לוב: מעבדות הנשק הסודיות של המורדים במועמר קדאפי

רתכים, מכונאים וחרטים שוקדים על שדרוג ושיפצור נשק לכוחות המורדים יש מאין. כל דבר שנתפס הופך מיד לכלי נשק מאולתר

ניו יורק טיימס
כריסטופר ג'ון צ'יוורס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
כריסטופר ג'ון צ'יוורס

מיסרתה, לוב. כשהחל המצור האכזרי על עיר מבודדת זו, רבים מהמורדים שנלחמו בצבא הסדיר של מועמר קדאפי נלחמו בידיים, בסכינים ובאבנים. כעת הם נעים ברחובות ככוח מיליציות המבוסס על טנדרים שמוגנו בחופזה וצוידו במקלעים שנתפסו בשדה הקרב.

שינוי זה, שבא לידי ביטוי במתקפת המורדים בסוף החודש שעבר, שבה הדפו את כוחות קדאפי ממרכז מיסרתה לפאתי העיר, נובע בחלקו מהיבט נסתר של המלחמה: מערך סודי של מעבדות לייצור נשק, שבהן המורדים מפתחים ומייצרים כלי נשק.

המעבדות נשמרו עד כה בסוד, אולם בימים האחרונים הורשו עיתונאים של ניו יורק טיימס לבקר בשתיים מהן, בתנאי שלא יחשפו את מיקומן המדויק ולא יצלמו את הכניסות שלהן.

קיומן של המעבדות משקף הן את הלוגיסטיקה והן את אופי המאבק ההפכפך על העיר השלישית בגודלה בלוב. במיסרתה, כוח אזרחי הצליח כמעט בספונטיות וללא סיוע, לעמוד בהתקפה מתמשכת של הצבא, המצויד בכל כלי הנשק והתחמושת המתקדמים שמדינת נפט יכולה לקנות.

במעבדות אלה מתאימים כלי נשק שיוצרו בתקופת המלחמה הקרה לשימוש ידני, ונועדו לשימוש נגד כלי טיס וטנקים; טנדרים אזרחיים בעלי ארבע דלתות מוסבים לכלי רכב משוריינים מאיימים; ותחמושת שתוכננה למטרה מסוימת - למשל מוקשים ופגזי טנקים שבהם אין למורדים צורך - מוסבת לסוג תחמושת אחר.

מורדים לובים. יעילות הנשק מפוקפקת ובכל זאת, הם שומרים על הישגים. תצלום: רויטרס

המורדים עדיין סובלים מנחיתות הציוד בהשוואה לחייליו של קדאפי, וחלק מכלי הנשק שהם מייצרים בעלי ערך מפוקפק, אולם משותפת להם התחושה כי כל תרומה חשובה כדי להדוף את החיילים.

"אילו היו לנו מספיק כלי נשק, לא הייתי כאן", אמר אחמד שירקסי, רתך שעסק בהתקנת לוחית משורינת בתחתית טנדר, בעוד פגזים נוחתים בשכונות סמוכות, "הייתי יוצא להילחם בחזית עם שני בניי". שירקסי היה עמוס בעבודה. היה עליו לסיים באותו היום עוד ארבעה טנדרים אזרחיים בשלבים שונים של הסבה למכונות מלחמה. טנדרים אלה הם כלי הנשק המאפיין את המורדים במיסרתה.

הטנדרים הם רק אחד ממוצרי המעבדות. במעבדה בשכונה אחרת בסוף השבוע שעבר, הוסיף מכונאי שעבד על מחרטה נגיעות אחרונות למטען נפץ תחליפי שתיכנן עבור ראש נפץ של אר-פי-ג'י 7, הנפוץ כאן. המורדים תפסו מספר גדול של ראשי נפץ כאלה, המיועדים לחדור שיריון, אולם מכיוון שרבים כל כך מחיילי קדאפי השתלטו על בניינים, המורדים חיפשו כלי נשק שיגרום לרסיסים רבים יותר אשר יפצע את החיילים, או יגרום נזק גדול יותר לקירות בטון.

כדי לענות על צורך זה, החרט, עלי רמאדאן אלגרבי, פיתח ביחד עם אנשי מקצוע אחרים שרוול אלומיניום עבה שניתן להכניסו לתוך ראשי הנפץ. "אני יכול לייצר 30או 40 יחידות כאלה ביום", אמר אלגרבי. בדומה לעובדי המעבדה השנייה, אלגרבי סיפר כי לא היה לו ניסיון קודם בייצור כלי נשק או תחמושת.

הדיוק של מטול אר-פי-ג'י שעבר שינוי כזה צפוי להיות עלוב למדי, והוא אף עלול להיות מסוכן. זה נכון במיוחד מאחר שכוחות המורדים נושאים מטולים ללא כוונות אופטיות. מומחה אמריקאי לנשק, שנשלח אליו תצלום של הנשק ושל חומרי נפץ שעובדי המעבדה פיתחו, הזהיר כי מוטב להימנע מביקור במעבדה עקב הסכנה שבה.

רוב המורדים ועובדי המעבדות מודים שבתחילה לא היה להם מושג בתחום. עם זאת, הדגישו, לא היתה להם ברירה. לדבריהם, מדי יום קיבלו בקשות והצעות לשיפור מהחזית, שם אזרחים עוברים קורס מזורז בניהול מלחמה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ