דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

לונדון. דומיניק שטראוס-קאהן, שעד לפני יומיים נחשב לתקוות המפלגה הסוציאליסטית במרוץ לנשיאות צרפת, ועצור כעת בארה"ב באשמת ניסיון לאונס, נשאר אתמול במעצר לאחר ששופט בניו יורק סירב לשחררו בערבות. במקביל, צרפת המשיכה לעקוב בשבע עיניים אחר הפרטים החדשים בפרשה, שנתפשת בעיני רבים כאות קלון לאומי.

במקום להיפגש לפי התכנון המקורי עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, בילה יו"ר קרן המטבע הבינלאומית את הלילה של יום ראשון בכלא ועבר אתמול סדרת בדיקות לזיהוי פלילי. לאחר מכן הושם באזיקים והובא בפני שופט. שטראוס-קאהן חשוד שניסה לכלוא, לתקוף מינית ולאנוס חדרנית במלון שבו שהה בניו יורק. האשה מזוהה כעת רק כמהגרת מאפריקה שעובדת במלון זה ארבע שנים. לדברי המשטרה, היא זיהתה את שטראוס-קאהן במסדר זיהוי. אחד מעורכי דינו של שטראוס-קאהן, ויליאם טיילור, הודיע כי מרשו מכחיש את ההאשמות. "הוא עייף אבל מצבו בסדר", אמר טיילור, שהתפרסם כשהגן בעבר על מייקל ג'קסון.

הצעתו של שטראוס-קאהן להשתחרר בערבות בסך מיליון דולרים נדחתה בידי שופט, שקבע כי הפוליטיקאי עלול לברוח מהמדינה. התביעה השוותה את שטראוס-קאהן לבמאי הקולנוע רומן פולנסקי, שברח מארה"ב ב-1978 לאחר שהודה בקיום יחסי מין עם קטינה. התובעים אף אמרו כי הם חוקרים חשד שקיימים כמה מקרים של תקיפה מינית שבהם מעורב יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, וכי הם חוקרים במקביל מקרה דומה שאירע מחוץ לגבולות ארה"ב. ההגנה לעומת זאת, ביקשה לשחררו ואמרה כי שטראוס-קאהן מוכן להתגורר אצל בתו במנהטן ולענוד אזיק אלקטרוני. שטראוס-קאהן, שהיה צפוי להכריז החודש על מועמדותו לבחירות לנשיאות צרפת ב-2012, חייב עתה להישאר בכלא עד השימוע הבא ב-20 במאי.

הפרשה ממשיכה להכות גלים בצרפת. שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, הודה אתמול כי מעצרו של שטראוס-קאהן והאשמתו בניסיון לאונס ישפיעו במידה רבה מאוד על תדמיתה של צרפת. "כעת", אמר ז'ופה, "צריכה מערכת המשפט של ארה"ב לבסס את ההאשמות". כלי התקשורת בצרפת הספידו אתמול את הקריירה של שטראוס-קאהן, ללא כל קשר לתוצאות המשפט. "מכת ברק לנשיאות", זעקה הכותרת לה פיגרו, שציין כי הכוכב הפוליטי הנופל עלול להישלח למאסר מרבי של עשרים שנה. "זמנך עבר", נכתב בלה פריזיאן.

בתוך כך, הודיעה אתמול עיתונאית מפאריס כי היא שוקלת להגיש נגד שטראוס-קאהן תלונה על ניסיון לאונס שאירע לכאורה כמעט לפני עשור. טריסטן בנון, שאשתו השנייה של שטראוס-קאהן היא הסנדקית שלה, אמרה כי הפוליטיקאי פיתה אותה להגיע לדירת סטודיו בבירת צרפת ב-2002, כשהיתה בת 21 והתמחתה בעיתונות. לדבריה שטראוס-קאהן אמר לה כי בכוונתו לראיין אותה למשרה, אולם כשהגיעה לדירה ניסה להפשיט את בגדיה.

בנון סיפרה על התקיפה בריאיון לטלוויזיה ב-2007. "בעטתי בו, קראתי לו אנס, אבל נראה היה שלא אכפת לו", אמרה אז. היא מעולם לא תבעה את הפוליטיקאי. עורך דינה סיפר אתמול כי בנון התייעצה עם עורך דין אחרי האירוע, אולם ויתרה לאחר שאמה, יועצת אזורית של המפלגה הסוציאליסטית וידידה של משפחת שטראוס- קאהן, שכנעה אותה לא להגיש תביעה.

במקביל, אתמול עלה מחדש בצרפת ראיון שקיים שטראוס-קאהן בעיתון ליברסיון לפני שלושה שבועות. הוא שוחח בו על שאיפותיו הנשיאותיות ומנה שלושה מכשולים עיקריים שהוא צופה בעתיד: "כסף, נשים והעובדה שאני יהודי", אמר והוסיף: "כן, אני אוהב נשים. אז מה?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ