הדיכוי בסוריה גולש מעבר לגבול: חיילים לבנונים נהרגו

קבר אחים נמצא בדרעא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יממה לאחר שהאירועים במג'דל שמס ומארון א-ראס הסיטו את תשומת הלב התקשורתית מהאירועים בסוריה, פעילי זכויות אדם דיווחו אתמול על מספר רב של הרוגים ופצועים בגזרת העיר תל-כלח, הסמוכה לגבול עם לבנון. מקורות לבנוניים המסתמכים על עדי ראייה שהצליחו לחצות את הגבול דיווחו כי מספר ההרוגים הוא יותר מ-25, לצד יותר מ-100 פצועים. העימותים בימים האחרונים באזור כללו אירועי ירי סורי מעבר לגבול, שבהם נהרגו שני חיילי צבא לבנון.

עוד דווח כי הצבא הסורי ונאמניו של אסד מכתרים את העיר, קולות ירי מנשק קל וירי ארטילרי נשמעו לכל אורך היום, כולל מהצד הלבנוני של הגבול. על פי הדיווחים ירה הצבא לעבר משתתפים בלוויה. הירי הארטילרי כוון לעבר כמה שכונות בעיר, המונה יותר מ-60 אלף תושבים.

לטענת גורמים רשמיים בסוריה, ההחלטה להטיל מצור על תל-כלח התקבלה בעקבות בריחתם של מורדים מהעיר חומס הסמוכה, שמצאו מקלט במקום בניסיון להמשיך משם ללבנון. תושבים ברחו מהעיר לאורך כל סוף השבוע לעיירות וכפרים באזור הגבול עם לבנון, חלקם פצועים מירי, אולם הם חששו להתפנות לבתי חולים ממשלתיים מחשש שייעצרו.

הצבא הסורי חסם בטנקים את הכביש הראשי שמוביל לגבול עם לבנון, וגם צבא לבנון סגר את מעברי הגבול והגביר את כוחותיו לאורך הגבול במטרה למנוע מעבר של אלפי אזרחים סורים ללא בקרה. חלק מהאזרחים שהגיעו בכל זאת למעברי הגבול הוחזרו בכוח. הפעילות של צבא לבנון תוגברה בשבת האחרונה לאחר שמאות אזרחים סורים שעטו לעבר גדר הגבול והצליחו לחדור ללבנון. סוכנות הידיעות אי-פי מספרת שחיילי צבא לבנון התבצרו בעמדותיהם בנקודת הגבול ואדי חאלד, מחשש שהקליעים התועים מהצד הסורי יפגעו בהם, אחרי שחייל לבנוני נפצע כך שלשום.

במקביל סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סנא" דיווחה כי שלושה חיילים נהרגו בעימותים בתל-כלח. על פי הדיווח, המורדים השתמשו בנשק נגד החיילים, ואף הצליחו לחטוף גופותיהם של שלושה חיילים ולעבור אתם את הגבול.

במקביל, בדרעא שבדרום סוריה דווח אתמול כי פעילי זכויות אדם גילו קבר אחים ובו על ההערכות עשרות גופות. בעקבות הגילוי, סגרו כוחות של הצבא הסורי את האזור ומנעו התקרבות של אזרחים ופעילי זכויות אדם. לפי הערכות, יותר מ-850 בני אדם נהרגו בדיכוי המחאה בסוריה בשבועות האחרונים. סגן נשיא סוריה לשעבר השוהה בגלות בפאריס, עבד אל-חלים חדאם, קרא אתמול להתערבות בינלאומית בסוריה לפי המודל של לוב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ