צרפת: זוג האוהבים לשעבר מתחרה על ראשות השמאל

לפי ההערכות, המפלגה הסוציאליסטית שהפסידה בבחירות הקודמות עם סגולן רויאל בראשה, עשויה לבחור בבן זוגה לשעבר

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

לונדון. פרשת דומיניק שטראוס-קאהן גרמה לטלטלה במערכת הפוליטית בצרפת, ובמיוחד במפלגה הסוציאליסטית השואפת לשוב לשלטון ולנצח בבחירות ב-2012 את הנשיא ניקולא סרקוזי, שמעמדו בסקרים נמצא בשפל המדרגה.

צרפת אינה ידועה כמדינה שמזדעזעת בקלות מחיי המין של הפוליטיקאים שלה, ומעלליהם של נשיאים לשעבר כמו פרנסואה מיטראן וז'אק שיראק היו ידועים לציבור ולרוב לא השפיעו על העדפת הבוחרים. ואולם, האשמה בניסיון אונס היא דבר שונה לחלוטין ממאהבות ופילגשים. לפי הערכות, גם אם ינוקה שטראוס-קאהן מכל אשמה, צפויה עובדת להרוס את תקוותיו להתמודד בבחירות הבאות. שטראוס-קאהן לא הציג מועמדות רשמית, אולם עד כה נחשב למועמד מוביל ובעל סיכוי טוב לנצח את סרקוזי. בסקרי דעת קהל לפני הפרשה הוביל שטראוס-קאהן על הנשיא ביותר מ-15%.

לפי ההערכות, המפלגה הסוציאליסטית שהפסידה בבחירות הקודמות, שעה שסגולן רויאל עמדה בראשה, עשויה לבחור בבן זוגה לשעבר, פרנסואה הולנד כמועמדה לבחירות. ואולם, כדי לנצח, תצטרך המפלגה לשמור על אחדות למרות היחסים הבעייתים בין השניים. הולנד לא שכח לרויאל את נצחונה בבחירות המקדימות הקודמות, ואילו רויאל, שהודיעה על פרידה מהולנד בעת המרוץ הקודם לנשיאות, נפגעה מאמירתו של הולנד כי בת זוגו הנוכחית, העיתונאית, ואלרי טרייוויילר היא "האהבה של חייו". הולנד עשה מאמצים לשנות את תדמיתו ונחשב למועמד מוביל. הוא צבע את שערו, החליף משקפיים והודיע באחרונה על מועמדותו לראשות המפלגה. הודעתו היתה לצנינים בעיני תומכי שטראוס-קאהן שטענו עד הפרשה כי יו"ר קרן המטבע הבינלאומית הוא בעל סיכויים גבוהים יותר לנצח את סרקוזי. לעומת זאת, מצבה של רויאל פחות טוב מבן זוגה לשעבר, וסיכוייה אינם גבוהים. מועמדת נוספת היא יו"ר המפלגה, מרטין אוברי. אוברי, אף על פי שלא הודיעה על מועמדותה, שוקלת לפי ההערכות להיכנס למרוץ. בעבר הודיעה שלא תתמודד אם שטראוס-קאהן יציג מועמדות.

כעת כשסקרי דעת קהל מלמדים על תמיכה של פחות מ-30% בסרקוזי, נראה כי המפלגה תצליח להתאחד. מנגד, הקרעים בשורות המפלגה עלולים לפגוע במאמץ הקיבוצי. תסריט כזה עלול לסלול את הדרך למפלגת החזית הלאומית מהימין הקיצוני להביס את הסוציאליסטים, להוציאם מהסיבוב השני ולאפשר לסרקוזי לזכות בכהונה שנייה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ