דיווח: מובארק יתנצל בפני העם המצרי ויבקש חנינה

אשתו של נשיא מצרים המודח, סוזן, שוחררה ממעצר לאחר שמסרה נכסים בשווי של מיליוני דולרים

זוהר בלומנקרנץ
השתתף בהכנת הכתבה:, ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ
השתתף בהכנת הכתבה:, ג'קי חורי

נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק יבקש סליחה מהעם ויביע נכונות להעביר את הונו ורכושו למדינה תמורת חנינה לעצמו ולרעייתו סוזן. העיתון המצרי "א-שורוק" דיווח אתמול עיתונאי בכיר המקורב למובארק שוקד על הכנת נאום מיוחד עבור הנשיא לשעבר, שיושמע לאומה המצרית בכלי התקשורת המובילים.

לפי הדיווח, הנאום יהיה אמוציונלי במיוחד ויכלול הבעת חרטה וסליחה מצד מובארק ורעייתו וגם נכונות לוותר על כל רכושם וכספם לטובת העם המצרי. בנאום יציין מובארק כי פעל בשירות הציבורי המצרי יותר מ-60 שנה וכי הוא הגיע לתפקידו מתוך צבא העם, בדגש על תפקידו במלחמת יום הכיפורים שהוא אחד מגיבוריה. עוד דווח, כי מובארק יטיל את האשמה בנוגע להחלטות מוטעות על יועצים "שהעבירו מסרים לא נכונים".

מקורות שונים אמרו כי מובארק יבקש חנינה גם לשני ילדיו, עלא וגמאל, אולם ככל הנראה, אם יוחלט להעניק חנינה לנשיא לשעבר, היא תחול רק עליו ועל רעייתו, בשל גילם ומצבם הבריאותי.

פרשן מצרי בכיר העריך בשיחה עם "הארץ" כי עיתוי הפרסום בעיתון, שנחשב לעצמאי, אינו מקרי ומטרתו לבדוק את התגובה ברחוב לאפשרות של מתן חנינה לנשיא לשעבר. לדבריו, גורמים במועצה הצבאית הצהירו כמה פעמים שכל החלטה הנוגעת למשטר הקודם תתקבל מדאגה לאינטרסים החיוניים של העם. רבים במצרים דורשים את הוצאתו של מובארק להורג ויש המבקשים להטיל עליו מאסר עולם, יחד עם אשתו ובניו.

סוזן מובארק, שנחקרה בשבועות האחרונים וחשה ברע במעצר, שוחררה אתמול לאחר שהשיבה כספים לקופת המדינה. חוסני מובארק עצמו ממשיך לשהות בבית חולים. גורם בפרקליטות המצרית הבהיר כי החקירה נגד סוזן מובארק נמשכת, ומתבצעת על ידי יחידה מיוחדת שהוקמה לבדיקת מקור הונם של בכירי המשטר הקודם.

אתמול נודע שחברת "אל על" הפסיקה כמעט לחלוטין את טיסותיה לקהיר, ותקיים טיסה אחת בלבד בחודש הקרוב מנתב"ג. בחודש שעבר צמצמה החברה את טיסותיה וירדה לטיסה אחת בשבוע בקו בגלל חוסר ביקוש. לפני פרוץ המהפכה הפעילה אל על טיסה יומית, שישה ימים בשבוע. הקו אינו נושא רווחים בגלל מיעוט הנוסעים בו והוצאות האבטחה הכרוכות בהפעלתו.

לפי הערכות, לולא היתה ישראל מחויבת להפעלתו של קו תעופה סדיר למצרים, כחלק מהסכם השלום בין שתי המדינות, היתה אל על מפסיקה לחלוטין את הפעלת הטיסות לקהיר. לפי נתוני רשות שדות התעופה, מתחילת השנה טסו לקהיר וממנה כ-9,969 נוסעים בלבד, ירידה של 46% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הירידה החלה זמן קצר לאחר פרוץ המהומות. 879 נוסעים בלבד טסו בפברואר השנה בקו, ירידה של כ-80% לעומת השנה הקודמת. חברת אל על מסרה בתגובה כי "החברה החליטה להמשיך ולטוס למצרים ומפעילה טיסות בקו לפי הצורך".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ