק מההסכם. כמו כן, חתומות עליו גם נורווגיה, איסלנד ושווייץ, שאינן חלק מהאיחוד.

בסוף השבוע שעבר נפגשו שרי המשפטים והפנים של האיחוד בבריסל. מטרתם היתה להעניק לסעיף בהסכם שנגן פרשנות שתאפשר לחברי המדינות שחתמו עליו ליישם פיקוח גבולות פנימי בתקופה שבה יש איום על "הסדר הציבורי". בעבר, למשל, השתמשו בסעיף זה למנוע מאוהדים אלימים לנסוע למשחקי כדורגל בינלאומיים וללבות שם את האלימות. בימים אלה יש כמה מדינות המבקשות לפרש את הסעיף באופן שיסייע להן לעצור את גל המהגרים הבלתי רצוים לתקופה שאינה רק זמנית. בד בבד, היוזמות העצמאיות שנקטו צרפת ודנמרק - שנעשו גם מבלי אישור על שינוי בהסכם שנגן - עוררו סערה ציבורית באירופה וליבו את המתחים. מרטין שולץ, יו"ר המפלגה הסוציאליסטית בפרלמנט האירופי, אמר כי אין זה מתקבל על הדעת ש"שום ממשלה תשעה את חירותם של אזרחים אירופאים במהירות כה רבה".

***אמנת שנגן

הסכם שנחתם בין יותר מ-25 מדינות באירופה על הנהגת מדיניות ההגירה וביקורת גבולות מתואמת. לפי ההסכם מ-1985, שנחתם בעיירה שנגן שבלוקסמבורג, בוטלה ביקורת הגבולות בין המדינות והונהגה ויזה אחידה. עם זאת, מדיניות ההגירה נשארה באחריות כל מדינה בנפרד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ